Ateca Seat, Mazda CX-5 i renault kadjar: wybierz najlepszy SUV benzyna

Ateca siedziska 1,4 EcoTSI, CX-5 SKYACTIV-G 2,0 1,6 TCe renault kadjarAteca siedziska 1,4 EcoTSI, CX-5 SKYACTIV-G 2,0 1,6 TCe renault kadjarAteca siedziska 1,4 EcoTSI, CX-5 SKYACTIV-G 2,0 1,6 TCe renault kadjarAteca siedziska 1,4 EcoTSI, CX-5 SKYACTIV-G 2,0 1,6 TCe renault kadjar

Jeśli rozważasz kupno nowy SUV i jesteś miłośnikiem silniki benzynowe, uprzejmy do jakich zwolenników Ateca Seat, CX-5 i renault kadjar.

Ich czepki ukryć trzy „serca”, o różnym charakterze, licytacji CX-5 przez większe przemieszczenie wolnossących silnika SKYACTIV-G 2,0 165 KM, podczas gdy rywale wybrać mechanicznej najmniejsza przekarmiaj, 1.6 TCe 163 KM w renault kadjar i 150 KM 1,4 EcoTSI w Ateca Seat. Właściwie droga techniczna, a następnie każdego producenta jest to, co sprawia, że ​​charakter każdego modelu, poza tymi różnicami w sile oficjalnego zestawu danych. Na przykład, nikt nie może zaprzeczyć wyrafinowanie i gładkość transmitowanie silnik CX-5, tak jak to jest dowód, że brak turbo w systemie zasilania pozwala kręgosłupa przy niskich prędkościach obrotowych silnika. Jeśli szukamy natychmiastowej zdolności reagowania i poniżej 4000 rpm będzie skomplikowana i musimy wyciągnąć zmieni się na „reanimować”. I to właśnie, że reżim maksymalny moment obrotowy Mazdy objawia się, gdy Renault osiągnie 2,000 rpm i siedziba przy zaledwie 1500 obr./min. Brak koloru.

Ateca Seat, Mazda CX-5 i renault kadjarDlatego zarówno Ateca Seat jak renault kadjar Są bardziej przyjemne, jak gdyby nagle potrzebujemy większej dawki energii, nie powinien iść jak kolczyki lub cuentavueltas dźwiękowych służących informacje do naszego ucha. Mimo to, zarówno silniki turbo również pokazać jedną inna odpowiedź. 1.6 TCe Renault Jest także zazwyczaj gładka i wyrafinowane, ale eksponaty nieco gwałtowne przejście idzie od niskich do średnich prędkości obrotowych silnika, co zmniejsza jakąś przyjemność korzystania. Pogłębiany prawie od prędkości biegu jałowego, ale jego odpowiedź jest bardziej klasycznych i nagłe „kopa” turbo doładowaniem sprężarkowym bloków z przeszłości, które również kontrastuje z bardziej postępowy 1,4 EcoTSI z Ateca, silnik rafinowanego, czujesz się bardzo dobrze do miękkości, hałaśliwości, elastyczność ...

Ale przejdźmy do liczb. w naszym Dyno, Mazda CX-5 i nie udało się do siedzenia oficjalnych wartościach Ateca -the siedzenie chociaż dał 5 KM mniej, jeśli przekroczył liczbę szczegól- natomiast Kadjar zarejestrowany 10 dodatkowych CV -the prawdziwa różnica z Ateca byłoby prawie 30 CV- ale to właśnie model Renault najcięższe podczas przechodzenia przez skalach, aby przezwyciężyć Seat 88 kg, najlżejszy z trzech, którzy mogą skorzystać z ich krótszych bardziej kompaktowych wymiarach to prawie 20 cm i 8 mniejsza niż Mazda, w big-.

WYSTĘPYCX SKYACTIV-5-G 2,0 165Renault kadjar 1.6 TCe 165Ateca Seat 150 1,4 EcoTSI
ACEL. 0-100 km / h10,3 s9,6 s8,6 s
ACEL. 0-1000 metry31.8 s30,0 s30.4 s
Głośność 100 kilometrów na godzinę67 dBA67.2 dBA66,5 dBA
Głośność 120 kilometrów na godzinę70.5 dBA69.8 dBA68.8 dBA
Hamowanie ze 120 km / h57,7 m56,9 m53,3 m
wagi1,455 kg1,470 kg1,382 kg

Ateca Seat, Mazda CX-5 i renault kadjar: wydajność

Z wszystkich wymienionych, najszybciej przejść od 0 do 100 km / h jest Seat Ateca, cofania zaledwie 8,6 sekundy, przez 9.6, 10.3 Kadjar CX-5; podczas wypełniania pierwszej kilometr Renault odgrywa wiodącą rolę w zatrzymaniu odniesienie do zegara, że ​​bariera 30 sekund, 4 więcej dziesiątych do siedzenia i znak 31,8 Mazda. Dlatego kilka zarzutów, przyspieszenie od zera do trzech, a nawet japoński obejmuje plik.

Inna historia są odzyski, dają nam wyobrażenie o Jest pokazując zwinność, aby spełnić wszystkie SUV wyprzedzania. Gdybyśmy 4-cie 80 A120 km / h, TCE Kadjar okazuje się dość szybko -7,8 s-, piętami TSI Ateca -8,2- i CX-5 SKYACTIV-G i na odległość - 10,5-. 5 i 6 w siedzibie obejmuje prowadzenie z dobrymi zapisów bez Renault był zbyt daleko, chociaż w pewnych manewrów pamiętać, że rozwój końcowy ma już moderowania optymalny odbiór.

ZUŻYCIECX SKYACTIV-5-G 2,0 165Renault kadjar 1.6 TCe 165Ateca Seat 150 1,4 EcoTSI
zużycie miasto7,8 l / 100 km8,0 l / 100 km7,1 l / 100 km
zużycie Highway6,1 l / 100 km6,8 l / 100 km6,1 l / 100 km
Średnie zużycie paliwa6,8 l / 100 km7,3 l / 100 km6,5 l / 100 km

Jeśli chcemy przekazania z wypłacalnością, Mazda To zmusza nas zawsze grać ze zmianami, przynosząc jej wysoką silnik obraca się, ponieważ w przeciwnym razie będziemy musieli wziąć sprawy spokojnie. Jego skoki prędkości są poprawne, problem leży w naturze atmosferycznego skomentował silnika.

Ateca Seat, Mazda CX-5 i renault kadjar: realna konsumpcja

oraz ogólna wydajność trzeba też mierzyć go w efektywność i wreszcie, że udaje się dać przełomie śruba jest Ateca EcoTSI. Jak ty to robisz? Jako technicznego podejścia silnik reprezentujący punkt wyrafinowania i nie jest niczym innym niż system, który „off” (dwa siłowniki zaworów wlotowych i wylotowych zamknięta i paliwo jest wtryskiwane) w sprzyjających sytuacjach drogowych, na przykład, kiedy kręciliśmy po kursie prowadzonym przy niewielkim nacisku na pedał gazu. Rezultatem jest dane konsumpcja osiąga, ponieważ wszystko po prostu dodając więc dostanie się do wykazania, że Ateca Seat EcoTSI jest wygaszacz z trzech, z Przeciętna wydatki 6,5 litra, w porównaniu do 6,8 litra mierzone przez CX-5 lub 7,3 1,6 TCE Kadjar. Z tych wersjach benzynowych, jeśli jesteś gładką jazdę i iść do dobrych układów drogowych można zobaczyć niesamowite średnie nieco ponad 5 litrów, ale jeśli nie wymagający zużycie użycie będzie rakieta wykładniczo.

Biorąc autostrady, kilka kilometrów wystarczyć do ustalenia te prorodzinny SUV. Walcowanie dróg do rejsów turystycznych pierwszej klasy, jeden z nich jest wzorowa pod względem komfortu jazdy oferowane, jak również opanowanie i szlachetności reakcji, które sprawiają, że gala. W tych wersjach benzynowych, podobnie jak wibracje dźwiękowe z silnika całkowicie niezauważone przez pasażerów, a tylko największe obuwie CX-5 jest czasami generowane więcej rugoso- -on ​​asfaltową trochę więcej hałasu drogowego, zbyt system kontroli pasy mimowolne zmiany, z funkcją korekcji, wydawało się zbyt nachalne.

SPACECX SKYACTIV-5-G 2,0 165Renault kadjar 1.6 TCe 165Ateca Seat 150 1,4 EcoTSI
szerokość przód147 cm144 cm144 cm
Rozstaw kół tylnych140 cm138 cm139 cm
wysokość z przodu95/100 cm91/96 cm98/104 cm
wysokość tył96 cm93 cm101 cm
na nogi79 cm73 cm79 cm
tułów530 litrów475 litrów535 litrów

Ateca Seat, Mazda CX-5 i renault kadjar: Zachowanie

Jeśli avivamos tempo spaceru, próbując wymusić problem -sobrepasando jej naturalne podejście my natknęliśmy się coś zawiesiny w miękkich Mazda i Renault, tak, że nieco twardszy regulacja pozwala podświetlić dynamicznego pokonywania zakrętów opanowanie od Ateca, z większym poczuciem kontroli. Prawda jest taka, że ​​zachowanie SUV Seat jest gratifyingly konwencjonalna w każdej sytuacji, styl i postawy, z bardzo dobrymi wynikami w zakresie stabilności.

To nie znaczy, że nie może iść jak na przykład koło Kadjar, prezentując dość neutralne nastawienie w swoich reakcjach, ale bez skuteczności Ateca i pokazując odrobinę najstarszego samochodu. CX-5 również to było poszukiwanie odniesienia. Ponadto, w ostatniej aktualizacji przez markę zawiera zmiany do podwozia i zawieszenia, nawet teraz jest standardową funkcję Kontrola G wektorowania, poprawa prowadzenie precyzyjne i gładkie przyspieszania zmienia się wzdłużne i poprzeczne więcej patentów w uzwojeniu strefach. Zauważ, że jest bardzo progresywny i szlachetne w swoich ruchach SUV, a wszystkie kontrolki zaczepione przez jego dotyku, ale tym razem mamy również napotkał więcej energii niż siedzenie, który pozostał dokładny kierunek trajektorii, nawet ich hamulce były tych, którzy byli mniej skuteczny w jego zdolność do zatrzymania samochodu w trzech badanych jednostek, jak również lepsze uwaga dla modelu hiszpańskiej marki zdolnego do podjęcia między 3 i 4 metrów rywale hamowanie wymagający od 120 km / h.

Ateca Seat, Mazda CX-5 i renault kadjarAteca Seat, Mazda CX-5 i renault kadjar: projektowanie i wnętrze

Nie ma wątpliwości, że Mazda zewnętrzny obraz jest najbardziej atrakcyjny. Niedawno aktualizowane i oddaje świeżość, nowoczesność i elegancję. Zmiany weszły także wewnątrz przekazać poczucie wyższej jakości i, oczywiście, nasz CX-5 z wykończeniem Zenith jest znakomity w tym zakresie. w Ateca wielka praca wykonywana wewnątrz jest również postrzegane jako Kadjar mniej jasny materiałów i prezentacji, będąc nieco poniżej swoich rywali, a także zagrać w prostszej konstrukcji.

Aw livability, Japoński SUV większy rozmiar To nie skutkuje zwycięstwem przestrzeni. Jest to wszechstronny model z dobrymi tylnych siedzeń, ale Ateca Calca praktycznie wszystkich jego wymiarach, nawet oferuje trochę więcej pionowy przód i tył luz. Kadjar broni prawidłowo, a przestrzeń dla nóg pasażerów drugiego rzędu jest mniejsza. dobra wydajność tułów również dla SUV Seat i Mazda, z czego około 50 litrów mniejszej przestrzeni bagażowej w Renault, co daje wystarczająco dużo luzu w strefie załadunku, ale z obecnością widocznym belce na dole i nieco węższym bramą, również spycha go w tym dziale.

Możesz być także zainteresowany

Jest to najlepszy SUV? Porównanie: 3008, Tucson, Tiguan, Ateca, Sportage, Koleos ...

10 samochodów i 10 najlepiej sprzedających się SUV chwilę