Test: BMW 220d Cabrio 190, przyjemność odkryte

Test: BMW 220d Cabrio 190Test: BMW 220d Cabrio 190Test: BMW 220d Cabrio 190Test: BMW 220d Cabrio 190

Świat zmienia się w zastraszającym tempie. BMW ukradł wszystkie modele oparte podkreślić jego sława bardzo jak prawdziwy sportowiec postępowania, a jego sfinks, M3, jak silnik przetwarzania obrazu. Dzisiaj, modele te wciąż mają swoje znaczenie w sprzedaży, ale inni bardzo różne doszli do zajmowania coraz bardziej dostrzegalne spacji. Ten 220d Cabrio należy do tej kategorii, w takiej chwili obecnej, gdzie maksymalizacja dynamiczny potencjał każdej BMW możemy przynieść niechciane miejsc, w tym pozbawienia wolności.

BMW 220d Cabrio 190

Pochodzi z wersji coupe serii 2, to Cabrio wyróżnia się estetycznym wyglądem i tendencji do zanikania pojęć „Metal dachu kabriolet„przez Zasilany elektrycznie miękki szczyt. Zamienny przekształcić w zamkniętym modelu i vice versa system zajmuje tylko 20 sekund-dyskretnego czasu z dala od Records- wprowadzenie kaptur w bagażniku, Nie zadbaliśmy, aby umieścić kawałek w określonej pozycji wewnątrz pnia, do oddzielnych obiektów i składany kaptur. Jazda okap może być wykonane do 50 km / h, interesująca możliwość zaskoczeniem ulewy mogą uczynić koniecznym. Kabina dostaje nam niespodziankę, ze zwykłej konstrukcji BMW, z niewielkimi zmianami, to będzie już stał się klasykiem. akceptacja handlowych, pokazuje jednak, poprawności jego unieruchomienia. w jego pojawia środku ekranu 6,5 cala że premia w wysokości 2,385 euro może stać się kolejnym 8,8 cala, który przynosi zaawansowany system nawigacji, dysk twardy i DVD.

Ergonomii stanowiska kierowcy również nie jest zaskakujące, marki, podkreślając jego przydatności do jakiegokolwiek smaku mamy. Co za tym idzie jest jak nas bez wysokości systemu wyboru chodnika, zmuszając Levitate nad fotelem, aby umożliwić elewację. Nie odbywa się z najnowszymi trendami z innymi markami, poczuć zmianę polecenia, zwłaszcza wstawić biegu wstecznego wymaga znacznego wysiłku. Komfort to niezwykłe zarówno dla konstrukcji siedziska i stopnia elastyczności zawieszenia, nic radykalnego.

Ta wersja waży około 150 kg więcej niż jego brat Coupé, nie tylko przez system składanego kaptura ale także dla wzmocnienia zainstalowanych w obudowie. Są bardzo skuteczne z dachem jest stosowane, gdy można go przesunąć o podobnej wibracji i poziomu hałasu, że model metalowy dach, ale wciąż pojawiają się na przedniej szybie, gdy wibracje bez niego przejść przez asfalt nie jest całkowicie gładka.

BMW 220d Cabrio 190

szybki

Część mechaniczna pozwala nam zobaczyć, znowu, że prawie wszystko BMW to dynamiczna sam pojazd. Chociaż nie osiągnął nasz bank homologowanego moc, z prawie 183 KM Ten 220d Cabrio „biegnie że Pela”. Jego rama pozwala negocjować krzywych bez nadmiernego spowolnienia marszu. Ponieważ ponadto, silnik ma doskonałą elastyczność, odzyskuje się płynnie od około 1300 obrotów na minutę, w dowolnym stosunku napędowy jest bardzo przyjemne, albo pieszo lub opróżniania biegów. To jest, sama w sobie, to model, który można podzielić na dwie części, ponieważ można go podziwiać jako coupe bez radykalizmu lub jako doskonały zamienny.