BMW serii 3 przed Audi A4

BMW serii 3 i Audi A4, w obliczuBMW serii 3 i Audi A4, w obliczuBMW serii 3 i Audi A4, w obliczuBMW serii 3 i Audi A4, w obliczu

Chociaż nie wydaje się, sądząc po jego wyglądzie continuista, Audi A4 to zupełnie nowy samochód. W porównaniu do swojego poprzednika, tylko dotknąć manualna skrzynia biegów pozostaje taka sama, ale bez całkowicie traci swój typowy charakter, reszta samochodu zmieniła się całkowicie. Tymczasem BMW przedłużyła swoją serię 3 dodał nowe silniki bardziej efektywne i wydajne -w tym trochę tricilíndrico-, i dodał technologii, ale samochód pozostaje taka sama. Zmienić układ kierowniczy i zawieszenie, aby ich zachowanie ewoluowała i jest bardziej jednorodna, jeszcze równoważenia większy komfort i efektywność. W przypadku modeli manualnych, że wdrożył nową funkcję, która automatycznie daje blow redukcji gazów, oddanie manewry końcówki pięty podwójny pazur dostępną dla każdego użytkownika, który sprawia, że ​​jasne sportowego pozostaje jednym z priorytetów w BMW serii 3. Co do automatycznej skrzyni biegów, BMW serii 3 jest nadal zaangażowana w rubryce 8-biegową przemiennika momentu obrotowego tak skuteczne, że utrzymuje się na nauczaniu, jak sama operacja jak ulał pasuje do wszystkich rodzajów jazdy, zapewniając jednocześnie duży komfort. Audi wykorzystuje pole tego rodzaju w najmocniejszych silników A4, jednak w innych modeli rozszerza S Tronic podwójnego sprzęgła, którego nowe pokolenia w debiuty Audi A4 i zapewnia bardzo szybki i tak sprawne, że trudno pominąć zmianę konwertera momentu obrotowego. W innym duchu, Audi A4 wykorzystuje tę samą architekturę modułową Q7, który zajmuje 30 uczestników jazdy i bezpieczeństwa, który jest w czołówce segmentu w tej sekcji.

Dynamicznie, okazało się znaczne różnice, które definiują osobowość każdego z nich. z toczenia i jakość mistrz bardzo niski poziom hałasu, nowe Audi A4 odniesienia marki komfort. Hałas i wibracje są lepiej izolowane niż BMW, zwłaszcza w przypadku oleju napędowego. I póki my wycisnąć sok z ramy, Audi A4 zauważalne lżejszy niż BMW serii 3 i bardzo zwinny (Przynajmniej adaptacyjne amortyzatory które testowane), ale z kierunku, który ani nie informuje ani zapewnia niezbędną mieć naturalną, bezpieczną dotyk na masę V6 Diesel. Opcjonalnie może być aktywowany, na przykład tylnej różnicowego w przypadku Modele Sport quattro, Jednakże, jako kierowca czujesz się zbyt odłączony od drogi. Jednakże, "latać" Krzywe w pełnej sprawności, poparte pomocy elektronicznych, które pomagają spraw w każdym czasie bez bycia zauważonym też. Byłoby całkowicie okrągły jeśli nie została ustawiona przez zarząd, który mimo wszystko jest bardzo dokładne. Do czynienia z czystym niesamowitej wydajności i łatwości prowadzenia, BMW 3aporta dotykać modeli dysków, który zawsze ma coś specjalnego i sprawia, że ​​czujesz się bohaterem jazdy.