Pierwszy test: Mini John Cooper Works, Cannon strzał!

Kontakt: Mini John Cooper Works, Cannon strzał!Kontakt: Mini John Cooper Works, Cannon strzał!Kontakt: Mini John Cooper Works, Cannon strzał!Kontakt: Mini John Cooper Works, Cannon strzał!

Zawsze wierzyłem: the Mini jest oczywiście biorąc, narzędzie 911. Zwłaszcza w jego już dawno mityczne wersji John Cooper Works, historyczna nazwa związana z ras i brytyjskiego producenta od ponad 55 lat. To do sportowego charakteru zawsze transmitowane na kierownicy, to w jaki sposób, aby pokazać poprzez swoje ruchy ciała i ostatecznie, to jest szybkość i skuteczność, która jest w stanie dostać się zarówno na drodze jak iw najbardziej wymagających leczenia obwód. Teraz, w i trzecia generacja nowej ery Mini, JCW stoi (zawsze wiąże się z jego korpus 3 drzwi) Nie wraca zawodzi. Zapiąć pasy dostaliśmy się na więcej sportu rynek narzędzie.

Mini John Cooper WorksPrzed przejściem do działania, najpierw zapamiętać niektóre dane techniczne zrozumieć ogrom nowych Mini JCW. W ten sposób, jest to 10 procent bardziej wydajne i szybko, i ma prawie 25 procent wyższy moment obrotowy. I to dużo, a nadchodzi skąd przyszedł. zastępując w ten sposób wielki silnik 1.6 THP 211 KM od poprzedniej generacji, dzisiaj uruchamia nowy 2,0-litrowy turbo BMW źródło, Pochodna zamontowany już Cooper S, ale z 231 KM zamiast 192. zawsze z bezpośrednim wtryskiem, Turbo podwójnym płaszczem (Twinpower turbo) oraz pełne zmiennych faz rozrządu (Valvetronic i podwójny system Span), tym razem otwiera się odporne na wysokie temperatury turbo i generuje wyższe ciśnienie doładowania, Nowy zoptymalizowane tłoki i wydechowy generować mniejsze ciśnienie wsteczne gazów i dać naprawdę spektakularny dźwięk. Mamma Mia!

Najmocniejszy

Zapomnij zarówno dla nowych Peugeot 208 GTi 30 i Opel Corsa OPC 207 KM. Aby znaleźć 231 KM w segmencie można patrzeć tylko na Audi S1, który nawiasem mówiąc Mini „kopia” dokładna moc. Zbieg okoliczności? Czas zacząć nowy Mini JCW i prawie natychmiast poczuć samochód wyścigowy. Jego napęd jest wspaniały, przytłaczający, z jego już dobry maksymalny moment obrotowy 32,7 mkg dostępnych tylko 1250 obr./min. Stamtąd rozciąga się z wielką forcefulness dotrzeć do ich 6.000 rpm cięcia. Prawdziwy pocisk, w stanie zaoferować Prędkość maksymalna 246 km / h a także ogłosić 0-100 km / h tylko 6,1 sekundy od. Tak, są 3 punkty mniej niż S1 ... ale należy pamiętać, że nie istnieje napęd na wszystkie koła i Audi. Innym powodem, aby zrozumieć dodatkowe przyprawy, które są w stanie zaoferować jako sportu.

Zawsze zatem napędem na przednie koła, nowy Mini John Cooper Works great zarządza nowy i silny 231 KM, nawet w maksymalnych aplikacji gazowych. I tak, w dużej mierze z Technologia pochodzi od konkurencji... a Duża baza toczenia trzeciej generacji Mini, który nie przestaje rosnąć. A bardziej rozstrzygane dzięki ogólny wzrost wielkości (mierzonej 3,87 m długo, ale ma duży rozstaw kół -1,49 -2,50 metr i walka metr), nowy Mini jest również więcej samochodów, choć w tej wersji JCW nadal oferować większą owoc nerwu również znacznie silniejsze niż ich konwencjonalne wersjach słodzonych i również zaawansowane zawieszenie.

podwozie sportowe

Mini John Cooper WorksObie osie mają nowego MINI JCW o nowe tuleje, sztywniejsze i lżejsze materiały (aluminium jako nowy nośnik), w uzupełnieniu do grubszego stabilizatora. Opcjonalnie, podobnie jak w pozostałych modelach, Można zamontować zawieszenie DCC adaptacyjnego, regulowane amortyzatory różne twardości w dwóch pozycjach. Towarzyszyły całe podwozie sportowe z nowym zespołem bardzo trwałe i specjalnie opracowane przez hamulce Brembo (Z hamulcami tarczowymi 4 meloniki i stałe szczęki również konkretne felgi 17”, 18), z opcjonalnymi nowych urządzeń aerodynamicznych (takich jak nowe wloty powietrza zajmują tradycyjne miejsce świateł przeciwmgielnych) oraz stałością jest w tym Kontrola wydajność i funkcje EDLC symulować działanie samoblokujący mechanizm różnicowy poczty elektronicznej, to Mini JCW Mini jest dużo. Walec.

Wyposażone standardowo z Mini tryby jazdy, to JCW można zmodyfikować ustawienia przepustnicy, układu kierowniczego, dźwięk, lub zmienić w pozycji MID (wygodne), zielony (sprawna) i Sport. Nie ma potrzeby, aby powiedzieć, co odgrywa dzisiaj test obwodu. Przepustnicy i maksymalna prędkość, nowe Mini JCW nie tylko przebiega dużo, ale robi bardzo dobrze. bardzo lekki (Prawie waży 1,200 kg i Stosunek / mocy waży tylko 5,2 kg / CV) Nadal utrzymuje, że dotyk „kart”, tak charakterystyczny zawsze, ale być tak stresujące jak wcześniej, kiedy załamują go. W stanie wspiąć się tym razem przez fortepiany jako prawdziwy haubicy, bardzo zawsze natychmiast na każde żądanie adresu, całkowicie płaskie dzięki bardzo niskim środkiem ciężkości i objazd fantastyczne umiejętności motorycznych, nawet wtedy, gdy ich odłączenie obwodu pomocy zawsze pozostają aktywne EDS znakomita wydajność. Jej oś tylna pozostaje, ale teraz też łatwiej sterowalny przy życiu: jeśli wiesz jak znaleźć dobry punkt, zawsze można przyspieszyć ścieżki prześledzić zaokrąglenia.

Mini John Cooper WorksNowe Mini JCW jest zatem niewielka „giant killer” w stanie uzyskać kolory do więcej niż jednego obwodu supercar nawet najszybciej okrążenie. Suma również na tym, że agile obsługa i zabawy zarówno wyzwaniem i szybka skrzynia manualna, z cortitos wycieczek i rozwoju, a nie chcesz i wysiąść z niego. W opcji można także znaleźć Nowe automatyczne Nyomatékváltó i sześć relacje, podpisany przez Aisin i który wywodzi jazda BMW samochód Super sportowy I8: jest to również gratka dla gładkości i prędkości (nawet w użytku ręcznego krzywki), a także obiecuje zmniejszenie zużycia do jednego litra: od 6,7 l / 100 km średnio zatwierdzone przez instrukcji Mini JCW przechodzi o bardzo dobry 5,7 l / 100 km: prawie 20% mniejsza niż w poprzedniej generacji.

różnice estetyczne

Genius, jak zawsze Mini John Cooper Works ... ale również zorientować. W przeważającej potrzebie wentylacji poczuje, ponieważ jest to specjalna wersja, wysoka wydajność, ale również w ich Konkretne spódnice, tylne skrzydło w JCW w ich spalin sportu a nawet w ich nowym kolorze Rebel zielonej, dostępnej wyłącznie dla niego.

W środku, będzie odróżnić dziś nowa Mini John Cooper Works dla swoich sportowe fotele ze zintegrowanymi zagłówkami, ich stan JCW, dla kierownica i dźwignia zmiany biegów specyficzny, przez pedały ze stali nierdzewnej, podsufitka w kolorze antracytu ... i oprzyrządowanie z dodatkowymi wskaźnikami ciśnienia oleju i doładowania i stoper.

nowa Mini John Cooper Works jest już w sprzedaży w cenie od 31,750 euro -Automatic- 33.700 euro, około 6000 euro droższe niż obecnie Mini Cooper S, ale na tym samym poziomie co w poprzednim pokoleniu. A dziś jest znacznie lepsza sportu.