Hyundai i30 1.6 Turbo TGDi przeciwko Nissan Pulsar 1.6 DIG-T, ¿prawdziwy GTI?

Porównanie: Hyundai i30 1.6 Turbo TGDi przeciwko Nissan Pulsar 1.6 DIG-T, ¿prawdziwego GTI?Porównanie: Hyundai i30 1.6 Turbo TGDi przeciwko Nissan Pulsar 1.6 DIG-T, ¿prawdziwego GTI?Porównanie: Hyundai i30 1.6 Turbo TGDi przeciwko Nissan Pulsar 1.6 DIG-T, ¿prawdziwego GTI?Porównanie: Hyundai i30 1.6 Turbo TGDi przeciwko Nissan Pulsar 1.6 DIG-T, ¿prawdziwego GTI?

Nie możemy powiedzieć, oczywiście, że te nowe Hyundai i30 TGDi 1.6 Turbo i Nissan Pulsar 1,6 T DIG samochody nie są uczciwi. Daleko od niego. Release, dwa przybyć dzisiaj jako Wyższe wersje swoich zakresach, wykazujących maksymalną moc i sprzęt, ale bez powiązania w żadnym z tych dwóch przypadków szczególnych akronimów sportowych. Dobrze zrobione.

Ale prawdą jest również to, że kiedy ktoś słyszy słowo wypraski, słyszeć i prawie 200 KM (the Nissan Pulsar nawet przekracza nasze rolki bankowej, szyfrowanie do 202 KM) I odczytać słowo „Turbo” (jak również pamiętać, jak mityczne wrota Ford Escort RS, Renault Lancia Delta HF 11 lub), Od razu się wiele obrazów i uczuć ... głowy, tutaj, dzisiaj nie będzie mieć taką samą ciągłość. I zamiast radykalnej i dodatkowej mocy, że termin ten jest obecnie związany z nowych silników małej pojemności skokowej spróbować uruchomić wydatków w jak najmniejszym stopniu. Więc należy dobrze zrozumieć dziś i nie tarzać się w rozczarowanie, może mieć, po pierwsze, za kierownicą nowego kompaktowego „top” Nissan.

W rzeczywistości, Dynamika nigdy nie było dużo mniej priorytetem w rozwoju Pulsar, jak oni rozpocząć bezpośrednio zobaczyć i ich proporcje. Ur zapewnić największą objętość przestrzeni i tułowia do kategorii, wynosi do 7 cm wyższa niż średnia zwarty, ma stosunkowo wąskie drogi i niesymetrycznego rozkładu masy ciała (64/36% od osi przedniej i tylnej, odpowiednio ), które Oni nie są już zwinność zakład. estetycznie również dyskretny, Tak tym razem zamiast szuka więcej emocji poprzez podwozie tarowanie tylne tłumienia sprężyn przednich specyficzne ustawienia, ESP, zrewidowanego i ponadgabarytowych opony do hamulców i kierownicy. „Sportowy uczucie” obiecał Nissan ..., które jednak nie pojawiają.

Tions bez naciskania ...

Hyundai i30 1.6 Turbo TGDi przeciwko Nissan Pulsar 1.6 DIG-T, ¿prawdziwy GTI?

I że to Prasa Nissan DIG-T 1.6, przynajmniej, jest wystarczająco lekki. Choć nieco twardszy niż inni Kliknij na bieżniku, bardzo miękkie elementy sterujące (kierownica, pedały, akcelerator ...) ładny toczenia i reakcje szlachetne, ale bardzo nieciekawe. Ani zarządzanie przenosi nadmiar lub podwozie do umiarkowanie sportowej wersji: otwiera wkrótce sporządzony jeśli wpiszesz krzywą zbyt dużo radości, łatwo stracił koło, jeśli szukasz na szybkie przyspieszenie na poparcie, a zatem jego sterowanie elektroniczne konserwatyści są bardzo uciążliwe i aby nigdy nie być destabilizacji. Oczywiste jest zaproszony, aby podnieść stopę: satysfakcja znaleźć w innych sposobów.

Nie w Hyundai i30 1.6 Turbo TGDi. Jeśli estetycznie koreańskich stawia marki bardziej zwarta sos z nowym zderzakiem i dyfuzorem, kontrastowym kolorze czerwonym lub podwójne gniazda i spalin, a także bardziej bagażnika przejście do old school produkt. Pochwal posiadające znak Turbo opracowany tej wersji Nürburgring, tam strojenia nowego tarowana zawieszenie, bezpośredni adres, krótsze przełożenia oraz do Niższa 5 milimetrów korpus z resztą i30. Tu nie potrzeba nam powiedzieć.

sportowy i30

Usiadł i wyraźnie niższa w Hyundaiu i30, również nie jest rodnik zwarty, ale przekazuje znacznie więcej „uczucie”. Ma twardszy i strzelanie dotyk jest bardziej „rebotón”, Więc kiedy czujesz, że zawsze wydaje się zapytać zachowane i zacząć więcej wojny. I masz. Tylko równoważy, ciągnie dużo lepiej, jest bardziej żywy dzięki swojej reakcji ESP, który pozostawia więcej swobody przemieszczania się, zdolność hamowania jest wyjątkowy, a jego układ kierowniczy jest bardzo precyzyjny i pouczające. Więcej zabawy i zwinny, Jeśli uważasz, że to uczucie czystej GTI ... aż wymyślić i krok dalej i przepustnicy.

Z tych Turbo ...

Do nich. I to, że Hyundai i30 wydaje się wtedy Brakuje się puntita większą prędkość podnieść go jako mocniejsza wersja jego zasięgu, kategorii i prawdziwego GTI. Nie tyle w tym zakresie, jednak Pulsar. Istnieją samochody, gdzie moc sprawia, że ​​wibrują. I inni, jak Nissan, gdzie trzeba rozumieć jako prosty przyspieszenia tworzenia kopii zapasowych, czysta prędkość. Nie więcej. I to właśnie w tym Prasa DIG-T 1,6 wykorzystuje jego lepszy stosunek mocy / waga (około 60 kg poniżej I30 i 20 CV więcej w praktyce) jest wyższą wydajność niż Hyundai.

Nie jest to prawdziwy pocisk ten Nissan Pulsar, ale wyraźnie niższa i 8 sekund w 0-100, i około 28 na 1000 metrów, są coraz bardziej znaczące dane ... choć wciąż odległe, nie dłużej wejściowego na GTI świat, w którym VW Golf przetnie więcej niż 2 sekundy, ale nawet Seat Leon 1.8 TSI FR „Tylko” 180 KM lub 204 KM Kia pro_cee'd, że nawet w tym samym stopień niżej GTI Również umieścić więcej niż 1 sekunda przyspieszenia. Szybko tak, ale nie są one bardzo szybkie, Dlatego ani i30 Hyundai zdaje się wykorzystywać swój ostatni 10% pedału udaru prawie jak wyłącznik zasilania (pojawia zaoferować kick-down) lub mocniejszy Nissan Pulsar, że tylko wydaje się pokazać w swojej agresywności systemu stop / Start: bierze się zatrzymać, odłożył obroty i bardzo gwałtowne.

Zarówno Hyundai i30 1.6 TGDi Turbo i Nissan Pulsar 1.6 DIG-T, tak uzgodnić wniosku (Silnik 1,6 Turbo z bezpośrednim wtryskiem) A odpowiedź, gdzie miękkość premia, progresywność i przyjemność zawsze odwraca się. Zapomnijcie zatem o zaostrzony charakter, a następnie opóźnienia bardzo wybuchowym turbo lub konsumpcji ponad 10 l / 100 km tych wczesnych wersjach Turbo obu bardzo różnych dawkach i z dobrą małą prędkością, Mark wymiany najlepiej dzisiaj jej kosztów klasa z Nissan Pulsar tutaj sprawdzanie niesamowite 6,6 l / 100 km średnio... prawie takie same jak w wersji 1,2 DIG-T 115 KM lub pochwała Peugeot 308 1,2 PureTech 3-cylindrowy silnik i 130 KM.

Nie jest więc gdzie zacząć i znaleźć jasności Nissan Pulsar 1.6 DIG-T szybki, dyskretny, wygodny i znany jako kompaktowy bezkonkurencyjnyJeśli Hyundai 30 już wykazuje dobrą przestronności, Nissan jest w stanie zaoferować wysokość i przestrzeń na nogi od a VW Passat, cięższy niż bagażniku VW Golf lub Peugeot 308 i tylko przekroczyła według kategorii Honda Civic. Jeśli czas kiedykolwiek omówimy dobry produkt, który byłby dla przyjemności, przestrzeni i pojazdów Nissan Leaf jest z silnika cieplnego, dzisiaj mamy tutaj w tej Pulsar. Tak długo, jak rozumiemy ją jako potężny Compact rodziny. Tak prosty, nic więcej.