Alfa Stelvio Q4 2.0: superprueba SUV ze wszystkimi pomiarami

Superprueba: Alfa Romeo Q4 2,0 ​​Stelvio, duży SUVSuperprueba: Alfa Romeo Q4 2,0 ​​Stelvio, duży SUVSuperprueba: Alfa Romeo Q4 2,0 ​​Stelvio, duży SUVSuperprueba: Alfa Romeo Q4 2,0 ​​Stelvio, duży SUV

oraz SUV wykonane saloon. Dyskusja o gustach estetycznych jest zawsze skomplikowane, ale w tym przypadku i za zgodą użytkownika, śmiem powiedzieć, że Alfa Romeo Stelvio jest jednym z Najpiękniejsza SUV, które zostały utworzone w historii motoryzacji; mnie ostatnio o każdym nowym stworzeniem Alfa Romeo ...

Proporcje alfa Stelvio są również osiągnięte estetyczne dziedzictwo Alfa Giulia to gwarancja sukcesu i jest podpisany przez ekspert marki przekazać emocje z ich wzorów. Wewnątrz dzieje się nieco to samo. Teraz przeanalizować, czy całe to piękno jest funkcjonalny i cały samochód dostarcza to, co obiecuje. To kwestia tego, jak wyglądasz w samochodzie, ale jak wcześniej ostateczny bilans jest dodatni, Jest to samochód, który na pierwszy rzut oka robi wrażenie i potwierdzone z upływem kilometrów, nawet na dotychczas niewierzącego świata piszącego SUV jak ty.

Jeżeli jesteś Alfista docenić szczegóły obrazu i zachowania Stelvio. Jeśli nie, można odkryć, co to znaczy "Quore Sportivo„Wznieść się na wyżyny ... fizycznych, nie niebiański, gdyż SUV pojęcie to nie jest dokładnie to, uosobieniem sportowej, dużo biegać, dźwięk lub zachowywać. Choć jest to Alfa Romeo dobrych czasach, tak, New Age, który przyniósł mi przyciągnąć marki i pozwala wiedzieć, w każdym szczególe.

Alfa StelvioAlfa Romeo Stelvio 2,0 Q4: Wewnątrz

Nasz pierwszy test dokładnie do Alfa Romeo Stelvio Opiera się ona na silnik benzynowy 280 KM z automatycznym i systemem AWD Q4, kombinacja, która istnieje także w Giulia i jest najmocniejszym dopóki wersja QV, Wyposażona aż do wydania wersji. Zobaczmy, jak to działa ...

Alfa Romeo Stelvio To jest po prostu wyższy Julijska. Udziałów sedan jego wielkie zalety i wady, przy jednoczesnej poprawie ważny aspekt: ​​wnętrze przestrzeń. Tutaj SUV nie jest za swoich głównych konkurentów, oferując Za sama przestrzeń jako Mercedes GLC, na przykład. To nie osiągnie zagłębieniu Jaguar F-Pace, ale jest bardzo blisko. Innym jego przestrzeni cnót jest na wysokości.

jest najwyższy w swojej klasie SUV i które można zobaczyć wewnątrz oka lub metr w dłoni. To nie może być najważniejszy wymiar w SUV, ale za generuje przyjemne uczucie przestronności pomimo tyłu sportowej spadek dachu. Bagażnika 440 litrów pobyty w rzeczywistych, 10 litrów więcej niż w przypadku Porsche Macan, 10 litrów mniej niż BMW X4 i nieco z dala od samochodów jak Audi Q5 czy Jaguar F-tempo.

SPACEAlfa Romeo Q4 2,0 ​​Stelvio
szerokość przód147 cm
Rozstaw kół tylnych140 cm
wysokość z przodu96-102 cm
wysokość tył95 cm
na nogi76 cm
tułów440 litrów

Jakość wykończenia jest również identyczna Giulia. W rzeczywistości, gdyby nie było na wysokości, kosztuje odróżnić jeśli jesteś w samochodzie lub innego, coś, Audi lub BMW robili lat i nikt nie skarżył. Siedzenia są wygodne w czterech głównych placów. Którzy siedzą w środku tylnej trzeba będzie zaoszczędzić nogami nieporęczne kombinowanych pomiędzy środkowym tunelu i konsoli. Przynajmniej ich wsparcie jest mniej nieprzyjemne niż zwykle konkurentów. Jeśli trzy osoby dorosłe za widoczności księżyca znika niemal całkowicie; przejazd zapłacić za projekt zniesienia, SUV coupe. Istnieją dobre ergonomii we wszystkich kontroli i miejscami do siedzenia, z heavy load "Made in Alfa". Szybko znaleźć miejsca kierowcy oraz elementy sterujące i pedały posiadają odpowiednią twardość. Multimedia i system informacji wypełnia swoją misję z powodzeniem, ale jest trochę za tych z konkurencyjnych marek; ekran jest nieproporcjonalny w stosunku między szerokości i wysokości, nie dotykać i nie osiąga definicja zobaczyć ich naturalnych rywali w cenie, wydajności i jakości.

Pierwszy silnik i zachowanie

Bez szkody dla swojego projektu lub wewnątrz, zostawiłem na koniec najlepszy Alfa Romeo Stelvio: operacja. Jest to nie tylko ładna twarz można się pochwalić, to również świetny samochód ze specjalnym dynamiki. Zacznijmy od silnika.

Alfa Stelvio: Interior Alfa Romeo Stelvio 2.0 oferuje wielki poziom prestacional; w tle jest 280 koni. To jest już uruchomiony, ale jak to się robi, z wielką odpowiedzi od dołu. Kto będzie brakowało więcej RPM lub dźwięk szokujące, ale w obu przypadkach wynik jest bardzo miły, nawet z kilku okrążeniach i dobrej izolacji mechanicznej. Jest ono połączone z ZF 8 prędkość, z trzech trybów pracy w zależności od selektora DNA: sport, normalny i wydajny. W pierwszym (D) przechodzi to czyni je bardzo szybko, więcej prędkości i większą pomoc na pedał gazu, który jest elektroniczny. W trybie normalnej (N) zawiera co pomiędzy nimi. Jest dobry komfort i szybkość reakcji, jeżeli są wymagane. W trybie A, dawniej nazywany All Weather (all weather), zmiana sprawia, że ​​jazda żagiel, pozostawiając neutralny, kiedy zwolnić i delikatnie wyjąć przepustnicę uczucie momentu obrotowego. Będziesz korzystać który pozwala doskonałą zużycie energii danego samochodu wszystkie trzy tryby, zwłaszcza A, a tym samym staje się powoli. Zmiany mogą być dokonywane za pośrednictwem krzywek jeśli uzna sterownik. Krzywki są z aluminium i obfite wielkości, jak gdyby był to Ferrari.

WYSTĘPYAlfa Romeo Q4 2,0 ​​Stelvio
ACEL. 0-100 km / h5.76 s
ACEL. 0-1000 metry26,14 s
Wyprzedzania 80-120 km / h4,0 s
Głośność 100 kilometrów na godzinę65,5 dB
Głośność 120 kilometrów na godzinę67,5 dB
Hamowanie ze 140 km / h71,4 m
wagi1,787 kg

Łaska ta Alfa Stelvio jest w miejscu silnika, bardzo niski i opóźnione, dobrej szerokości toru, tłumieniu jakości dystrybucji idealnych wag, odkształcalnego równoległoboku przedniej i tylnej wielokrotnego. Wszystko to ustawić na wysokości z radości zadowalające. Do napędu można poczuć się jak nieco cięższe Julijska. Przednia oś jest wspaniały, aby przejść do tyłu zmusić dużo. Osiąga bardzo miły sposób bycia, niezależnie od prędkości. W konwencjonalnym użytku to jest wygodne. Urbanizacja w zastoju, podobnie jak jego rywale prestacionales, nieco suche, natomiast w zastoju autostrady jest progresywny.

ZUŻYCIEAlfa Romeo Q4 2,0 ​​Stelvio
zużycie miasto10,1 l / 100 km
zużycie Highway7,7 l / 100 km
Średnie zużycie paliwa8,7 l / 100 km

podczas gdy Alfa Romeo Stelvio jest bardzo stabilny i zjadliwy w sportowej jazdy. Że można osiągnąć wyłącznie opierać się na dobrze opracowany i jakość tłumienia. Jest to SUV i dlatego ma ograniczenia dotyczące wagi i wzrostu, ale ich zachowanie może być mniejszy SUV, niż się wydaje. Jest jednym z najlepszych. Nie mogłem powiedzieć, dopóki fizycznie porównać dwa na tych samych warunkach, czy to lepiej czy gorzej niż Porsche Macan, ponieważ poziom obu jest bardzo wysoka. Tak mi przypomina wersji M, AMG lub S z jego niemieckich rywali, a wskazując na jego mniej radykalnych wykończeń.

Granica, Alfa Stelvio elektronika interweniuje więcej fogosidad na froncie, unikanie podsterowności, która przychodzi za późno dla danego typu samochodu jest. Off-road może przejść więcej witryn, które zdrowy rozsądek pozwoli z 20-calowymi kołami i profilu 45 opony, ale nie urodził bezpańskie zbyt daleko od torów w dobrym stanie. Ma kontrolę zejścia z regulowaną prędkością, można dostać się do skorzystania wątpliwości: jest to samochód, który nie chce splamić i pozostawiają wiele z najmocniejszych sedanów.

Zniżek (czerwiec 2017)Alfa Romeo Q4 2,0 ​​Stelvio (od 52,665 euro)

Możesz być także zainteresowany:

Alfa Romeo Kamal i Castello: nowy SUV

Więc jest przyszłość Alfa Romeo

Test: Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio