Porównanie: BMW 116i przeciwko Peugeot 308 1,2 PureTech

Porównanie: BMW 116i kontra Peugeot 308 1.2 PureTechPorównanie: BMW 116i kontra Peugeot 308 1.2 PureTechPorównanie: BMW 116i kontra Peugeot 308 1.2 PureTechPorównanie: BMW 116i kontra Peugeot 308 1.2 PureTech

Pierwszy przekonujące zawiadomienie, jak daleko może iść ewolucja z silniki z benzyna Daliśmy jej kilka lat temu bród, z jego malutki blok tricilíndrico 1.0 Ecoboost 125 KM (A 100) zainstalowany w całości fokus, ostatecznie połączeniem samochodu mechanik pobierana z dobrymi uczuciami. Wydajność, która podobała ... fokus 1,0 EcoBoost, bynajmniej warunkowego uwalnianie było satysfakcjonujące i funkcjonalne, jak każda inna. Zakres że 1,0 Ecoboost To nie koniec. A dzisiaj nowy Ford Mondeo, z jego ogromnego zakładu bardzo długo sedan prawie połowa 4.9 m, Stwierdzono również utożsamiany z dobrej pracy mechaników.

Idziemy przyjmując, że cylinder nie osłabia w kategorii motor, ani też, że od model, lub znak. A teraz znak jako BMW Brał etap podejmowania pierwszy motor tricilíndrico i nie tylko dla seria 1, również Seria 2 i 3 (I pierwszy dla hybrydowego i8), myślę, że ten rodzaj mechanicznego będą miały większą wiarygodność.

BMW 116i kontra Peugeot 308 1.2 PureTech

silniki

Przed partnerami w tej dziedzinie, BMW do stosowania w Mini PSA wspólne doskonały czterocylindrowy silnik 1.6. Ale teraz podjęli oddzielne ścieżki do rozwijania własnej trzycylindrowy. 1,5 116i ukrywa wiele technologii jako jego 4 i 6 cylindra znany, z którym dzieli się na cylinder, ci 500 cm3 na cylinder bronić wielu za najlepszego kompromisu. z dystrybucja całkowicie zmienna Czas i podniesiony, turbo i z bezpośrednim wtryskiem, Wiemy z BMW i8 możliwości tego mechanika wykonana z aluminium, w stanie rozwijać 231 KM. w 116i rozpoczyna się od 109 KM, Wkrótce, po prostu 4500 obrotów na minutę, ukazując możliwości stopniowym wzrostem mocy, która ma ten silnik.

Ma niewiele zazdrościć Peugeot zablokować 1.2, tylko system Valvetronic, które eliminuje przepustnicę wlotową. podobnie moc (110 KM) i zwiększając obroty, ciekawie 1,2 PureTech stoi przed jego większy moment obrotowy przy bardzo niskich obrotach, co definiuje wiele charakter silnika i drugiego; również na zaangażowanie niektórych z przekładniami 5 prędkość 308 i 6, w 116i. nietypowe wibracje i akustyczna z tym silnikiem, myślę, że są one dalekie od matowienie dzień dzisiaj prowadzenie własnej nich trzycylindrowy, z contrarrotantes drzewa i dostrojone ucieczek. może oni "brak podmiot" kiedy przyspieszyć czuć pusty i arytmii w określonych momentach, ale wkrótce po prostu iść ze swoimi ładnymi odpowiedzi.

Peugeot 308

odpowiedź w przypadku Peugeot Powiedziałbym, że nawet przytłaczający. z Przejście pomiędzy 1,000 a 2,000 obr więcej nagle, więcej efekt turbo nie gwałtowne, 308 Wydaje się, że kilka CV więcej 116i skrupulatnie postępowy (I bardzo płaska) w jego szybkości wspinania. Nie sądzę, że są wersje, w których świadczenie jest priorytetem, ale jeśli nie przekracza, charakter 1,2 PureTech Można spotkać pewne wątpliwości, które mogą pojawić się w BMW. Peugeot To jest coś, więcej szybko, ale także to, co czujesz.

Przez ich numery nie sądzę są wersje miasto. Nie będzie czuć się szczególnie szybko na drodze, ale znacznie mniej w czasach submotorizado. Są one z natury dynamiczna turbo, nie zważając na zmianę typowych zmian rytmicznych w A znormalizowany jazdy. Ale znowu, czujesz 308 najpotężniejszych, wdzięczny i rozpuszczalnik gdy środowisko komplikuje to. Le rozprzestrzenia się na piątą Peugeot długi VI i V w taki sam BMW. Ale także, kiedy można zarabiać na swoje szóste, 116i dostać odjąć maksymalnie pół litra z Zużycie do 308.

BMW 116i

zachowanie

w ich Regały Pojawiają się one żadnych wątpliwości i wszelkie odczucia Seria 1 i 308 Są one obecne w tych wersjach. 116i sprawia, że ​​jego napęd ekskluzywny luksusowy technik w tym segmencie, chociaż napęd na tylne koła nie jest tak oczywiste, jak w innych mocniejszych wersjach. Nigdy nie czuję, że motor kompromis pojemność z przyczepność oś tylna, ani że przyspieszenie, więc czujesz 116i bardzo neutralny reakcje i kończy generowanie dużo zaufanie. 116i Jest to wyraźnie więcej ciężki 308, ale z obsadą podstawa zweryfikowane 50/50 procent, Zwinność przednia oś dużo łatwo kierować markę. jego miękka wyściółka Seryjny wypuszcza większe oscylacje pionowy ciała, ale bez zmieniania prześledzić Są pozostawiając jako przewidzieć.

Czuć wielki wóz i ogólny komfort jazdy również tę wersję 308 kompaktowy wprost w każdym calu. jak BMW, podkreśla szybkość z telefonem oś przednia reaguje na rozkaz swego małe koło i niezachwiane motoryka. Jego front-end nie wydaje się, aby zwinąć łatwo przyspieszyć wiele i krok Krzywa tylko generuje sensacje z skuteczność i stabilność. Dostajesz to poczuć jędrniejsza seria 1 iw związku z tym nie tak dobrze bacheando, związany dobrego kompromisu set-up, które BMW puszka zestaw opcjonalnie do smaku, różny zawiesiny, środki obręcze i opony.