Test: Mazda 3 2.0 120 KM Luxury 5p, dobre uczucia

Mazda 3 2,0 luksusowy 120 KM 5pMazda 3 2,0 luksusowy 120 KM 5pMazda 3 2,0 luksusowy 120 KM 5pMazda 3 2,0 luksusowy 120 KM 5p

Nowa Mazda 3 i trwa kilka miesięcy między nami i dobrze wyglądać. Jest niższy i szerszy niż w poprzednim modelu, a trwa około 20 cm długości, 4,47 Nie chodzi m- jego głównych konkurentów. Również ona ma większy rozstaw osi, na przykład do VW Golf czy Peugeot 308, innych najnowszych modeli w lądowaniu w tym segmencie. Są dodatkowe centymetry zauważalne w jego wnętrzu, z dobre wymiary we wszystkich kierunkach w obu rzędach siedzeń, i wydrążony noga na luźniejsze niż jest średnio od rywali tylnymi siedzeniami.

Niedaleko premii

Mazda 3 2,0Pień jest jednak w prawidłowej objętości, jak wielu z tych dodatkowych centymetrów chluby pozostają w nosie, co jest szczególnie doceniane w świetle Mazda 3. japońskiej profilu marki ciężko pracował konstrukcja swoich najnowszych modeli, a wynik wpada do oka bardzo łatwo. Wewnątrz nie jest tak zaskakujące, ale Dokonuje dobry fuzja pomiędzy nowoczesny i funkcjonalny, z odpowiednią jakość wykończenia i pozytywnych zmian, ale bez podkreślając, co jest widoczne w kategorii. Tam niektórych obszarach miękkiego plastiku, a inne są mniej sztywne obecności, ale z więcej niezwykły efekt wizualny ogólny w naszej jednostce zakończony luksusu.

W ulepszonej instrumentacji jest tylko jeden duży centralny zegar, w tym przypadku z licznika głównego bohatera (w wersjach Style Naciśnij i konstrukcja jest inna), natomiast prędkość wyświetlana na małym wyświetlaczu cyfrowym lub za pośrednictwem wyświetlacza Głowa w górę, System, który wystaje informacji na przedniej szybie (również pokazanej wskazań systemu nawigacji), który jest standardem w tej wersji Mazda 3.

dobre uczucia

Mazda 3 2,0Się komfortowo za kierownicą japońskiego kompaktu jest prostym zadaniem. Podstawowe elementy sterujące są w zasięgu ręki, choć dotknięcie przycisku powinien przekazać więcej siły. Siedzenia, ich hermetyzacji organizm i zapewniają dobrą boczną krzywą support. Aby poprawić małe schowki drzwi.

Zamiast redukcji silnik i dodać turbo jak inne marki, Mazda SKYACTIV wykorzystuje swoją technologię do swoich silników benzynowych atmosferycznych, łącząc bezpośrednim wtryskiem o wysokim stopniu sprężania. Debiuty w Mazda 3 2.0 120 KM, bardzo ładne w dostarczaniu mocy (pomimo długiego rozwoju zmian) i dostarcza maksymalny moment obrotowy znacznie wyższy niż silników turbo. W naszej hamowni ma 20 KM więcej niż urzędnik (w sumie 140 KM), co potwierdza dobre uczucia nas opuścił. Rzeczywista średnie zużycie 6,5 l / 100 km, można uznać za prawidłowe, z dobrych zapisów w sekcjach miejskich, dzięki silnik stop-start, który Mazda nazywa „i-stop”.

Zawieszenie pokazuje znak komplet punktów, ale z wysokim poziomem komfortu. Układ kierowniczy jest szybkie i przynosi finezji ścieżkach, podczas dotykania zmian jest całkiem ładny. Noble reakcje Mazda 3 give cieszyć zwinność na krętych drogach, pozostawiając pewne znaczenie dla kierowcy i potwierdź traserski ekspresowych jazdy.

1,900 euro promocyjne że Mazda oferowanych obecnie w wersjach benzynowych, opuścić cenę jednostki badanej w Prestiżowa trochę więcej niż 21.000 euro (cena katalogowa wynosi 23,100 euro), konkurencyjnym kursie z wyposażeniem z seri ... i można włączyć centralny bardziej kolorowy ekran z opcjonalnym Navi Pack.

W skrócie, to wersji Mazda 3 oferty dobry bilans jakości jazdy, komfortu i wydajności, i przekonujący ogólną wydajność rozważa wykorzystanie wolnossący silnik. Wisienką jest jego niepowtarzalny obecność wideo.