SQ7 Audi TDI, staraliśmy się najbardziej imponującą SUV Diesel

SQ7 Audi TDI, napęd najmocniejszy wysokoprężny SUVSQ7 Audi TDI, napęd najmocniejszy wysokoprężny SUVSQ7 Audi TDI, napęd najmocniejszy wysokoprężny SUVSQ7 Audi TDI, napęd najmocniejszy wysokoprężny SUV

Na kwotę technologii, która bierze Audi TDI SQ7 Wygląda na to, że prawie się samochód koncepcyjny. Tylko z nazwy (i cenę, 110,970 €) Jest oczywiste, że jest to top wersja Audi Q7, najszybszy i sport, ale naprawdę interesujące jest nie tyle swoje dynamiczne osiągi i wydajność, ale jak je zdobyć.

Audi SQ7 wszczyna Moc wtórne zasilanie 48 V, Kompaktowy akumulator litowo-jonowy którego znajduje się pod bagażniku. Co to jest?, Pytasz. Dzięki niej żywi kompresor elektryczny (Słynny turbo elektryczny) oraz system aktywne stabilizatory napędzane elektromagnetycznie, które są jego dwie główne innowacje. Jeśli dodamy Napęd na cztery koła Inteligentne deal, zawieszenie pneumatyczne adaptacyjne wysokość zmienna, cztery koła kierownicy, Wektor tylnego mechanizmu różnicowego i Hamulce ceramiczne, Jest to jeden z najbardziej złożonych i stojaki wiele bardziej prawdopodobne są wykonane. Audi nie szczędził środków podczas tworzenia tego 'Super SUV' dla tych, którzy szukają dla typu klienta, który ceni Technologia przede wszystkim.

silnik biturbo SQ7 Audi TDI i elektryczny kompresor

Jednak prawdziwym bohaterem Audi TDI SQ7 Jest to silnik. Chociaż części w oparciu o istniejące V8 TDI, moglibyśmy powiedzieć, że jest bezprecedensowy mechanika, bo mamy prawdziwą pracę zegarmistrz za jego złożoności i wydajności wartości. ich 3,956 cm3 Są one osiągnięte wyciąg 435 KM i ogromny maksymalny moment z 91.8 MKG, który jest dostępny od zaledwie 1000 obr./min i aż do 3250 obrotów na minutę. wspomniana kompresor elektryczny jest odpowiedzialny za to atut, ponieważ podczas pierwszych kilku pół silnika, i na 10 sekund sprężone powietrze Wdmuchiwany główny układ turbodoładowania składający się z dwóch turbosprężarek tego samego rozmiaru i zmienna geometria w stanie działać sekwencyjnie (pierwszy, podczas gdy druga pozostaje nieaktywna) i równolegle (oba razem, kiedy 2. Turbina zaczyna działać od 2250 do 2750 obrotów na minutę, bez pierwszego turbo zatrzymuje). Dostawa energii jest bardzo liniowa i natychmiastowe, z wielka siła do dowolnego systemu, mimo że nie wściekłość silnikiem benzynowym w górnym obszarze cuentavueltas. Przy 3000 obr./min silny wzrost mocy, która odpowiada wejściu do eksploatacji drugiego turbo notatki, uderza cię przed siedzibą i pojawia się, gdy wszystko jest wytrzymałość mechaniczna SQ7 Audi TDI, pokazane bardzo szybko, chociaż jej wymiarach.

Audi TDI SQ7 Audi TDI SQ7 może przyspieszyć od 0 do 100 km / hw zaledwie 4,8 sekundy i osiąga 250 kilometrów na godzinę (Self-ograniczona). Wszystko standaryzacji średnią konsumpcję 7,2 l / 100 km przyrównując do emisji CO2 194 g / km.

aby wzmocnić sportowy, rury wydechowe zarówno jednej rodzaju urządzenia jest zainstalowany Głośnik-rezonator- że modyfikuje dźwięk silnika jeżeli kierowca wybierze tryb dynamiczny, powodując śmigło V8 4 litr przypominają typowe Amerykanie 'muscle cars' Podczas słuchania z zewnątrz samochodu. Bez tego systemu, silnik jest ledwo słyszalny i wewnątrz luksusowych wnętrzach panuje cisza.

zarówno Uczestnicy napędowe (24) wprawia w sumie jak tryby jazdy (winda / offroad, Allroad, skuteczność, komfort, auto, dynamiczne i indywidualnych) Są one takie same jak w konwencjonalnym Audi Q7. Najbardziej zaskakujące jest to, że nawet w drodze dynamiczny, która jest większa, to osiąga wysoki komfort jazdy, i że moda prowadzące sport samochód zamienia prawie płaska i bardzo mało podsterowności, z prędkością przepływu przez krzywą niewłaściwego SUV. Dopóki nie przekroczyć granic ramki no waga podejrzenie tyłu, jak bardzo skutecznie maskuje bezwładności i natychmiastowość reakcji jest niezwykły. Połączenie tak wielu koncentruje się na dynamicznych systemów efektywności uruchomione w tym samym czasie, z dala od podejmowania jazdy jest sztuczny, to zdjąć i dostać pracę Wysoka precyzja w każdym czasie, w reakcji bardzo neutralnych i proste nawet, gdy idziesz na granicy progu przyczepności opon. Jest zatem godnym przedstawicielem rodziny S z Audi, utrzymując wszystko praktyczność, przestrzeń i zaawansowany sprzęt możemy znaleźć w przedziale Audi Q7.

Możesz być także zainteresowany:

Chcesz nowy samochód? Przed docenia swój samochód za darmo

Audi Q1, a drugie przyjście Q

Oleju napędowego z wody i powietrza

Audi S6 i Allroad Quattro RS 6, najbardziej ekskluzywny i mocny