Test: Fiat 500L 1,3 Multijet 85 5P S / S 500?

Test: Fiat 500L 1,3 Multijet 85 5P S / S 500?Test: Fiat 500L 1,3 Multijet 85 5P S / S 500?Test: Fiat 500L 1,3 Multijet 85 5P S / S 500?Test: Fiat 500L 1,3 Multijet 85 5P S / S 500?

To normalne, że po zasłużony sukces 500, Fiat postawić zwiększyć rodzinę. Kiedy coś jest dobre i dobrze się sprzedaje, musi zostać wzmocniona. W ten sposób narodził się 500L A Pięć siedzeniach furgon i 4,2 m długości; latem będzie rosnąć nawet więcej do zaoferowania Wersja siedem stanowisk Campero kostium i stworzy kolejny Wariant 4x4 nazywa spacerowe. Jest to 500, ale tylko dlatego, że sama nazwa mówi. Prawdą jest, że Dzieli niektórych swoich mechanicznych i różnych szczegółów wykończeniowych -dostępny zarówno dla reszty rodziny italiana-, ale ani platforma, ani zawieszenia są takie same. Dzięki temu możemy zrozumieć, że wąskie tylne siedzenia użyteczności osiągnął w 500L Do hojny modelu przestrzeń, duży bagażnik i wnętrze do porządku obrad, szczegóły, które nie mają nic do zazdrościć bardziej założona modeli w segmencie, do którego należy modułowość. W tym pierwszym teście skupimy się tylko na wersji diesel ma w tej chwili, zachęcani przez II 1,3 Multijet 85 koni.

Test: Fiat 500L 1,3 Multijet 85 5P S / S 500?Wielkość księżyców i zewnętrzna wysokość samochodu -the największy spośród swoich konkurentów generowane we wnętrzu A przyjemne uczucie przestrzeni. To jest pierwsza rzecz, czujesz po wejściu do samochodu, i tym podobne. Z miernikiem w ręku i porównanie z konkurencją, to początkowe uczucie jest potwierdzone przez lepsze dane szerokość i wysokość wewnętrzna przednia. Za takie same, z wyjątkiem wysokości, największa od podłogi do sufitu, z chodnika jest znacznie zmniejszona z powodu barku występuje -optional- szyberdach; tutaj ma najlepszą figurę, ale w każdym przypadku musi być większa niż 1.85, tak że staje się problemem. Wszystkie fotele oferują stoisko "typ krzesło", znamienny tym, że kąt kolana znajduje się bardzo blisko 90 ° będącego Plus dobre dla pleców, bardzo wygodne na długich korków. Przednia ma niską ergonomiczne podparcie, co pozostawia daleko w górze i dole ekranu większą presją niż zwykle, a Chodniki są krótkie ale podczas testów były towarzysze, którzy nawet okazało się, że wygodne, wiesz już, że dla smaku nie ma nic napisane.

Tylne siedzenia można złożyć, podłużnie przesuwny, ze można to naprawić "problem" wysokość- lub nawet zmieniać nachylenie oparcia. Podobnie jak w innych modelach, dopasować trzy osoby dorosłe, ale w środku nieco niewygodne. W tym placu musi on zażądać dodatkowego trzeciego zagłówka -60 € -. Bagażnik jest praktyczny zarówno dla charakterze podpór systemowi modułowemu. Nie prowadzi koło zapasowe i postawić na zestaw reparapinchazos, ale nie ma miejsca dla niego bez redukcji nośności. Brama, po otwarciu, uchwyt porusza się zamknąć trochę wysoka, szczegół, który należy sprawdzić w salonie, w zależności od wysokości. Jakość wykończenia jest na linii następnej generacji Fiata. No ale projekt koncentruje się być praktyczny. Zastosowane materiały przekazać siłę i wygląda na to, że nie ma złych starzenia. tam hollow wszędzie. To strzela w konsoli środkowej, co najmniej jeden miał powierzchnię antypoślizgową dla mobilnych nie wyjdzie zwolniony za każdym razem kiedy hamulca lub przyspieszenia.

Ta wersja diesel używa Multijet II 1,3. Silnik ten, jeden z najnowocześniejszych na rynku, jest to nieco w prawo w 500L; To nie jest kwestia tak dużo energii trzeba, ale jak go dostarczyć. Poziom wydajność jest dobra, biorąc pod uwagę rodzaj samochodu, który jest rozróżnienie, ponieważ pochodzi Niska trzeba naciskać mocno na pedał gazu, aby wygrać trochę radości. Fiat, świadomy tego, starał się naprawić to inteligentnie nieznacznie zwiększając obroty silnika jak zaczniemy zwolnić sprzęgło. więc Osiąga się to manewr dobrze z nim, nie będzie miał na celu przyspieszenie i zapobiega Cale, ale kiedy już całkowicie spadła sprzęgła i rozpocząć revving "pobyty"I trzeba niemal dokładnie przyspieszać. Jest to moment -in zimno jest to zrozumiałe, że wielu kierowców jeszcze więcej- prawdopodobnie przyswoić bez żadnych problemów, ale jeśli lubisz tego samochodu ty lubisz mnie, elastyczności Zostałem zmuszony dać wynik 5 z 10.

Test: Fiat 500L 1,3 Multijet 85 5P S / S 500?Należy również zauważyć, niektórzy powoli odzyskać -Opel Meriva to samo dzieje się z silnikiem CDTI 95 KM, z powodu swojej długiej rozwoju. Chyba aerodynamiczna wolumen z 1433 kg do ważenia naszej jednostki mają również coś do zrobienia. Jeszcze nie masz nic złego poziomu konsumpcji. To nie jest tak oszczędny jak Subaru Trezia ale w średnim / wysokim linii, które oferują swoje rywalki z wydatki na warunkach miejskich bardzo zadowolony. System jest standardowy start / stop działa dobrze. To nie jest najszybsza na rynku, ale spełnia swoją rolę ekologiczną. Nie widzę nic pomyślał, że wysokość i objętość zachowanie może być kwestionowana, jednak myliłem się. Fiat spotkał się z dobrym kompromisem pomiędzy komfortem i wydajnością. oczywiście, Jeśli szukasz łaskotanie i zabrać go z ich środowiska, wyszły na jaw braki, ale w normalnych warunkach ma dobre opanowanie, to przekazuje łatwą jazdę i żadnych problemów. Taką samą mocą, która zapobiega nadmiernemu zwój ciała dobrze łączy się z komfortem. ma zwykle adres zmienna moc rack dom, z tryb Miasto zwiększenie frekwencji i niska prędkość Jest to radość do wykorzystania w mieście. Układ hamulcowy odpowiada bezpiecznie, choć nie przyswoić nierówną powierzchnię z tej samej umiejętności, które czyni go ładnym mieszkaniu, nieznacznie wydłuża hamowanie w tych warunkach.

Ma unikalne wykończenie, wspólne dla wszystkich trzech silników, z którym jest sprzedawany. Ma praktycznie wszystko, co można się spodziewać, przyczyniając szczegóły jak elektryczne lusterka i radio z ekranem dotykowym i Bluetooth. Oni nie są standardowe poduszka chroniąca kolana, przytrzymujące tył głowy, a trzeci tylne czujniki parkowania, zalecane są tak. Wszystkie inne dodatki są kwestią gustu. Niektóre 18,300 euro, które odjąć różne kampanie. Finansowania go i wywołując plan Pive cena jest obniżona do 15.100 euro i oficjalna gwarancja została zwiększona do czterech lat. W tych warunkach cena jest interesująca i jeśli spojrzeć na to, co oferują inni.