Test S3 Sportback S Tronic Audi pocisk

Test S3 Sportback S Tronic AudiTest S3 Sportback S Tronic AudiTest S3 Sportback S Tronic AudiTest S3 Sportback S Tronic Audi

Istnieją dwa rodzaje sportów: że będziesz wymagać jazdy z żelazną ręką i że, jak zawsze Audi S3, są prowadzone zamiast z jajkiem. „Proste i bardzo szybko, S3 wybaczając prawie wszystko. Ani jego potężny nowy silnik turbo stawia zawstydzić ramkę, i nie jest hałaśliwe lub ostry lub niewygodne. " Opis, co ciekawe, nie jest niczym nowym. Jest 1999, kiedy testowane AUTOSTRADA Audi S3 pierwszy, którzy pamiętają jak żółty, za jego Silnik 1.8 20VT (Najpierw 210, potem 225 KM) i napędem przez Haldex podjętej Audi TT. Jak poszedł.

Dzisiaj, 15 lat później, mogę jednak nadal używać go jeszcze bardziej dobitnie punkt po punkcie. I nowe Audi S3 prowadzona jest dziś jeszcze łatwiej ... ale o 90 KM większą moc, prawie 100 kg nadwagi i wynosi do 40 procent szybciej. Co sprawność! ... chociaż mówimy także, a może nawet bardziej sportowy mdły i mniej nerwów. Prawdą jest, że między nimi był inny były Audi S3, ale nawet jemu i jego silnik i 265 KM 2.0 TFSI, wrzucając je dzisiaj tej nowej generacji w czystej wydajności i skuteczności. dziś Audi S3 To może być niemal pomylić nawet z RS3... jeśli to nie dlatego, że jest już w drodze do końca roku, prawdopodobnie z turbo 5-cylindrowy z około 360 KM. I będzie on ponownie pokonać wszystkie rekordy.

http://www.autopista.es/media/cache/original/upload/images/imagegallery/imagegallery-43135-5370ca02215c3.jpg

¿Rocket lub pocisk?

Tymczasem jest to Audi S3, która razem biorąc świadka A3 Racing Santander, a nie tak jak zawsze dyskretnie (pamiętam jeszcze tych, którzy widzieli tylko klasyczną rodzinę w legendarnym Audi RS2) i zrozumienia sportowego zawsze pod pryzmat bezpieczeństwa i skuteczności: Ten, który oddala się od tego rodzaju sportu, który jest wiodącym BMW i zdefiniowane jako rakiety (dobrze bardziej zabawne rzucony osiągnąć swój cel, ale są one trudne do opanowania przez niedoświadczonych rękach), którym można tutaj zamiast do pocisk, bardzo precyzyjny prowadnica i nadaje się do wszystkich wspólnym przewodem sens.

I to, że w nowym Audi S3 Pominięcie prawie dozowania i pomiaru gazu. I nic mniej niż dzisiaj z trzech powodów: silnika, podwozia i trakcji; Elementy ponad odnawiając tym razem całkowicie. Pierwszy zajmuje mi tak bezpośrednio do serca ... i jako ścisku odkąd zrywać. Nowe Audi S3 nadal jazda 2.0 TFSI, ale to jest inna. Do 300 KM (Bicie wszystkie GTi dzwonki nacisnąć więcej rodników Mercedes AMG lub przyszłość BMW M i Audi RS) I ma większą turbo pełnej zmiennych faz rozrządu, zmniejszenie stopnia sprężania, a przede wszystkim, i dwu (bezpośrednio do uruchamiania i dużych obciążeń, a pośrednio do częściowego) iniekcji ładunkowej.

Wynik w Audi S3 jest mocny, wyrafinowany i bardzo, bardzo użyteczna silnika. Dawno niezwykły efekt tego 20VT turbo, 2.0 TFSI to wszystko eskalacja, służy mi tylko iść na zakupy bez wychodzenia z 2000 obr./min, aby oznaczyć czas rozciągania mojego ulubionego portu góry. Une 1000 rpm i zacząć cięcie prawie 7400 niechybnie lub działać pochopnie, choć opłata wysokie tempo i zmiany w pozycji 2 w zawory wylotowe zawsze pamiętać mnie, że nie jestem w nikogo Audi A3. I jak najbardziej istnieje. Reszta robi prędkościomierz, ponieważ niemal równa aktualnej BMW M135i xDrive 320 KM, lub poprzedniego Audi RS3 340 KM, każe ci iść bardzo, bardzo szybko.

http://www.autopista.es/media/cache/original/upload/images/imagegallery/imagegallery-43135-5370ca02c50cb.jpg

Nie wspominając już o dodaniu 1,5 sekundy, na przykład, stawia Audi S3 dzisiaj Opel Astra OPC 280 KM. obok Automatyczne S Tronic (6 biegów i który, nawiasem mówiąc, podobało nam się więcej niż 7 Audi TT RS Plus), Audi S3 jest płaszczyzną ... Można również zaplanować dzisiaj. I to jest też już Uruchomić funkcję sterowania wychodzić jak błyskawica w przyspieszeniu, nowe Audi S3 można jeździć świecę jeśli tryb luźne gaz Efficiency: Aby wspiąć się na tle portu i „leniuchować” na zjeździe z wyłączonym silniku ... jeśli umieścić wartość, oczywiście, bo wolno dotykać sprzęgła lub hamulca: jest wtedy wyłączona. Prawie lepiej użyć tego trybu do llanear z Zużycie również bardzo, bardzo mocno: pół minie około 7,5 l / 100 km, do 15 procent mniej, niż którykolwiek z jego rywali. To nie będzie jasne ramy mocującej ...

nie rusza

wprowadzenie i podwozie, również nowe Audi S3. I opiera się na Nowa platforma MQB VW Grupa, Jest dzisiaj 60 kg lżejsze poprzednia suma i zawieszony aluminium, klapa lub kaptur. Ponadto, VA 25 milimetrów więcej niższych niż inne Audi A3, i zawiera sprężyny, amortyzatory i sztywniejsze tuleje specyficzny. A wynik, tutaj, jest również znakomitym sport. jest firma zawiesiny, ale nie wysycha, Tak więc jakość amortyzujący (zwłaszcza z opcjonalnym zmiennej twardości), aby czuć się zawsze bardzo podlega ciało i które nigdy nie wybiera, ale zarówno komfort uczucie trudny marsz w sporcie i jego moc.

http://www.autopista.es/media/cache/original/upload/images/imagegallery/imagegallery-43135-5370ca02b202e.jpg

tak ogromna równowaga i stabilność dróg i szybkich zakrętów Audi S3, prawdziwa lokomotywa, ale również doskonale nadaje się do jego niewzruszony przyczepność na wsparcie związane i zamknięte. I jest to, że oprócz nowy i bardziej dokładny elektryczny zamek kierownicy asymetryczne uzębienie zmienna podziałka (Podobny do parametrycznych Mercedes, mniej wrażliwy prosto i szybsze w zakrętach), nowe Audi S3 pochodzi przede wszystkim w grę zmieniony quattro.

Bardziej wszechstronne niż kiedykolwiek (Działa z wyprzedzeniem, że korekcja poślizgu), nowe Audi S3 quattro otwiera nowe centralne sterowanie elektroniczne wielotarczowe sterowane hydraulicznie, zaczynając już na początku rozkładu 50/50 momentu obrotowego między pociągami. tak utrudnione zarówno online (oprócz bardzo mocnego i wysokiej odporności na zmęczenie), precyzyjny cios koła, stabilna trajektorii całej głębokości i krzywej stóp bez podejrzenia: S3 pozwala na „leniuchować” krzywej do krzywej opróżniania hamowanie i przyczepność boczna patrząc aż tak dużo, aby przedmuchać gazem. Nie jest z narysowanych przez szybko iść powoli robisz dobrze, to nie rusza ... jak Tryb Sport ESP uwolnienie go więcej. Nowe Audi S3 jest zatem bardzo szybko ... ale też nudne supercar? No, może będzie oferować 300 KM mniej ekscytujące Dzisiejsza kategoria, ale praktycznie nie ma samochodu was zapewnić, że będzie działał zarówno. I tak, ja propónmelo w mglisty dzień lub deszczu: robię not'll zmiany.