Łada Priora Luxe Kombi

Łada Priora Luxe KombiŁada Priora Luxe KombiŁada Priora Luxe KombiŁada Priora Luxe Kombi

Daleko od innych, Lada jest najlepiej sprzedającą się marką w Rosji, największym rynkiem kontynentu euroazjatyckiego po Chinach i Indiach, przeorysza była jego „bestseller” przez większą część 2011 roku, więc jest to samochód bardzo cenione w swoim kraju. Zaledwie rok temu znajomy korpus tego modelu w wersji Station wagon -To jest sprowadzany na hiszpańskim rynku rosyjskim Automobile Kalina i 4x4.

Kompaktowa obywatel cenie

Podobnie jak jego poprzednik, Stawra The Priora to kompaktowy samochód, który, w przypadku Station Wagon, Jest on położony „między dwoma wodami”. Z 4,35 m jest granica pomiędzy rodzina pochodzi z narzędzia takiego jak Skoda Fabia Combi, Ibiza ST, Renault Clio Grand Tour i 207 SW, z jednej strony; i Kia CEE'D SW, Peugeot 308 SW lub Hyundai i30 CW, z drugiej strony.

na wszystko jest to tańsze, więc cena staje się potężnym argumentem za zakupem: Tata Indigo tylko Łada Kalina i SW, które są mniejsze, tańsze, chociaż nie ma ani tak potężną przestrzeń wnętrza silnika lub obu. Equipamiento.Así ma też więcej rzeczy, najbardziej bezpośrednim konkurentem jest przerwa Dacia Logan Lada.

Że Dacia jest nieco dłuższy niż silnik Priora -Measures 4,47 m- i podobieństwa, droższe. Przerwa Laureat 2000 euro wychodzi z Priora SW Luxe i nieco mniej standardowe wyposażenie niesie -The odżywkę Lada, Elektryczne szyby tylne lub ogrzewane, na przykład miejsca, ale ma więcej opcji -airbags boczne przednie koła 15 " lub radia z kierownicy.

Przy 105 KM 1.6, jego bardziej jak silnik przeoryszy zawsze ma siedem miejsc. również, Dacia zapewnia doskonałą jakość i poczucie wyrafinowania że mimo że był jednym z najbardziej poprawiła się w aspektach Stawra, pozostaje jedną ze słabości modelu rosyjskiego.

Istnieją dwa elementy w Luxe poziomu Priora, sam, by dać wskazówki do określenia miejsca pochodzenia tego Łada ww ogrzewania dla siedzeń, które powinny być tak istotne dla trudnych rosyjskich zim jak jest klimat -Również przez lata seryjny w dwóch z trzech poziomów przeoryszy z maty grzejnej w wykładzinę ją temperatury szybko i silnie ogrzewane częścią stołu; i opony „cały sezon” rosyjskiego Kamy i dlatego M + S rozważnie. Powinno to umożliwić comprobarlo- -My może mieć przyczepność PLUS na śniegu, chociaż 100 euro dodatki hiszpańskich dealerów przewidzianych na lata obręcze kół, jak konwencjonalne w większości samochodów w tym kraju, seria stop 14 cali.

Priora wygrać z nich, podobnie jak te, Tyres cały sezon " jeden z elementów w większym stopniu wpływa na ich zachowanie. I nie pozytywnie. W warunkach, w których moglibyśmy spróbować, asfaltem lub woda jest sucha, ale nadal nie bardzo niskich temperatur- zapewnić małą przyczepność boczną i słabe umiejętności motorycznych w podarte. W porównaniu do sytuacji, w której najlepsza praca jest podczas hamowania. Te, jeśli są one silne, towarzyszyć jakiś hałas, jakby zużyte pigułki mimo nie być.

W pierwszym etapie metody do krzywej jest adres która ma wiodącą rolę, z tendencja do niedokładności wzmocnione przez związek bardzo zredukowana. wymaga kierownica więcej, aby uzyskać ten sam ruch kół niż w innych samochodach, co to jest dziwne, zwłaszcza na zakrętach mniej radia, wolniej.

W przypadku braku systemu, który kontroluje zdolności motoryczne jest coś, co nie pozostało niezauważone, to samo dotyczy kontroli stabilności. W tym sensie jest to niezbędne do wyjaśnienia, bo chociaż prawdą jest, że ESP jest obowiązkowe od 1 listopada, zasada ta dotyczy tylko modeli, których zatwierdzenie następuje po tej dacie. Więc rzeczy nie potrzebują Priora z prawnego punktu widzenia i Lada, na razie nie przewiduje lub jako opcjaW Rosji mają tylko 20 procent sprzedanych samochodów, podczas gdy ABS osiągnie tylko 57 procent, co daje wyobrażenie o tym, jak różne jest rodzimym rynku w porównaniu do reszty Europy.


Bez udziału prędkości ESP jest to bardzo widoczne z kołami Ta kompaktowa rodzina straci przyczepność do najmniejszego nutą zmianie adresu. Konsekwencją jest to, że Priora ma w takich sytuacjach neutralną tendencję do ślizgania wszystkie cztery koła jednocześnie bez podsterowności lub nadsterowności ani ostro. Ta mała przyczepność dodatkowo ma inny efekt jest, że kołysanie uczucie to jest wydalany z organizmu Z drugiej strony, nie wydaje się być bardzo wysokie z opon o lepszej przyczepności, ponieważ zawieszenie Priora wydaje się mieć właściwe dopasowanie, mogącego zawierać ruchy w rozszerzeniu i filtrować umiarkowanie dobrze nieprawidłowości pasażerów. jednak, który nie jest w stanie uniknąć jest to, że gdy pojawiają się one dużo hałasu spowodowanego przez kawałki koronki w przedziale pasażerskim wystąpić w Priora -wszystkie z tworzywa sztucznego są takie same lub duros- bramy. Ani głośność, po przekroczeniu 100 km / h jest niski.