Honda NSX: przetestować wielki japoński samochód sportowy

Honda NSX, japoński techno sport Made in USAHonda NSX, japoński techno sport Made in USAHonda NSX, japoński techno sport Made in USAHonda NSX, japoński techno sport Made in USA

Przez jedenaście lat, kiedy produkcja zatrzymana pierwszy NSX, zawsze były wszelkiego rodzaju pogłoski o przyszłej NSX. A nie tylko plotki, ale raczej poważne prototypy, przód z silnikiem V10, przeznaczony na rynek amerykański, kiedy wydawało się, że Dodge Viper był tam, aby stać się mitem. Wreszcie, Honda NSX powraca i jest to pierwszy raz, można jechać z obiegu.

Honda NSX dumny

To zdanie słychać ciągły w wypowiedziach Hondy w Palm Springs w Kalifornii, gdzie możemy dokonać tego pierwszego kontaktu. Nie na próżno Honda NSX to japońska koncepcja bardzo amerykański, w tym produkcji. Są dumni z bilansu pierwszego Honda NSX i teraz z dumą powtarzać tę samą równowagę w świecie samochodów sportowych. Pierwsza koncepcja Honda NSX był wolnossący V6, otoczony aluminiowym korpusem i wszystkich wyrafinowania technicznego, że samochód może zaoferować. Dziś ciało Honda SX jest połączeniem kompozytowego włókna węglowego, stali o wysokiej wytrzymałości i aluminium. Jego koncepcja mechaniczna uległa znacznej zmianie, w sumie cztery silniki, począwszy od 3,5 litrowego V6 z dwoma turbo, zupełnie nowy silnik, który wysyła 507 KM do tyłu. Wszystkie trzy silniki brakuje trzech silników elektrycznych. Pierwszym z nich jest bezpośrednio połączony z wałem korbowym i umożliwia uniknięcie ewentualnego podciśnienia przy niskich obrotach z 35 kW (47,6 CV) Dodatkowe i 148 Nm, między 500 a 2000 obrotów na minutę. Pozostałe dwa są silniki elektryczne z przodu i są połączone za pośrednictwem przekładni planetarnej napędza przednie koła, ustawienie samochodu napęd na wszystkie koła, każdy o mocy 27 kW (36,7 KM) I 74 Nm momentu obrotowego. Ta Honda nazywa ten system "Sport Hybrid SH-AWD" (Sport Hybrid Super Handling All Wheel twardego).

Wewnątrz Honda NSX 2016

Ten zastrzyk energii elektrycznej z przodu pomaga również przy podejmowaniu sprint. 1725 kilogram masy ciała pomaga również w wykonywaniu ćwiczeń w tych przyspieszenia od stanu zatrzymania się tak dlatego, w stanie stracić trzy sekundy robiąc 0-100 km / h. Z tych danych dostarczonych przez Honda, Honda SX wchodzi elicie supercar wraz z Ferrari 488 (3,0 sekundy) Audi R8 V10 Plus (3,2 sekundy) lub RS wersji Porsche GT3 (3 , 3 sekundy).

Honda NSX jest synem Nurburgring

¿Przypuszczać Honda zostały dostrojone Honda NSX na Nurburgring? Oczywiście. To był sprawdzian z pierwszego NSX, gdy Nurburgring jeszcze nie było probierzem wszelkiej sportowy samochód wart jego sól będzie, a tym bardziej w XXI wieku.

Jednakże, Honda NSX nie było Nurburgring biją rekordy i nagrać płytę, ale udoskonalenie tych zobowiązań związany tą nazwą NSX: "Nie chcieliśmy stworzyć zwierzę, ale odzwierciedlają wartości swojego poprzednika", powiedział główny inżynier Ted Klaus.

Nowa Honda NSX zachowuje ducha technologiczną i użytkową swojego poprzednika

Oznacza to, że rozwój proca NSX musiał położyć nacisk na komfort codziennego użytkowania i. Więc silnik nie odstraszyć od początku dnia cała okolica z ich ryki, ale posiada cztery tryby jazdy: "sport", "Sport +", "tor" i "cichy", W tym ostatnim trybie stealth to umożliwia fotografowanie w trybie czysto elektrycznym, w zależności od stanu baterii, nawet kilkaset metrów.

Honda SX jest Kochanek krzywych

Powyżej, ich dostosowanie do codziennego użytku, nie oznacza, że ​​NSX nie uwiedzie życie sportowe. Poza obszarami miejskimi, na drogach Tryb Mountain Sport + po prostu, żeby wywołać uśmiech na twarzy kierowcy. Taka jest łatwość, że kusi kierowcę który natychmiast zapraszając śmie Senri który może sprawić, że Honda NSX w drodze "tor"Obwód tryb. Z aktywuje "launch control", Z których uzyskuje się to, że pełny potencjał unties NSX Honda ma wewnątrz jego 581 KM i 698 Nm momentu obrotowego, pozostawiając dosłownie wciśnięta w wąskich foteli sportowych. Przepustnica odpowiedź przez "by-wire" Jest bardzo naturalny, nieświadomy tysięcy linii kodu, które są odpowiedzialne za harmonijnego współdziałania z czterech silników. Komputer jest również niezbędne dla współpracujące z tej melodii podwójnego sprzęgła specjalnie opracowany dla NSX. Oczywiście, to działa automatycznie, chociaż większość czasu wolą być z jednej przechodzą marsze przez krzywki umieszczone za kierownicą. Na pierwszym biegu wybrała bardzo krótką relację do bycia królem semafora, podczas w ósmym maksymalną prędkością 307 km / h osiąga, pozostawiając jako dziewiąty biegów odpowietrznik. Nasz samochodu wymaga dodatkowego hamulce tarczowe ceramiczne, nastrojone z czterech tłoków zaciski Brembo. Obudowa posiada również sportowy z pomocą ich aktywne amortyzatory i wspiera dwa silniki przednie, które przekazują różnicowy pary do każdego koła (znany jako "moment Vectoring" lub różnica wektor) i maksymalnie naturalne krzywe. wynik: Więcej zwinność, stabilność i szybkość krok wyższa krzywa, ale przede wszystkim dużo zabawy w obwodzie kalifornijskim do którego jesteśmy zaproszeni. "Szczególnie trudno było opracowanie aerodynamiki i chłodzenia"Klaus powiedział Ted. "Musieliśmy szukać zakwaterowanie dziesięć grzejników do silników, akumulatorów i innych wrażliwych elementów cieplnych, bez świeżego powietrza nie działa w ogóle. Otwory wpływu na właściwości aerodynamiczne potrzebne i przez to stabilność samochodu", Honda NSX jest pełen tych otworów, duży, wiele małych i częściowo ukryty. Słupka C jest odpowiedzialne za kierowanie powietrza bezpośrednio do tylnego skrzydła. Klamki są wpuszczone bezpośrednio u bram, jako pierwszy Honda NSX, firmy samochodu, który był trzy razy mistrz świata Ayrton Senna. Wysiłki nie poszły na marne, o czym świadczy hałasu podczas jazdy. ¿Szumu wiatru? Prawie żaden. ¿Hałas silnika? To zależy od gustu. Odnosimy się do tego w trybie dynamicznym nie tylko jest zgodna z pojazdów, jako odpowiedź, tłumienie i kierownicy "moment vectoring"Ale również natężenie dźwięku V6 czynnego. Nic syntetyczny hałasu przez głośnik, ale Honda SX ma klapkę, która otwiera się w przewodzie dolotowym i przenosi dźwięk bezpośrednio stamtąd do nośnika. Honda NSX jest nudny? W ogóle. To nie należy do świata supersamochodów. Już po raz drugi, powtarzając jego poprzednik, Honda NSX szuka tych fanów technologii i to, co nadaje jej charakter.

Honda NSX, wilk w owczej skórze

Nie, to nie jest nudne w ogóle. Jest inna. Honda NSX jest zbudowany na zaawansowania technicznego inni po prostu symulować, opierając się na solidnej niezawodności, gdzie inni umieścić dramat. A jeśli chcesz trochę tego w Honda NSX, wystarczy umieścić sporadycznie tryb "tor",

Możesz być zainteresowany:

Honda NSX, pierwszy supersamochód zaprojektowany przez kobietę

Pierwsza Honda NSX produkowane, sprzedawane na aukcji (wideo)