Test: Porsche Macan S drapieżne

Test: Porsche Macan STest: Porsche Macan STest: Porsche Macan STest: Porsche Macan S

Z pewnością Macan Został samochodów najczęściej omawianych w ostatnich latach, albo bycie niepublikowane Porsche, gdyż stanowią dla marki i ustawić się w dół szczebel na zasadzie najpopularniejszym segmentem niż kiedyś i to ponownie z innym SUV. Nie będzie wszelkiego rodzaju opinii, ale skoro podjęto "nienaturalny" z tego pierwszego SUV, Cayenne, i że Pierwszy mechaniczny Diesel umieszczone na oddzielnym Cayenne a następnie na sportowej limuzyny Panamera. A teraz, przyswojone te chwile, myślę, że istnieje wiele nowych właścicieli szczęśliwi i dumni Porsche cieszymy się, że wszystko się stało.

Wpływ ma teraz swój jeden, bo jeśli nie wątpił między Audi Q5, BMW X3 czy Mercedes GLK które mnożą się na naszych ulicach, tak, od górnej granicy zakresu, a następnie są one już wiele, Porsche kusi doskonałą produktu, ze szczególnym halo i chociaż rachunek jest wyższa, uzasadnione wydaje się taśmy, w którym mniej więcej równoważne wersje przemieszczania.

Porsche Macan S

powiedzieć, że Macan to Porsche To może wydawać się oczywiste, ale ma dużo wiadomości. Przypomina, że Macan Zajmuje wykorzystanie synergii grupa Volkswagen aw szczególności Audi Q5 Służył jako punktem wyjścia... kto powie. W szczególności uważam, że wszystkie niezbywalne wartości marki są obecne i błyszczeć jak nigdy dotąd.

Projekt, uważa cię, ale nie zaprzecza, że ​​na zewnątrz jest doskonałym ćwiczeniem, jak włączyć ikonę Porsche w najwyższym, 911, w praktycznym SUV. Wewnątrz, pokój natychmiast oddychanie Panamera i Cayenne, o solidnej panelu, a zwłaszcza do konsoli środkowej mas, które charakteryzują Porsche "rodzina", Być może dla tych odniesień, dziwne drzwi przycina lub niższy plastikowy kabiny, a nie wątpliwej jakości, ale ponieważ jestem przyzwyczajony do kokpitach Porsche który przechodzi przez nasze ręce są całkowicie pokryte skórą naturalną.

Przed wejściem głębiej sprawę, chcę resumirte przestrzeń wnętrza To jest dobry we wszystkich kierunkach. piękne pozycja kierowcy ma zarówno sport skrupulatne, jako bardzo komfortowy sedan. I bez przechodzenia do wartości "mm powyżej, poniżej mm"Generalnie jest to 4/5 osobowa z przedziałem bagażowym odpowiadające obfite. za central Plaza Jest ona uwarunkowana tunel transmisyjny oraz kształt stanowisku, ale lubimy wszystkich rywali. Jeśli daleko myślisz normy narzucone Porsche są typowe dla marki, analizy mechanicznej i konsekwencji własnej rolki potwierdzić znakomita jakość i starszy całości.

Porsche Macan S

Już trwają, ja nie wyobrażam sobie, że pierwszą rzeczą, którą chciałbym zwrócić uwagę Porsche Byłoby jego Wyjątkowa gładkość toczenia. Macan jest Pierwszy SUV w tej kategorii można zamontować zawieszenie pneumatyczne i tylko dla tego, że jest już w innym wymiarze. Ruedo również z ogromnym Opcjonalne koła 20 cali i zmniejszony profil opony, ale zaskakujące jest filtracja sprawia, że ​​droga do tego stopnia, że ​​będzie upewnić się, że jest to najlepszy Porsche w tym zakresie. Myślę, że 200 kilo ważące mniej niż Cayenne równoważne są niezbędne w celu uzyskania miękkie kretyni bez narażania innych kwestii. Ale to jest cała który prowadzi użytkownik otrzymuje toczyć znakomicie rafinowany.

to Macan S Ma 3.0 V6 Turbo 340 KM który również pierwszą rzeczą, która rzuca Ci jest jego ogromny gładki i postępowy obrót. Rozumiem dwóch towarzyszy, którzy mówią mi, że na pierwszy Macan S Zostawił je na zimno. Zimno, ponieważ z natury odnoszą Porsche z silnymi uczuciami i sportowym temperamencie. Ale Początkowo Macan jest groźny luksusowy sedan a ja nie przesadzam, jeśli powiem, że nie śmiem powiedzieć państwu, że saloon zrobić znacznie lepiej, walcówka, bacheando, pogłębianie.

synchronizacja pomiędzy Zawiesinę, mocne, silnik i przekładnia jest fantastyczny według tego samego scenariusza, skrypt, który może zmiana klawiszy. z zawieszenie pneumatyczne Oni pracują ze zmiennymi i amortyzatory klucz sport zmieniająca prawa zmiana kierunku i akcelerator, Można zmieniać ustawienie przepustnicy. Kombinacje jest wiele, ponieważ to również może modyfikując tylko tłumienie (3) prawa 10 mm, zmniejszenie prześwitu (I aż 40 w trybie off-road). Jeśli pójdziesz na bardziej sportowy, a następnie obraz zmienia się dramatycznie i obudzić Porsche wewnątrz.

Porsche Macan S

Cayenne Jest to doskonały przykład tego, jak Porsche maski kilogramy i centymetry jak jeden. Zrób to z mniejszym obciążeniu i wielkości musi być mniej skomplikowany i przytłaczający wynik. Między krzywymi, rytm, który można nałożyć Macan To niesamowite. Ponownie więc dziwnego, nawet czując wyraźnie silniejszą kompresję i rozszerzenie zachowywało Macan ma temperaturę miękkości w swoich reakcjach, że nie mają Cayenne. Gira bardzo płasko, z szybkim i zrównoważonym wsparcia przodu i od tego momentu można udusić i bez współczucia.

Napęd na cztery koła jest Porsche właścicielem, z wielotarczowe sprzęgło ośrodek, który rozdziela moment obrotowy pomiędzy osiami w zależności od potrzeb chwili i można zobaczyć na wykresie. pomoce elektroniczne również sprzyjać przędą Każde koło indywidualnie. Macan trakcje dziwnego, nie wydaje się łatwy do złamania silnika, a tym samym jest reakcje neutralnych, wierny swoim kole zamówień. ma również swój punkt "napęd"Nie akceleratora chyba wybrać aktywny mechanizm różnicowy tylnej, ale podwozie zaokrąglone również krzywą rysunek przelewów masowych.

Porsche Macan S

motor również posiada dwustronny i równo, bez utraty że miękkość i progresywność, Jego napęd zajmuje Ci uzyskać imponujących przyspieszeń, nie zawsze twoje uczucia to minie. 3.0 V6 Turbo Jest głęboko pracował dla Porsche: sucha miska olejowa i dystrybucja VarioCam Plus Są to, między innymi, na wkład własny blok Audi. jak DSG PDK, z znakomity miękkość w normalnych przejścia i diabelski prędkość z przepisy sportier. dolina Porsche On spadł szczebel, ale również wzrosły co standardy segmentu.