Opel Astra 1,6 CDTI nowy: poniżej 4 l / 100 km, z systemem OnStar

Opel Astra CDTI Diesel 136 KMOpel Astra CDTI Diesel 136 KMOpel Astra CDTI Diesel 136 KMOpel Astra CDTI Diesel 136 KM

Zapomnij poprzednią Astra, to tylko niektóre śruby swojego poprzednika. Zapomnij uczucie ciężkości, gdyż Nowy Opel Astra waży mniej niż mały Opel Mokka. Zapomnij wszystko, co masz na myśli, bo w przeciwieństwie do większości samochodów, Nowy Opel Astra jest nawet krótszy model zastępuje, nawet do pięciu centymetrów. Tak można powiedzieć, wiesz silnika wysokoprężnego, nowoczesny 1.6 CDTI 136 horses've widać w kilku modelach Opla, dla których zostały one tylko dwa lata od jego debiutu, więc można powiedzieć, aby ponownie, gdy pozostają Rozpocząć sprzedaż w połowie października.

Efektywne projektowanie w Opel Astra

Jego rzecznicy powiedzieć, że Astra jest pierwszą odsłoną serii podstawowych pomysłów, twierdzą, że Opel Monza pojęcie, zaprezentowany na Frankfurt Motor Show 2013. Dzięki niemu, projektant szef Opla Mark Adams, zamykając gruntowny remont zakres Opel, aby wrócić teraz na nowo siebie. Opel Monza 2013z Monza inspiracja, Astra ma niższe i profilowany korpus, niemal coupé, ale z pięcioma drzwiami. w 2016 rodzina ciało Sports Tourer który został podczas tegorocznego Salonu Samochodowego we Frankfurcie, natomiast Opel Astra GTC teraz kontynuować swoją karierę na kilka lat. Stamtąd odda jego Długość przekaźnik GTC, w taki sam sposób, jak kabriolet Opla Astra ponownie przekształcone w Cabrio.

Poza to, co zobaczyć oczy zauważyć rekord aerodynamiczny body z Cx schodząc z 0,32 do 0,285 poprzedniego Astra. Struktura została zmniejszona przez zastosowanie a 75 procent stali o wysokiej wytrzymałości, ale jednocześnie w stanie 3 stopnie wzrosły Kąt widzenia kierowcy do przodu, kolumna przednia szyba pozostaje nieporęczne. Na swoją korzyść, mimo zmniejszenia o 21 procentowym ciężaru konstrukcji, jest znacznie bardziej sztywna, co Zmniejsza hałas, drgania i umożliwia zawieszenie pracy dokładniej. Są to pomogło, bo stracić około 50 kilogramów.

Efektywność Opel Monza musiał być inspirujące flagi i Opel Astra, lekkie i aerodynamiczne, z nowym silnikiem, to się uda. Homologowane w wersji 136 KM, które mogłyby pojazdów średnio 3,9 l / 100km, z pulchny 3,5 l / 100 drogi. Ze specjalnymi oponami o niskim oporze toczenia niskim jednego i dwóch dziesiątych te zapisy, które są obsadzone w niezwykły 99 g / km CO2. Później spróbujemy ten sam silnik bez stop-start i ograniczonej mocy do 110 koni, zdolne do obniżania zużycia do 3,6 l / 100 km i średniej emisji CO2 na 95 g / km.

Co ciekawe, nie chodzi o wartości okna, ale samochód jest możliwość swobodnego przemieszczania się w szóstym, bez uciekania się do zmieniających się stale. Wręcz przeciwnie, jest to extreme finezji i może pozwolić rolkę do nieco ponad 1000 obr./min bez zarzutu. Moc maksymalną osiąga przy 4000 obr./min, czerwona strefa jest przy 5000 rpm, ale lepiej nie próbować podejścia, ponieważ umiera na długo przed, przynajmniej w naszym oddziale z niewielkim fotografowania. Maksymalny moment obrotowy osiąga się przy 2000 obrotów na minutę w tradycyjnym oleju napędowym, o maksymalnej wartości 320 Nm (32,6 mkg), które są istotne dla przemieszczenia i jednego Turbo. Cisza przewodniczy marszu szosa, czując ogromną prace izolacyjne, w tym opieki wprowadzone do obszernych luster, które następnie nie są tak obfite jak ich obudowach. Nie, widoczność nie jest najlepsza Astra atrybut.

Wysoki komfort w Opel Astra

zamiast tego, komfort jest wysoki. Nie należy mylić z floty samochodowej, ale z komfortem do europejskich, rozwiać wszelkie przeszkody na drodze bez przenoszenia sterownik. Przynajmniej w naszym urządzeniu testowym, wyposażonym w jeden z Różne opcjonalne fotele spośród których można wybierać. Są one zatwierdzone przez stowarzyszenia z powrotem do pielęgnacji (certyfikat AGR) i w tym przypadku, Męczące poduszki i wsparcie, które ujawniają bardzo skuteczny, co najmniej jesiennej pogody. fotele wentylacyjne AstraOpel twierdzi, że Ta wentylacja jest pierwszy w kategorii kompaktowych, jak również możliwością funkcja masażu. 8 możliwości regulacji, w tym szerokości chodnika lub ogrzewania tylnych siedzeń, Opel chce wziąć serce siedzeń, który porysowanych 10 kilo wagi i wyznać, że jesteś najdroższe elementy samochodu. Pierwszy wybór miejsc "specjalny" zaczyna się od 500 euro.

Niezależnie od tego, lekkości, zawiesin sami mają wiele do powiedzenia na komfort jazdy coraz Opel Astra, szorstkich drogach Karpat, gdzie mogliśmy przetestować samochód w pierwszych jaskółek czasowych. Tutaj pojawia się kolejny cnoty, która jest jak Trawienie w wybojów i prędkości wpada raz, bez rozbijania wsparcia trajektorii, a zatem bez wymuszania korekt. Bardziej zaawansowane wersje Astra, to cdti 136 koni i 1.4T 150 KM benzyny nadal używać tylną oś belki skrętnej obsługiwane z Watt trzymać lepiej bocznie powiedział pociąg. Po dostać za kierownicą mniej potężnego wariantu Astra, bez tego mechanizmu, musimy uznać, że ich obecność jest zauważył jak tylko firma staje się nierówna.

Układ kierowniczy jest lekki, prosty i dokładny. jest Premiera w elektrycznego wspomagania kierownicy w tym segmencie, ale nic dziwnego nie zauważy, ale może, jeśli nie chcesz jechać agradecerías być bardziej bezpośredni. Zawiera on również funkcje specjalne aby ułatwić życie kierowcy, jak "wstrząsnąć drogi kompensacji" (SRS), lub "kompensacja dryftu" (DPC), które mogą być odpowiedzialne za nasz samochód miał pewne prawo sentyment ... Wrócimy bardziej szczegółowo w kolejnym badaniu.

Kierowca jest teraz wszystko dużo ręka, ponieważ złamali się przyciski na konsoli środkowej do funkcji grupowych teraz. wynik szybsza i łatwiejsza obsługa, nie rezygnując z zasadą jednego przycisku dla każdej funkcji, gdy jest to ważne. One również zostały uproszczone i ulepszone dźwignię obok kierownicy. Funkcje menu komputera pokładowego, które aktywowane przez obrócenie jednego z dźwigniami, które przeszły przycisków kierownica, prosty i ergonomiczny.

Tylne siedzenia są przestronne, ale brakuje wyjściową właściwą wentylację dla tych pasażerów. Kształt malejąco z dostępem nadwozia wymaga obniżenia głową niż wcześniej i zabrać nogę z samochodu nie jest tak luźno jak niektórzy rywale. Bagażnik jest bardzo sześcienny, ale z 370 litrów zatwierdzonym jest w środkowej kategorii, logiczny ciało Po wycięciu cm.

OnStar przychodzi do Europy

Łączność był trzeci filar Opel Monza koncepcja i Astra nie zaniedbać tego aspektu. oferty Połączenie dwóch systemów, z lub bez wbudowanej przeglądarce, wybiera jako system IntelliLink 4.0 -General Motors właściciel systemu lub Navi 900. Ten ostatni dysponuje ekranu dotykowego 8 cali (zamiast 7 Intellilink) i do chwili obecnej jest kompatybilny tylko z carplay, system firmy Apple; Android pojawi się w 2016 roku, mówią.

Najbardziej godne uwagi jest obecność OnStar, wezwanie do przycisku dotykowego centrum wsparcia, która umożliwia pobieranie destynacje z przeglądarki, zdalne zabezpieczenie przed kradzieżą pojazdu diagnostyka, który uniemożliwia ponowne uruchomienie lub komunikację z aplikacji mobilnej AppOnStar. OnStar wifiDzięki niemu można pracować zamki drzwiowe telefonem, włącz światła i klakson itp Najbardziej godne uwagi będzie, gdy zacznie być oferowany z jednym OnStar 4G bezprzewodowy punkt dostępu do siedmiu urządzeń, które w zasadzie przybyli do Hiszpanii w 2016 roku. OnStar cena będzie 500 euro, z roczną subskrypcją około stu euro, chociaż w trzecim i czwartym poziomach wyposażenia (Dynamic i Excellence) będzie oferować go jako standard.

Kulminacja łączności, premiera Opel Astra sprzęt oświetleniowy przez ledes macierzy nazywa Intellilux, długie automatyczne przeciwodblaskowej, zdolne do modyfikowania kształtu wiązki w czasie rzeczywistym w zależności od ruchu, a natężenie ruchu światła. Rewolucja w segmencie Premium i marek obecnych tylko w wyższych segmentach.

Nowy Opel Astra rozpocznie wysyłkę w Hiszpanii w połowie października. Zakres jest również uwzględnienie tego Stałych (1. 6 CDTI 136 KM) po wspomniane 110 KM. Zasilanie Benzyna jest szerszy, zaczynając 3 cylindrów 1,0 Ecotec Turbo 115PS oraz dwa silniki 1.4T lub 150 KM 125 KM. Ten 1.6 CDTI automatyczna sześciobiegowa skrzynia biegów jest oferowana, podczas gdy benzyna automatyczna skrzynia biegów oferowana jest tylko w 1.0 Turbo, trzecia generacja Easytronic przez robotización ręcznego przekładni.

Ceny Opel Astra

wersja

Zasilanie / zmiana

Cena (od)

Astra 1,0 Turbo S / S

5 V 105 KM

18.800 €

Astra 1,0 Turbo S / S

105 CV aut.

20,600 €

Astra 1,4 Turbo S / S

125 KM 6V

20.400 €

Opel Astra 1.6 CDTI

110 KM 6V

21,200 €

Astra 1,4 Turbo S / S

150 KM 6V

22.400 €

Opel Astra 1.6 CDTI

110 KM 6V

22.700 €

Astra 1,6 CDTi S / S

136 KM 6V

23.300 €

Opel Astra 1.6 CDTI

136 CV aut.

25,200 €