Range Rover Evoque Cabrio, SUV Przetestowaliśmy zamienny!

Range Rover Evoque Convertible TestRange Rover Evoque Convertible TestRange Rover Evoque Convertible TestRange Rover Evoque Convertible Test

Nissan To był jedyny jak dotąd przebił czwarty wymiar Krzyż Kabriolet z Murano (tylko dla rynku amerykańskiego), ale teraz na naszym terytorium przenosi Land Rover Range Rover Evoque dosłownie w centrum uwagi. Spektakularny Linia z dachem płóciennym na karoserii powiedział, a jeszcze bardziej z zapisywane w przedziale: Ten nowy Evoque jest reflektor, gdziekolwiek on tłoczy i przechodzi, jak widzieliśmy w pierwszy kontakt.

Zimno i śnieg na zewnątrz. Mucha. Udaliśmy się do nowego Range Rover Evoque Cabrio z małej wiary i tylko dwa kilometry musimy zacząć odkładać ubrania. wydajna klimatyzacja i aerodynamika uzyskać bezpłatne ciepło w kabinie i turbulencji, aby kontynuować, teraz w samej koszuli. Wybitny nam myśleć o tym jako wymienialnej Evoque, pod warunkiem noszenia tylny spojler, prosty i wytrzymały, ale praca siatki metalowej zastanawiać się kanał powietrza otoczenia na zewnątrz przednich pasażerów. Jak zwykle, Element ten zastępuje dwa tylne siedzenia, ale w Range Rover Evoque Cabrio to nie jest to, że nie ma zbyt wiele miejsca do życia rodzinnego.

Nowe konto Range Rover Evoque Convertible, amplituda, z prawej i niewiele więcej dla dwóch pasażerów z tyłu, tak, podróży w bardziej centralnym miejscu niż inny Evoke Przetestowaliśmy. Podobnie bagażnik zmniejsza się do 251 litrów cokolwiek pojemność wziąć górę w górę lub usunięte, bardziej lub mniej, pół objętość oferuje Evoque Coupe. Praktyczna strona musisz ocenić cię, ale których nie brakuje Range Rover Evoque Convertible jest wyłącznie za to, że unikalny w Europie, przynajmniej tymczasowo na jego spektakularną linię ... a także dlatego, koszty do 8.400 euro więcej niż w wersji 3-drzwiowej zakresu.

Range Rover Evoque Cabrio: kaptur

na razie brak wersji w nowym Range Rover Evoque Convertible napędem na przednie koła albo z manualną skrzynią biegów, tak niewiele trzeba położyć na stole 54,700 euro aby zabrać do domu przywołać Cabrio 2.0 TD4 150 KM, silnik wysokoprężny Ingenium, podobnie jak reszta pasma. top wykonany przez specjalistę Webasto, masz pięć warstw i wystarczy powiedzieć, że ich jakość jest bez zarzutu i uszczelniania praktycznie godnego „metal dach”. Waży 68 kilogramów, jest napędzany przez cztery silniki i tylko hałasować w ciągu zaledwie 18 sekund, można wziąć ją od góry (W 21 sekund wrócisz mieć wywołać u zamkniętej konfiguracji) operacja Można uzupełnić poniżej 48 km / h. Ale wiesz, zdjąć dach ma inne skutki uboczne, że Land Rover nie był skłonny zrezygnować: sztywność strukturalna.

Range Rover Evoque Convertibleprawie 300 kg dodatkowe stalowe boru (W filarze) i ultrawysokiej wytrzymałości stali z obecnego obietnicy Evoque Coupe sama racjonalność strukturalny w nowym Range Rover Evoque Cabrio, Land Rover, który chciał nam wykazać faktami. Testy żonglerka, UPS, upadki i przepraw mostowych z którym mamy zostawić Evoque Convertible z jednym kołem więcej niż 50 cm od ziemi. W tych warunkach, można otworzyć drzwi i bagażnik dwa niezauważalnie najmniejszej deformacji ciała. Przed, jak sugerował drogi, przełęcz w szczególności.

Range Rover Evoque Cabrio: Land Rover prawdziwa

Prawdą jest, że dodatkowy ciężar nowego Range Rover Evoque Cabrio jest widoczne w zdolności przyspieszania, chociaż 2.0 TD4 silnik 180 KM demonstruje tyle siły dobrze przejść do tej Evoque: tak, świadczenie nie będzie najmocniejszym punktem tego modelu. ale podwozie pozostaje niemal zamknięty odczynnik wersje. Nie dlatego, że został utracony jak bieganie, ale założę nowy bufor w tej elastyczności Convertible przynosi plus komfortu bez narzucania fory na dynamiczne zachowanie, tak długo, jak jesteś jasne, że jesteś przeprowadzka do SUV ponad 1900 kilogramów. LIGHT to nie jest, ale zapewniam, że nie wpływają dynamicznie tenor, jak to przesuwa, obraca i zmiany pobocze wsparcia.

Nowy Range Rover Evoque Convertible również zachowuje każdy i każdy z AIDS jezdnych lub asysty reszta zakresie, to skupiają się na bezpieczeństwie lub off-road, chociaż kątów ataku, wyjście i brzusznej są nieco gorsza: 19, 31, oraz 19,8 stopni, odpowiednio, przy zachowaniu jego zdolności brodzenia 50 centymetrów. Off-road, stoki, kamieni i trochę błota, czasami wszystko razem, a nie dla terenu znacznie mniej krępujące, zaczyna rozwijać się z absolutną łatwością. Również to, że opony zimowe były idealnymi sprzymierzeńcami, aby wykazać dobre doświadczenia i odpowiedniej konfiguracji, która ukrywa każdy Teren trakcji Tryby respone i innych uczestników, takich jak upadki czy tempomatem na niskich obrotach, super skuteczne przy minimalnym zwiększa przyczepność, gdzie po prostu trzeba się martwić o zarządzanie. I to, że jako dobry SUV, to Wywołują pokazuje również nadążać można oczekiwać od Land Rovera.

Wreszcie należy zauważyć również, że wnętrze nowego Range Rover Evoque Cabrio jest wzbogacony Sterowanie System audio-In Touch Pro odziedziczone Jaguar, z Ekran 10,2 cala i stałe dla maksymalnej szybkości transferu dysku twardego. Bardzo oryginalny zamienny SUV i niewątpliwie najbardziej uderzające.

Range Rover Evoque Convertible: Ceny

Range Rover Evoque Convertible 150 KM Auto TD4 4x4. SE Dynamiczny: 54,700 €

Range Rover Evoque Convertible 150 KM Auto TD4 4x4. HSE Dynamiczny: 61,200 €

Range Rover Evoque Convertible 1800 CV TD4 Auto 4x4. SE Dynamiczny: 57,700 €

Range Rover Evoque Convertible 150 KM Auto TD4 4x4. HSE Dynamiczny: 64,200 €

Range Rover Evoque Convertible 240 KM Si4 Auto 4x4. SE Dynamiczny: 63,400 €

Range Rover Evoque Convertible Si4 2140 CV Auto 4x4. HSE Dynamiczny: 70,500 €

Możesz być także zainteresowany:

Range Rover Evoque Cabrio: pierwsza premia zamienny SUV

Range Rover Evoque TD4: rzeczywiste zużycie

Range Rover Evoque 2016