Subaru Outback 2.0 TD vs VW Passat 2.0 TDI Alltrack: anty-SUV

Subaru Outback 2.0 vs TD Lineartronic VW Passat TDI 2.0 Alltrack / DSG 190Subaru Outback 2.0 vs TD Lineartronic VW Passat TDI 2.0 Alltrack / DSG 190Subaru Outback 2.0 vs TD Lineartronic VW Passat TDI 2.0 Alltrack / DSG 190Subaru Outback 2.0 vs TD Lineartronic VW Passat TDI 2.0 Alltrack / DSG 190

Na długo przed tym, że były one w rynku o nazwie SUV, japońska marka Subaru już pionierską modelu w tej dziedzinie. Prawdą jest, że, z wyjątkiem Subaru Forester, z jaśniejszych postaci w swoim podejściu Campero, Subaru Outback SUV wydawał się bardziej znajome niż samochody w ruchu. Ale powołanie Subaru zawsze koncentruje się na wszechstronność i łatwość poruszania się po drogach iw terenie i choć jego wizerunek ewoluował przez lata, kurtka Istotą modelu nigdy nie stracił.

Subaru OutbackVolkswagen, W międzyczasie podjął zaletą zasobów, które będą rodzic daje gigantyczną grupę motoryzacyjną przeżyć nowe projekty i zapewnić klientom więcej opcji. Preparat był jasny i stosunkowo prosty do zaimplementowania, nie jest wystarczające z dobrą zasady, takiej jak VW Passat i dodać napęd na wszystkie koła w celu zwiększenia możliwości dynamicznego na powierzchniach o niskiej przyczepności. Z trochę większy prześwit, a po dodaniu pewnych szczegółów estetycznych, które zaznaczają różnice w stosunku do pozostałych modeli, i że w ten sposób przygotował swoją rodzinę do lepszego biegu na torach w dobrym stanie. Zatem urodził VW Passat Alltrack.

Subaru Outback vs Passat Alltrack: więcej wysokość

To rozwiązanie jest już stosowane przez innych producentów, z powodzeniem, jak w przypadku Volvo XC70 z, Audi Allroad swoim zasięgiem, Peugeot 508 RXH z, Skoda z Skauta, Seat Leon X-Perience i Opel z wariantem Country Tourer Insignia. W przypadku Volkswagena, ciało Passat 2,7 cm wzrasta Alltrack w stosunku do ziemi, osiągając wysokości 17 centymetrów, podczas Subaru outback, 20 cm, zwiększa odległość konkurentów jak SUV Hyundai Tucson, 17 cm, lub CR-V, z ponad 16 cm wysokości, a także zna audi a4 Allroad 18 cm.

Ocenić swój samochód za darmoTen zwiększony prześwit ciała, z bardziej specjalistycznych opon, z większym i profile- Symmetrical AWD skuteczny trakcji umożliwić cyrkulację Subaru Outback polem znacznie luźniejszej ten, który uzyskuje się z Volkswagen Passat Alltrack, który obejmuje kilka atrakcyjnych felgi 18-calowe z oponami drogowymi z profilem tak niskie, że jest to zbyt ryzykowne zbyt wiele przygód ... poza drogi w dobrym stanie i pestkami ,

Prawdą jest, że Volkswagen Passat Alltrack ma specyficzny tryb zarządzania „off road”, który ułatwia przepływ na powierzchniach o niskiej przyczepności, takich jak obszary błota, śniegu lub mokrej trawie, ale to nie znaczy, jesteś gotowy, aby przejść na znacznie bardziej nieprzyjazne warunki. Jego układ napędowy wpływa na automatyczne zarządzanie i staje się bardziej progresywny przyspieszenie, łagodne ruchy w biegu i aktywujący specyficzny tryb ABS, który jest bardziej skuteczne w zatrzymując samochód na śliskiej nawierzchni. Również jego uciąg jest lepsza, sądząc, że model ten może być idealnym rozwiązaniem dla ciągnąc przyczepę, motocykl zakupy lub łodzi: Obsługuje 60 kg więcej masy niż konwencjonalne wersji Passat uzyskanie całkowitego uciąg do 2260 kg.

Subaru Outback vs VW Passat Alltrack: bardzo wygodne

więc Subaru Outback jak Volkswagen Passat Alltrack są szczególnie miłe dla codziennego użytku, albo przez ich pozycji nieco wyższym niż zwykle jazdy lub jego automatycznym lub kompletnym wyposażeniem standardowym, co pozwala lepiej i przyjemność jazdy. Rozwiązania przyjęte przez producentów były bardzo różne. Po pierwsze, Silnik Subaru Outback wykorzystuje czterocylindrowy boxer diesel architekturę i 150 KM mocy, związane z automatyczną przekładnię bezstopniową, zwany Lineartronic. Jego działanie jest dość miękki i przyjemny, ale nie osiągnęła poziom bardzo niezwykłą wydajność. zmiana konfiguracji w trybie ręcznym stosowania, gdy stosowane są łopatki kierownicy lub gdy nacisk na pedał więcej niż dwie trzecie swojej akceleratora trasie jest wykonywana, pozwala używać przekładnię z siedmioma blokad, jakby to było ręczny pudełko, dzięki czemu nie występuje poślizg niewygodne i przyspieszenie jest faworyzowany. System Subaru Outback ma automatyczny start-stop Silnik, który wpływa na zużycie paliwa w warunkach miejskich, aby być na nadmierne 9,1 l / 100 km. Rzeczywiste zużycie jest droga 6,2 l / 100 km.

Volkswagen Passat Alltrack i Subaru OutbackW przypadku Volkswagen Passat Alltrack To stosuje się DSG autom podwójne sprzęgło, szybszym zmianom, chociaż bardziej skomplikowane użycie rozdarty kosztów lub podczas manewrów parkingowych. Tak System posiada automatyczny start-stop, ale w pewnych okolicznościach nie bardzo miły (kiedy to zatrzymuje się automatycznie, gdy zbliżasz się do znaku plastyczności lub ronda, etc.). Zużycie tego wariantu 2.0 TDI, Oto szczyt 190 KM, Mamy też podobną zawartość, choć osiągnięcie bardziej znośne niż te o mniejszej mocy Outback dane ze średnimi Środowisko 7 l / 100 km rzeczywiste wydatki jeśli dbamy ostrożnie naciskać na pedał przyspieszenia.

Subaru Outback vs VW Passat Alltrack: drogi i pola

więc Subaru Outback jako Volkswagen Passat Alltrack cecha wydajnych systemów przesyłowych, ale z bardzo różnych podejść. Subaru Outback oferuje miękkie zawiesin, więcej podróży i mniej ograniczone w stopniu. Dobrze wchłania niedoskonałości, a nie karać swoich pasażerów, umożliwiając większą zdolność do podejmowania ścieżek lub dróg w złym stanie.

VW Passat Alltrack Volkswagen Passat Alltrack, W zamian za to ma zmiennego tłumienia seryjny i więcej podróży konwencjonalnego Variant bez osiągając poziom Subaru jak do wolnego biegu. Ta większa wysokość nie wpływa niekorzystnie na korpus rolki, jak to jest bardzo przedmiot i zawiesinę twardość jest pobierana dalej. Jakie pole traci przyrost wydajności w drodze, bo w każdej chwili masz dobrą kontrolę nad sytuacją. Jeśli stosowanie że damy jest bardziej zorientowane na drodze, Volkswagen Passat Alltrack To, ostatecznie, szybsze, dokładniejsze i zużywa mniej. ale jeśli skupiamy się na boisku, na pewno Subaru Outback jest nasz samochód.

Możesz być także zainteresowany:

Volkswagen będzie wyeliminować ponad 40 modeli

Subaru Legacy Outback Touring i Sport

Volkswagen Passat GTE: wrażenia i rzeczywiste zużycie