Porównanie: Chevrolet Cruze 1.7D vs 1.6 CRDI Kia CEE’D

Kontakt: Chevrolet Cruze 1.7D vs 1.6 CRDI Kia CEE'DKontakt: Chevrolet Cruze 1.7D vs 1.6 CRDI Kia CEE'DKontakt: Chevrolet Cruze 1.7D vs 1.6 CRDI Kia CEE'DKontakt: Chevrolet Cruze 1.7D vs 1.6 CRDI Kia CEE'D

Był czas, nie tak odległe, w którym Koreański samochód mówił bez uszczerbku, mówić o złej jakości produktu. W rzeczywistości było to, że tylko on praktycznie zgodził się odrzucić. A pieniądze, oczywiście. Wciąż pamiętam te pierwsze testy na Daewoo Aranos, Kia Sephia, Hyundai Atos... Uff, tak tanie, jak niespójne. Wiele lat później, 10 lub 15 nie więcej, Kia projektuje, rozwija i produkuje swoje CEE'D w Europie, podczas Daewoo Chevrolet ustąpiła tutaj, globalnie rozpoznawalną marką, a także do poprawy wizerunku postanowił dołączyć do rodziny Corvette lub Camaro.


Koreański etykieta powinna zniknąć, a dziś aż do samego Cruze, ale także produkowane w Korei (i na trzech kontynentach) podnosi produkcję w Europie, zawsze jasne pod globalna platforma Opel Astra. Dzisiaj, przy okazji, już zatrudnia. Z tymi warunkami, a widząc troskę o szczegóły pokazano ich sylwetki ewoluowała, nie jest trudno sobie wyobrazić, że tak dużo Kia CEE'D jak Chevrolet Cruze i mają niewiele wspólnego z tymi ciemnym tle. Inną rzeczą jest to, aby zobaczyć, czy w zaawansowanych (i znacznie ulepszona) Ford Focus, Citroen C4, Renault Megane czy Seat Leon, wreszcie, że zasługują na możliwość twierdzą.

kompaktowa Impact

Porównanie: Chevrolet Cruze 1.7D vs 1.6 CRDI Kia CEE'DUznaję, że do domu, obecność larguísimo kompaktowe (4,51 m, do więcej niż 20 Kia CEE'D cm), a zarówno ekonomiczne zachęca sceptycyzm Cruze. Uważamy, że następuje, podobnie jak jego poprzednicy, kładąc nacisk na knockdown ceny, do 4.000 euro mniej niż Europejczycy i Kia, Tak, ultra wyposażona w standardzie. Chevrolet obietnica ale tam jest teraz znacznie bardziej na stole.

Usiedliśmy: kontrole insygnia, miękkie, ale wygodne siedzenia i na pewno nie jakości materiałów, ale świeże powietrze, jak tapicerowanym camouflaging bardzo sztywnego plastiku na desce rozdzielczej, a prosta funkcjonalność: czysta przestrzeń, drzwi z wielkim kąt i dogodny dostęp Pień taksówkarza. Trudno dać więcej za mniej... chociaż stare podsufitki, brak niektórych powłok lub stopnia obciążenia że wymaga niemal spadek bagażem, również wykazują niewielkie sztuczność.


W przeciwnym razie nowa Kia CEE'D, co było dobre, a teraz jest jeszcze lepiej tutaj wielu jego rywali. Siedzisz i myślisz, że jesteś prawie w serialu 7. Do oprzyrządowania do klasy S wyświetlacza, dbałość wsparcie lewej stopy, e-mail ... Do rozszerzona siedzenie obraca się zalogować lepiej. oraz W przeciwieństwie do Chevrolet Cruze, z dużą starannością przez szczegółach: Od prawie płasko do bardziej praktycznego ustach wielkiego obciążenia, materiału i, z wyjątkiem w bagażniku, dużo miejsca jak podłoga. Jest to formuła Golf.


Diesel „twist-off”

Porównanie: Chevrolet Cruze 1.7D vs 1.6 CRDI Kia CEE'Di Kia CEE'D podbite przez ruszyliśmy i ... co? W 2007 i 2010 roku to się podoba Kia silnik 1.6 CRDi (Twój tyłek Diesel 128 KM), ale „Balastowanie” a średnia zanieczyszczeniom Euro5, traci pary, aby udawać, że prawie 110 KM więcej. Pozostaje wyrafinowany i gładka ... ale dzisiaj też. dlatego też, że pod 2000 rpm niemal bez odpowiedzi, Zmuszając być zwinny z podręcznika ciągnąc dalej, jak to już norma, niezależnie od pojemności silnika długie wydarzenia z tymi, którzy nie mogą. Wynik: Kia CEE'D (75 kg cięższe i dzisiaj zwłaszcza urządzenia) wynosi do dwóch sekund wolniej. I zawiadomienie przed Cruze, który nie daje się jednak, co początkowo spodziewać.


Dla Chevrolet, weteran Opel 1.7 CDTI jest jego podstawowy Diesel. Ale z jego 130 KM, wyraźnie wystarczające. Ponownie znaleźć dobrą pracę w odosobnieniu, co prowadzi do drobniejszego czuć ten silnik Chevroleta w Oplu, zarówno wibracje i dźwięk. bardzo niewielu, 1.7D Cruze bez kula, jest silnik, który ciągnie się łatwo, zawsze czuje się pełniejsze niż Kia, zwłaszcza poniżej, gdzie 1500 obr./min i stanowi 90 procent dążąc. A poza tym, jako wydatki zawartość (około 5 l / 100 km średnio), nieco mniej niż CEE'D, tak, bez Stop / Start oferując seryjny wersji Emotion, że będzie pasować. „Jest to bardzo pierwsza jednostka produkcyjna” przepraszam jej przywódców. Co uważamy i zbierać: brak osiąga wydajność Renault 1.6 dCi (nie mówiąc już o 2.0 TDI VW), ale Cruze 1.7D sama czuje się do ... mechanika. I walcowanie (gdzie nuty i strojenie samochodu) to już inna historia.

Pod skórą

Porównanie: Chevrolet Cruze 1.7D vs 1.6 CRDI Kia CEE'DPierwszą rzeczą, Chevrolet Cruze jest zaskoczony komfortem. Zaczynasz chodzić, a dziś amerykański smak w dotyku i bieżnika. Zawieszenie duże podróże, plus duża opona balon (profil 60) staje się prawie ciągnik między uderzeniami ani przesadnej czuć się szybkimi uderzeniami prędkości miejskich, który przechodzi. Również jego początkowa postawa wydaje się przekonująca ... dopóki nie kopać, a nie Logana, ale jeśli widzisz koncepcję blisko „low cost”: Sprzęgło nie jest progresywny (przynajmniej Stop / Start unika ponownego rozpoczęcia, uciążliwość zarówno projekt), trudno znaleźć liniowy stabilność ze swoim kierunku i pozycji do żądania ... lepiej obniżyć liczbę klatek na sekundę.


ponieważ komfort wydasz na Chevrolecie Cruze do nieprecyzyjności. Przedni powolny dryf i szybki pociąg (nie można przypisać tylko opona, jak z nią bardzo wyważony Scenic) łączy małe korekty osiągnięte. Cel i bez informowania, trudno znaleźć niezbędnego stopnia obrotu, wymuszając prawidłowe i turnie. Jeśli link również obsługiwać szybkich zmian, nie jest łatwo odzyskać zmieniając tor tak później przybyciu sobie nawet zwisać z powrotem do późna korzeniowych cięć ESP. Poprawi więcej, za ostatni Chevrolet Cruze SW przetestowaliśmy jest już znacznie bardziej przekonujący, ale dzisiaj to 5 drzwi brakuje progresywności.


Tylko him zamiast resztki Kia CEE'D, dobry produkt też wrobić. I to, że wygodne, choć nieco suchy premiera sprężyn zawieszenia, amortyzatorów i geometrii tylnego ale jeszcze nie czują się na jakość Peugeot czy Forda (przynajmniej w tym Kia, gdyż na jego bliźniaczy Hyundai i30), CEE'D nie szuka dynamiczną obrotność najbardziej bezpośredni Ford Focus czy Seat Leon, ale go bardzo bezpieczne, stabilne i obojętnych reakcje. Płyta ma trzy dobre tryby (jesteśmy w lewo z półproduktu naturalny), czujesz się bardziej sztywność skrętną mniej roll i bardzo silne ruchy dokładnego przedniej części bez bycia bardzo szybko, tylny dobrze ugruntowana i zaprawa w dobrej zdolności hamowania , Nawet w sportowej jazdy trzeba ciągłe wprowadzanie ESP, który mówi i wielkie strojenie. Krótko mówiąc, lepszy samochód niż Chevrolet Cruze, że tak, jej konkurencyjną cenę dokonać cię całość w czasach kryzysu.