Ford 1,0 Ecoboost 125: superprueba a wszystkie pomiary

Aby przetestować Ford Fiesta EcoBoost 125 KMAby przetestować Ford Fiesta EcoBoost 125 KMAby przetestować Ford Fiesta EcoBoost 125 KMAby przetestować Ford Fiesta EcoBoost 125 KM

Ford Fiesta jest częścią życia Europejczyków od czasu powyżej 40 lat. Najpierw jako jedyny samochód rodzinny. To był inny czas, inne preferencje, potrzeby i wymiarach. I, w wyniku przekształcenia społeczeństwa, doszła do odegrania podwójną rolę bardzo różny. A także drugi samochód rodzinny, dobrze jako pierwszy samochód dla młodszych odbiorców, pragnie żyć swobodę mobilności po wydaniu swojego pierwszego samochodu.

Ford Fiesta 2017Stąd Ford skupił większość jego starania w poprawę postrzeganej jakości Stronę, do tego, co ma przeprojektowane wnętrze nadając mu elegancki, nowoczesny wygląd, z kolorowych miękkich materiałów dotykowych. Deska rozdzielcza jest bardzo płaska na górze, ma nowe kontrole klimatyzacji i wyświetlaczem wielofunkcyjnym zarządzać elementy komunikacji i rozrywki. Ponadto, kierownica, zapakowane w ładnym skóry, wzrosła jego grubość przypominać SUV lub duży salon, i wprowadza bardziej nowoczesne, bardziej przyjazny dla użytkownika niż wcześniej, choć temperatura Wskaźniki realizacji płynu chłodzącego i paliwa są dość małe. To samo stosuje się w powierzchowność, gdzie każdy panele nadwozia nawiązuje do nowego modelu, aby nadążyć za bardzo aktywnej konkurencji, która w ciągu zaledwie kilku miesięcy przedstawiła Citroen C3, Seat Ibiza, Suzuki Baleno i Volkswagen Polo, między innymi, a który nic zazdrość Party pod względem wyrafinowania, sprzęt jazdy.

WYSTĘPYFord Fiesta 1.0 EcoBoost 125 Titanium Start / Stop 5p
ACEL. 0-100 km / h9.36 s
ACEL. 0-1000 metry30,51 s
Głośność 100 kilometrów na godzinę67.7 dBA
Głośność 120 kilometrów na godzinę70.3 dBA
Hamowanie ze 140 km / h72,7 m
wagi1,180 kg

mimo zwiększenie długości prawie 8 cm, Nowy Ford Fiesta zachowuje prawie niezmienione, Pojemność bagażnika i wymiary zamieszkiwania, które utrzymują się w środku segmentu, natomiast miejsca dla kolan tylnego pasażera nie dyskretny i przetestować elastyczność tych bliżej do 1,8 m wysokości. zamiast tego, Przednie fotele są przestronne, chociaż wyższe ludzie wolą nie mieć dach jak nasze jednostki testowej, która sprawia, że ​​nie tracąc mniej niż cztery centymetry wewnątrz wysokości. Regulowana wysokość siedziska i ponad pięć centymetrów regulacja kierownicy, kierowca nie powinien mieć problemów ze znalezieniem żądaną pozycję. Na dolnym jest osadzona około 60 cm od ziemi, w przyszłej perspektywie do mały SUV. Ze swojej strony, siedzenia spełnione przez wymiary, ale miernik nie wyjaśnia, co preforming nich można dostać się niepokoić biodra ludziom większych.

ZUŻYCIEFord Fiesta 1.0 EcoBoost 125 Titanium Start / Stop 5p
zużycie miasto6,2 l / 100 km
zużycie Highway5,1 l / 100 km
Średnie zużycie paliwa5,5 l / 100 km

Ford Fiesta 1.0 EcoBoost 125 CV: wydajność

Ford z trzech cylindrów silnika 1.0 EcoBoost benzyny przekonująco niż wszelkie dowody, które mogą mu przysługiwać. To prawda, że ​​silnik może wydawać się nieco leniwe gdy zaczyna krążyć od zera lub poniżej 2000 obr./min, który nie tak dawno był terytorium najlepszej turbodiesel, ale zapewnia środki jasny reżim, przy stałym nacisku na prawie 3500 obrotów na minutę, a nabiera prędkości prawie do 6500 obr./min. Jest to progresywny i hojny silnik, że podczas gdy ona wibruje więcej niż najbardziej wyrafinowane, faktycznie spędza trochę i jest w stanie sprawdzić jeden z najlepszych przyspieszeń między utilities turbo o pojemności 1 litra; coś uzupełniona przez rozwój dobranej zmian, z szóstym biegu około 47 km / h, a umożliwia toczenia autostradę bez nadmiernego hałasu toczenia EcoBoost z ich dobrej okolicy, choć sama w sobie jest świetna, jeśli bardzo szybko jeździć. Upgradable odległości całkiem możliwe przestają zmaksymalizowane udziałem tej partii w ciągu 24 godzin od Ford- przyćmił wspaniały smak, który opuszcza swoją analizę wydajności.

Test Ford FiestaW naszej analizie na pokładzie Ford Fiesta, mówimy o doznania jazdy. są to bezpośredniość, z jakość, zagrożeń o charakterze podwozie skłonni podążać polecenia kierowcy, więcej widać, kiedy zwiększyć tempo podróży i ćwiczyć bardziej dynamiczną jazdę. Nie zauważył, jak posłuszny przelewów masowych jak ciężar ładunku na przedniej osi i hamowania, jak włączyć kierunek wchodzi krzywe bez trudności, przedstawiający podwozie i skuteczną interwencję subtelne elektroniki jazdy. W tych warunkach, sterowanie wektorowe dotyczy hamulca niepostrzeżenie na wewnętrznych kół na zakręcie, bez wizualnego lub dźwiękowego ostrzeżenia, zmniejszając podsterowność i poprawiając etap szybkiego wejścia. Jednak nie jest nerwowy lub wymagający i trudny do kontrolowania, co pomaga zmniejszyć lęk. Aby osiągnąć wybitny być brakuje tylko bardziej progresywnego tłumienia w nieregularnych obszarów, ponieważ w takich sytuacjach wymagających jak wchodzenie na linii dzielącej z ramienia można dostać się do rezonansu, wytwarzając nieprzyjemny efekt. To nie jest jednak w odpowiedzi na nieprawidłowości samodzielnie jak dziury, gdzie właśnie stracił ścieżkę lub ścigaczy, chociaż w takich przypadkach, chyba że idziemy z wozem załadowanym możemy poczuć, że trochę ciężko na tylnej osi.

Ford Fiesta: samochód bardzo połączone

Przez ponad dekadę bród Bierze zakładami łączność, z technologie, takie jak sterowanie głosem wielu marek nadal nie jeździć. I w tym przypadku, strona także ma bardzo niezwykły zespół. seria Monta Android i Apple łączność samochodów play, zapewnienie dostępu do aplikacji, takich jak: WhatsApp, Spotify czy nawigacja -the Samochód oferowany jest w opcjonalny pakiet z ekranu 8 „-.

SPACEFord Fiesta 1.0 EcoBoost 125 Titanium Start / Stop 5p
szerokość przód135 cm
Rozstaw kół tylnych126 cm
wysokość z przodu89/94 cm
wysokość tył86 cm
na nogi66 cm
tułów320 litrów

Cena tej atrakcyjnej wersji Titanium z silnikiem bardziej atrakcyjne dzięki 2,400 euro zniżka dotyczy podpisu, Jest on położony w atrakcyjnym 16.500 euro, Niemniej jednak znaczna ilość nie przekracza bezpośredniej konkurencji ... ale może niebezpiecznie wzrosnąć, jeśli dodamy praktyczne szczegóły jako protektor drzwi otwierających lub napędowych uczestników zgrupowanych w interesujący paki. miasto (675 euro; kamera parkowania i automatyczny asystent parkowania), przy czym aktywne bezpieczeństwo (550 euro; Związek aktywny cruise control i układ wstępnego kolizji) i Przydrożne pakiet kontrolny (375 euro; rozpoznawania znaków drogowych. Zmęczenie ostrzegając kierowcę i asystenta świateł długich / krótkich; dwa ostatnie wspólnie oferowanych przez 725 euro), Pozwól Fiesta narzędzia ze sprzętem dotychczas zarezerwowanych dla pojazdów wyższych kategoriach i pokazuje, jak w 2017 Fiesta to lepiej niż kiedykolwiek.