Porównanie: BMW 120d vs Volkswagen Golf GTD

Porównanie: BMW 120d vs Volkswagen Golf GTDPorównanie: BMW 120d vs Volkswagen Golf GTDPorównanie: BMW 120d vs Volkswagen Golf GTDPorównanie: BMW 120d vs Volkswagen Golf GTD

Weź kartkę i długopis, ponieważ Jeśli chcesz zrobić sobie 120D obraz i podobieństwo golf GTD nie można zaniedbać kilka szczegółów. Tak, mam na myśli kilka opcji dokonać średnia bardzo szybko 120D w tym przypadku, z automatyczną skrzynią biegów, a ich rywalem w prawdziwym sporcie. Myślę, że to jeden z gorących miejsc w obliczu zakupu: Model BMW masz, powiedzmy, Podwozie zestaw poziom. Można zobaczyć w nim pewną przewagę, ale pozostaje faktem, że w Golf GTD, VW może podpisać dwie role jednocześnie. Niezwykle wygodny kompaktowy nawet z pochodzenia 18-calowych kół, pyszne zmian, silnika lub wykończone i razem Polecam samochód, który nawet nie stara cel sportowy, chociaż jest oczywiste, że ta rola najlepszy sprawia innego golfa lub taka sama jak BMW 120d przychodzi pochodzenia.

BMW 120d kontra Volkswagen Golf GTD

120d zatem buta, z co najmniej 17-calowy sekcji felga -misma na tej podstawie, że pole 18"- zmienny kierunek i sportowe zawieszenie takie jak w Golfie, także masz jedną z pilotado- typu. Handicap jest to, że przestaje być niezwykle komfortowy samochód się coś na sucho, znacznie więcej niż GTD w każdej sytuacji, niemniej jednak jeden inny samochód i cieszyć doskonałe oceny, które należy uwzględnić przede wszystkim kompromis osiągnięty między jakością bacheo i tłumienia -lub i komfort accounts- sportowy charakter i wydajność że sklep dwa samochody takie jak te.

Leżąc czy nawet conducirías iść do pracy, mówiłem ci, że dwie krople wody. Tak jak ostrzeżenie do bardziej reaktywny oś przednia BMW, małe guzki gazu w miejscu iw odpowiednim czasie, może dać swoje ciało, które dodatkowo vidilla trzeba dopingować trochę rano, rzeczą "gentrified" Golf nie jest w stanie zaoferować więcej niż ciąg silnika jest katastrofalny, a także na wagę złota, ponieważ myślę, że przez całe życie będzie przesuwać się więcej niż sytuacjach "pilotaż",

BMW 120d kontra Volkswagen Golf GTD

Ale kiedy trzeba iść do więcej, tyle zdrowego rozsądku, aby móc przyswoić, to jest, kiedy zaczną naprawdę znaczące różnice. Tiralíneas, które z GTD nigdy mieć to uczucie zrobiwszy rzeczy niewłaściwych... lub bardzo źle, ponieważ zawsze ma zasobów, aby można wierzyć znacznie lepiej niż ty. Wszystko staje się łatwe, doskonałe hamulce tam lub nawet zatrzymać przed którym miał oko, płaski zakręt w kierunku wierzchołka i gazu bez kontemplacji, tym lepiej. Tak, nawet przy mniejszej mocy wytycznej, duża przednia trenować w pełni zaufania, które jest również asa w rękawie: dobry elektroniczny samoblokujący ćwiczenie różnica co minimalizuje podsterowności i pomaga zamknąć kolej.

Bardzo szybkiego pokonywania zakrętów przyswaja to Golf, prawie bez wstrząsów ryzyka ponieważ elektronika jest utajony -no całkowite odłączenie aid- i bardzo trudno jest wyciągnąć Golf GTD od swoich boksach. A, B, C ...; A, B, C ... Jeśli chcesz, nigdy nie opuścić tę samą sekwencję, ale w wersji z DSG praktycznie tylko przyspieszać, obrócić i zwolnić. Oddaję do jego skuteczności, jego właściwości jezdne. Calcaria założyć, że raz na czasy okrążeń na torze bardzo wymagający to ... Dla mnie jest to wartość dodana, ale czasami ... Nie dać się tak skutecznie na trochę więcej emocji?

Potem przychodzi oferta 120d tylko to. Ale zawsze w zamian za mało czy dużo, w zależności od zestawu głośnomówiącego bardziej stężenie i napięcie. Wiele się zmieniło Seria 1 w tej nowej generacji, stanie roll z opanowaniem o znacznie większym samochodzie, ale jego konfiguracja, jego rozkład masy, jej strojenie i design, 120d wymaga większego rygoru i dyscypliny jechać szybko, bardziej, gdy bardziej hamowania pośpiechu przed udajesz przyspieszyć lub wyższa prędkość, przy której udajesz przejść przez krzywą. A jeśli nie, można dostać się do zobaczyć może nienasycone, ale podkreślił, a nawet rumieni, bo nie udało się oszukać i zrobisz to znane jasno, że nie są cienkie i zaczynasz się przewrócić limity. Tylko w ten sposób prowadzenia płynu wyłania że 120D jest również w stanie dać poczuć bardzo bezpieczna bardzo szybkiej jazdy.

BMW 120d kontra Volkswagen Golf GTD

Jeśli już osiągnięty, nie należy martwić się o swój napęd jazdy: jego zdolność do kierowania optymalną asfalt jest wyższa niż zdolność silnika do łatwo złamać więź, chyba, że ​​wygląda tak, że poślizg lub nie być w stanie odczytać pole, ale zawsze jest coś więcej niż pewną wskazówkę, która pomaga w rotacji. Dwa światy, oczywiście. Mam jasne, co mi się podoba mi się, że nie muszę ani obwód lub krzywe drogi, aby mieć dobry czas na kole, ale kiedy tylko dostać się na Golfie GTI lub GTD ulegając tylko przed i udogodnień, które stawia mnie ,

I silniki? Przepis nie większa równość mechaniczny chociaż zawsze wskazówek saldo na rzecz tego samego samochodu, Golf -Zawsze mówisz décimas-, być może dlatego, że ich skrzynie biegów nie skupiają się w tym samym kierunku. Wspaniały praca zarówno w regały biegu, gładkość i nawet w ramach wykonywania wymóg bardzo sportowym, ale widzę niepotrzebny zarządzać osiem biegów w silniku o mocy i zakresu korzystania z 120D, ze skokami między krótkich relacji niemal niezauważalne, ale kradzież czasu i energii, ale jego ósmy związek przynajmniej pozwoli długo utrzymujące się rejsy na łatwość, z minimalnym zmęczeniem mechanicznym, Również coś do rozważenia, ponieważ, jak mówię, rzeczywistość nie jest torem.

Przyspieszenie. do 4 marsze muszą umieścić 120d Steptronic, aby osiągnąć 100 km / h, więcej niż jego rywal, chociaż VW naprawdę odznacz pierwsze kilka metrów ... Im bardziej wybuchowy silnikiem 2.0 TDi, że nie jest jedynym kluczem ,

hamulce. Prawie 7 m od siebie montażu opcjonalnego wyposażenia BMW 17"Bo pamiętam, że seria jest zamontowany "łatwy" 205/16. W Golfie jest znacznie więcej stali. Ich odległości są wyjątkowe.

dźwięczność. Bad ucho, bo nie zauważył tę różnicę, która ujawnia się miernik poziomu dźwięku. piękny dźwięk "fakultatywny" GTD, ale tylko z zewnątrz. Choć TDi sprawia, że ​​głośniej niż BMW, który rzuca bardziej złożony.

Odzysku. Ágiles. Spadek pięty w jednej chwili, jak wiele marsze są wynikiem jego doskonałe przekładni automatycznych niezbędne. Ponownie, niewielka różnica na korzyść GTD, kolejny dowód, że silnik jest prestacionalmente przełożonego.

Silników. Wydają się kopie, ale są niuanse. Poniżej jest nieco lepiej, bo golf skali bardziej równomiernie, co daje elastyczność niezawodne. Up, osłabia ducha BMW z większą rozciągnięta, że ​​zmiana nie zawsze będzie wykorzystać.

"Ferodo" vs oleju. Być może największe straty lepkich Konwerter karać BMW w mieście. Na drodze, jego 65 kilometrów na godzinę w ósmym biegu mogą zrekompensować podejścia GTD.

Trunk mniej niż średnia. To upośledzenie zarówno do użytku rodzinnego. Za zamkniętymi drzwiami, więcej środków w samochodzie VW. ciężary Práctricamente prześledzić ale przez bardzo różnej obsadzie.