Mercedes-AMG GT GT3: możemy wycisnąć Racing Star

Mercedes-AMG GT Test GT3Mercedes-AMG GT Test GT3Mercedes-AMG GT Test GT3Mercedes-AMG GT Test GT3

Oszałamiający projekt samochodu, który zapowiada wielkie emocje, musimy próbować nas Mercedes-AMG GT3 GT, czyli GT Racing. Kolejność rozruchu odpowiada głęboki ryk silnika 8-cylindrowego. z jego przydechowy, może 6,3 litra nałożyła trochę szacunku do San Pedro: w ciągu najbliższych dziewięciu okrążeniach tor 4,2 km jest zapisywane z włoskiego deszczu. GT3 wersja wyścigowa z Mercedes-AMG GT Jest gotowy do naszej wyłącznej obwodu testowego.

Mercedes-AMG GT GT3: Glorious atmosferyczne

natomiast silnikiem 8-cylindrowym atmosferycznego wspaniały V To zbliża się do temperatury roboczej, Thomas Jäger zamknięte od zewnątrz Lekkie drzwi z włókna węglowego. SLS frajer-skrzydło drzwi są historią. "Początkowo zmiany kierowców, zawsze dał mu w głowie, więc on był przyzwyczajony do drzwi skrzydłowe"Mówi nam uśmiechnięte pilotażowe warsztaty i rozwój AMG i dodaje: "Ale jak rozszerzony wlot do SLS, możemy teraz zrobić szybszą zmianę."

Pilot siedzi w wygodnej pozycji na polu z włókna węglowego z siedzibą pianki. Nie tylko pedały, ale także kierownica może być regulowana wzdłużnie szeroko. W tym ostatnim nie tylko jest zawsze "krótki" (Gra słów nie przeznaczonych) z serii GT, ale również wiele innych samochodów drogowych.

Mercedes-AMG GT3 GTNa pedał sprzęgła i pociągnąć dźwignię w prawo zmiany: metaliczny szczeliny oraz sekwencyjna skrzynia biegów wyścigi, znajduje się na tylnej osi, zgodnie z zasadą "transaxel"Angażuje się pierwszy bieg. Wtedy sprzęgło biegi nie działać z brutalnością, ale nawet stosunkowo późno reaguje na samochodzie wyścigowym, umożliwiając łatwiejszą kontrolę. GT przychodzi truchtem w dół pit drogi. Koncert 8-cylindrowy teraz dołączyć do mechanicznego przenoszenia hałasu, ale silnik wspaniała burza prawie całkowicie dominuje swoją zwykłą akustykę wyścig samochodowy.

Mercedes-AMG GT GT3: ruszamy

Na kolanach pokładzie uznania Mercedes-AMG GT3 GT, zaletą ciepło slicki do optymalnej temperatury maksymalnej wydajności. Nadszedł czas, aby lepiej zrozumieć purasangre "obora" AMG. W przeciwieństwie do standardowej wersji, pod maską GT3 Cztery-litrowy silnik V-8 i podwójna turbosprężarka, ale atmosferyczne klasyczny 6,3 litra już kłusem zatem drogi bez żadnych ukrytych 631 CV, SLS AMG Black Series, i tory wyścigowe w poprzednim GT, SLS GT3 AMG.

Częstotliwość konserwacja Została ona zmniejszona z 14.000 km do SLS GT3 20.500 km prąd. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze, ponieważ Wystarczy sprawdzić silnik GT3 i kosztuje 30.000 euro, tak samo jak CLA 180 prosto z fabryki.

z i hot wheels, głębokość bieżnika: the GT3 rzucając się przez prawe wyjście. 550 KM jazdy ważenia zatwierdzenie 1,285 kg. Zatem GT3 nie jest tylko 360 kilogramów lżejszy niż jego brat GT Droga S, ale nawet schudł o 50 kilogramów w porównaniu do SLS samochodu wyścigowego.

Mercedes-AMG GT3 GTZielony, żółty, czerwony na ... światła wyświetlacz titilan nerwowy za chwilę koła atmosferyczny przemieszcza się osiem cylindra przodu do maksymalnej mocy przy około 7500 obrotach na minutę. Trzeci, czwarty, piąty bieg, ostrego hamowania przed pierwszym zakrętem iw dół biegów.

Wcześniej, Thomas Jäger nie dostosowała System ABS do poziom 7 z żółtym konsoli środkowej koła. "Zazwyczaj jest dziesięć różnych poziomów ABS. Dla pierścienia Północnej, z wieloma falami, w których można uzyskać twardy pedał, wprowadziliśmy dodatkowy poziom"On nam powiedział. Teraz, przy hamowaniu mocno, że zapala się na krótko dwa niebieskie światła po bokach ekranu. "Gdy przednie koła zablokować, jasnoniebieskie światło; gdy robią koła tylne, światła róż. Pomaga to utrzymać się w granicach zakresu regulacji, ponieważ nie zawsze jest możliwe, aby zauważyć pedał kiedy jest przesuwne"Informuje nas Team sterownik po naszym teście.

niebieskim pokrętłem obok korekty ABS Jest w dziesiątej pozycji. Służy do regulacji kontroli trakcji, teraz ustawić tryb "no break-nic-you-Sir-dziennikarz", Dla celów praktycznych, oznacza to, że jeśli ktoś jest przekazywana natrafienia na pedał gazu, system kontroli jest odpowiedzialny za stosunkowo szybkie zatrzymanie mu nogi i delikatnie, dając mu jeden szum tła. Więc nawet początkujący muszą się obawiać gwałtownych reakcji.

To niesamowite, jak szybko podjąć jedną zaufanie GT3. O rozkładzie wagowym 49: 51, dobrze wyważone wersji wyścigowej z GT jest stosunkowo łatwy do prowadzenia. "Przednia oś odpowiada nawet lepiej. Tak więc, GT prawo jazdy, a dokładniej od SLS. Że miał trochę ciężką przednią oś, a to pokazało większą wagę"Jäger wyjaśnia. Jednak w wąskich łukach GT3 dzisiaj ma tendencję do nieznacznego podsterowności. "Nie mają regulować dobrze dziennikarza?" Specjalista uśmiech potwierdza, że ​​GT3 rzadko zachowuje się w taki sposób w konserwatywnym prawdziwych wyścigach.

Mercedes-AMG GT GT3. arkusz

silnik

silnik ośmiocylindrowy w V, 6208 cm przemieszczenie. Przybliżona moc: 404 kW (550 KM). Maksymalny moment obrotowy: 66,3 MKG.

Nadwozie

samochód coupe. Wymiary: 1238 x 4746 x 2049 mm, Battle: 2625 mm, waga zatwierdzenia: 1285 kg.

podwozie

indywidualne zawieszenie w odkształcalnego równoległoboku koła w dwóch pociągów, sprężyny śrubowe, amortyzatory, stabilizator przedni i tylny, tarcze hamulcowe, z chłodzeniem w środku przedniej (390 mm) i do tyłu (360 mm), 315/680 R 18 koła przednie, tylne 325/705 R18.

transmisja

Napęd na tylne koła, sekwencyjnego przekładnia sześć kół zębatych.

cechy

0-100 km / h: ok. 3,0 s

cena wywoławcza

Mercedes-AMG GT3: 442. 680 euro