Jeep Cherokee 2.2 MJD-200 Land Rover Discovery 2.0 4×4 Sport TD4-180: Gifted

Jeep Cherokee 2.2 MJD-200 Aktywny Drive I Aut. Ograniczona vs. Land Rover Discovery 4x4 TD4-180 Sport 2.0 Aut. HSE Luxury, wszechstronny SUV reprezentacjaJeep Cherokee 2.2 MJD-200 Aktywny Drive I Aut. Ograniczona vs. Land Rover Discovery 4x4 TD4-180 Sport 2.0 Aut. HSE Luxury, wszechstronny SUV reprezentacjaJeep Cherokee 2.2 MJD-200 Aktywny Drive I Aut. Ograniczona vs. Land Rover Discovery 4x4 TD4-180 Sport 2.0 Aut. HSE Luxury, wszechstronny SUV reprezentacjaJeep Cherokee 2.2 MJD-200 Aktywny Drive I Aut. Ograniczona vs. Land Rover Discovery 4x4 TD4-180 Sport 2.0 Aut. HSE Luxury, wszechstronny SUV reprezentacja

Zarówno Jeep, po drugiej stronie Atlantyku, jak Land Rover, brytyjskiego pochodzenia, są Dwa z najbardziej tradycyjnych marek SUV. Z zapotrzebowaniem na obecnym SUV jest prawdą, że zarówno obecny Cherokee, teraz w jego piątej generacji, takich jak Discovery, teraz pod nazwą Sport, mają bardziej asfaltowego powołanie, ale nie przestaje być wśród SUV oznacza bardziej efektywne kiedy kończy się droga i droga jest skomplikowana.

Jego obrazy nałożone, zwłaszcza w przypadku Land Rover Discovery Sport, z ogromny szerokość 2,07 m, Więcej niż 17 cm, a jej wysokość konkurenta wznosi tylko 2 cm while jego długość jest mniejsza od 3 cm. Jeep Cherokee projekt, Zamiast tego został opuszczony minione ciężkie linie proste na rzecz bardziej zaokrąglonych powierzchni, które dają wielkie problemy osobowości, ale również ograniczyć jego funkcjonalność z drzwi coupe styl prawie komplikuje czasami załadować bagażnik.

dostęp Jeep Cherokee To miał być mile zaskoczony poprawy swoich materiałów, tworzywo sztuczne bardzo miękkie w dotyku i bardzo atrakcyjnych rozwiązań w oczach, takie jak podwójne szwy górnej deski rozdzielczej imitującej skórę zawinięte. Nie ma żadnych pęknięć w tym zakresie, chociaż Land Rover Discovery Sport luce pojawiają się materiały o wyższej jakości, bardziej wyrafinowane tworzywa sztuczne i najdrobniejsze skóry, chociaż nadmiar twardego tworzywa sztucznego, na chmury konsoli środkowej perspektyw. Jego pozycja kierowcy jest bardzo dobra z bardzo szerokim zakresie w swoich ruchach. Wyższa w siedzeniu pasażera Jeep -The umieszczony jest nieco niższa, ponieważ kierowca jest elektryczny a drugi nie ich gniazdo również excel w komfortowych warunkach, mimo stołku dość krótki, chociaż brakuje dodatkowego wsparcia w dynamicznej jazdy. wszystkie jego sterownica są bardzo dobrze przygotowana, z prawidłową ergonomię, chociaż centralny podłokietnik jest w zbyt wysokiej pozycji, ale tak naprawdę jest to wielki dyskomfort tylko w wersjach ręcznych. W Discovery Sport, komenda okien, umieszczone bardzo wysoko, to jedyny zgrzyt uwaga.

Jeep Cherokee i Land Rover Discovery SportJeep Cherokee i Land Rover Discovery Sport, z najwyższej klasy wykończenia

te Ograniczone wersje i HSE Luxury, szczególnie w przypadku Jeepa oferta kompletne wyposażenie Series, co przyczynia się do postrzegania ich jako samochodów luksusowych. Ekran 7 „konfigurowalny oprzyrządowanie (widać duży prędkościomierz cyfrowy, różne informacje pojazdu, jazdy asystentów, dźwiękowe, komunikaty, ostrzeżenia ...) pomiędzy prędkościomierzem i obrotomierzem lub dotknąć 8,4” z konsola środkowa, która zawiera przeglądarkę, są przykładami, jak praktyka głośnomówiący kluczowego lub podgrzewane i wentylowane fotele; zarówno jako opcja na swojego rywala.

ich tylne siedzenia Oferują one dużą elastyczność dzięki mandatów Są one regulowania podłużnie na dwie sekcje asymetrycznych, w zakresie od 13 cm do dżipa i 16 w Land Rover, który należy dodać do odchylane oparć. Odkrycie przestrzeń Sport wyraźnie czuje większa, Chociaż dżipa wśród najmniejszych w swojej category- jest również wystarczająca. Lepiej nawet dla dorosłych, ponieważ ich kolana nie pójść tak wysokie, natomiast centralny plac jest bardziej komfortowy niż Brytyjczyk, który jest coraz mocniejsze niż puszystej stronie.

Jako wysokiej wartości dodanej, oferuje praktyczne Trzecia linia siedzeń składanych -Zwiększenie cenie samochodu 1370 euro-. nadaje się tylko dla dzieci, ich niewielkich rozmiarów, prezentuje dużym problemem jest to, że aby umożliwić jej nie znalazł miejsca w których można pozostawić pokrywę bagaż kurtynę, nie pasuje nawet ukośnie w bagażniku skromny, 7 siedzeń tylko 85 litrów ,

co do ładowność, Discovery Sport wygrywa przez osuwisko, z 130 więcej litrów W najbardziej wysuniętej do przodu fotela w drugim rzędzie i 105 w położeniu tylnym. więcej sześcienne i większa płaszczyzna do ładowania formy Cherokee, zarówno z oczka i haki do wieszania toreb, podczas gdy angielski jest rozgranicza z szyn i praktycznych przycisków bez żadnego wysiłku, aby obniżyć fotele w drugim rzędzie. Bardzo wygodny w dżipa przycisk na boku tułowia, aby zamknąć elektrycznie bez konieczności rozciągnąć rękę dotrzeć do bramy.

Land Rover Discovery SportJeep Cherokee i Land Rover Discovery sportowe, silniki dziennie

Urodził się w 2013 i 2014 odpowiednio nowość tych SUV są jego pędniki. w jeep przez przybycie 2,2 Multijet II Fiat pochodzenie,
z Wersje 185 i 200 CV, podczas land Rover 2.2 zastępuje oryginalną Forda z 190 KM Ingenium nowa rodzina silników, 2,0 150 lub 180 KM. W pierwszym przypadku nie zastępuje 2,0 CRD 140 i 170 KM, ma tylko dwie opcje z najwyższej wydajności. Jest to bardzo mocny silnik, z wysokim momentem obrotowym oraz figury wydajność, zwłaszcza odzysku, który Oni porównują go do BMW X3 xDrive 20d Aut. 190 KM. To nie jest wyrafinowany, Dlatego rumorosidad w dotyku, ale nie jak szorstki jako Ingenium 2.0 I na biegu jałowym, Moment, który wyraźnie przekazuje swoje wibracje obu kierownic i podłogę samochodu; odczuwalne przez wszystkich pasażerów. Tak, jak zaczyna marsz to znika wszystko staje miękkość i jedwabiste, o wiele bardziej przyjemne niż Multijet i bardziej elastycznego reagowania. Jekyll i Hyde. na tyle dobrze, aby otrzymać stop wielki wstrząs, gdy stop & Uruchom ponownie stawia przy pracującym silniku. propelent z poprzedniego 2,2 traci korzyści, kolejność 0,6 sekund zarówno przyspieszenie odtwarzania, w którym będzie prowadzona najwolniej od swoich rywali; ale z taką dynamiką. Tak, sam SUV 4x4 150 KM i 2.0 jest tutaj 180 musi przejść masę prawie 2100 kg; 100 ponad Czirokezów z mniejszego silnika przemieszczania.

Do spożycia Jeep nakłada również siłą, z rozsądnych liczbach rekord wydatków miasta i autostrady. Land Rover spędza średnio 1,2 l / 100, które wraz z wpłacie zaledwie 54 litrów rzuca dużo mniejszy niż jego rywale autonomii. w mieście przynajmniej obniżył rekordy 2,2 0,9 l / 100 km na autostradzie przy zachowaniu tych samych pomiarów.

Jeep CherokeeJeep Cherokee i Land Rover Discovery Sport, ze zmianami 9-biegową

W przypadku transmisji zarówno uciekania się do nowej skrzynki przez automatyczny konwerter momentu obrotowego 9-biegową ZF. Jest to urządzenie, które wyróżnia się bardziej do gładkości, że szybko. Jednak czuje bardziej wyrafinowane w Discovery Sportu, ale również trwa dłużej reagować na nagłe przyspieszenie, jeżeli nie zostały wcześniej wybrane położenie sport lub spadły kilka biegów z łopatkami przy kierownicy; Jeep brakuje, ale umożliwia również zarządzanie poprzez sekwencyjną dźwigni, zmniejszając dotyka przodu i przeniesienie na wyższy bieg, aby przyhamować. W porównaniu do 2,0 obecnie CRD 2.2 w niniejszym ogłoszeniu, w jaki sposób połączenie między przepustnicą a odpowiedź jest bardziej bezpośredni, jakby było mniej poślizg konwertera; choć w tych okolicznościach ich reakcje są bardziej gwałtowne niż w języku angielskim.

O wysokości 1,70 m i około 2000 kg, jasne wyjściowych zachowanie te samochody To nie może być porównywalny z samochodem osobowym. Mimo to, zarówno oni zdać egzamin śpiewająco. Tak, z jasne zobowiązanie do komfortu. Odkrycie Sport czuje dynamiczny, z mocnym tłumieniem, kołysze zawartość ciała oraz szybki i precyzyjny układ kierowniczy, ale w krętych trasach wkrótce wychodzi jego wielką masę, duża bezwładność, że jeśli mamy wykorzystać można sobie pozwolić, aby przejść szybko; pod warunkiem, że spędzimy prędkości przy wjeździe krzywą, bo wtedy w najlepszym razie stracimy wszystko prędkości. Cherokee zobowiązanie do komfort jazdy, choć bez nadmiernego ruchu pionowego i kierunku, który wskazuje, że mamy natychmiast sportowej jazdy nie czuć się swobodnie.

przez pole Odkrycie Sport cieszy lepsze granice TT i szersze wycieczki buforowe, lecz również trakcji, w dwóch za pośrednictwem sprzęgła Haldex typu, Jest bardziej efektywny: działa nawet lepsze drogi, jak Cherokee, w sportowej jazdy, łatwo jest czuć się jak samochód „traci” gwałtownie kół podczas przyspieszania po nagłej zmianie w pesos. W Jeepa możemy wybierać pomiędzy wszystkie koła Aktywny Napęd aktywny Drive I lub II, które dodaje się 3,988 euro redukcyjnego ciało sobreelevada i innych systemów elektronicznych w celu poprawy ich umiejętności off-road.

Odkrycie Sport przekonuje bardziej od tego, jak to jest rozwiązane w środku, albo gotowych lub livability, ale działa znacznie mniej niż jego rywal, zużywają więcej, są słabiej wyposażone i najbardziej decydujący, To kosztuje więcej niż 11,270 euro, z tym, co powiedział już wszystko. Tak, może angielski ma wiele zalet, ale różnica w niektórych odcinkach jest zbyt nieporęczne.

Możesz być także zainteresowany

Porównanie: X3 xDrive 20d 5p Aut 190 vs Jeep Grand Cherokee 2.2 MJD-200 Limited.

Jeep Cherokee zaprojektowany przez Mopar

Land Rover Discovery Sport Dynamiczne

Land Rover Discovery Sport Ingenium silniki i napęd na przednie koła