Mercedes SLC, zmiana nazwy i styl

Mercedes SLC, nowy SLKMercedes SLC, nowy SLKMercedes SLC, nowy SLKMercedes SLC, nowy SLK

ponieważ w Mercedes 1996 zaskoczyć ich jego pierwszy roadster z chowanym hardtop napędem elektrycznym, to w ich trzy pokolenia (R170 od 1996, R171 i R172 od 2004 od 2011 roku) został nazwany SLK. Teraz jego trzeciej generacji prezentuje aktualizacja, i więcej niż za pośrednictwem swojego życia handlowego, został wykorzystany do zmienić jego nazwę na Mercedes SLC. Coś, co odpowiada na nowa nomenklatura modeli marki z gwiazdą, zbliżenie komercyjnie oczach klientów do innych organów, z którymi dzieli różnych charakterystyk technicznych. W tym przypadku C klasa sedan, rodzina nieruchomy, coupe, kabriolet i SUV przyszłość GLC.

Mercedes SLC, modne downsizing

mechanicznie To była również stosowana do zrestrukturyzować całą gamę. Dopiero teraz doładowaniem silniki czterocylindrowe, benzyny i oleju napędowego, z wyjątkiem wersji specjalnej AMG, który, jak się przekonamy, zastąpiła 5.5 V8 421 KM wolnossący V6 biturbo 3,0 do 367 KM. Model dostępu jest teraz Mercedes SLC 180, śmigło 1,6 litra 156 KM którzy podążają SLC 200 i 300, oraz 2,0 z 184 i 245 KM, odpowiednio. Diesel kontynuuje znany 2,1 204 KM teraz nazywa d 250 zamiast 250 CDI. SLC, 180 i 200 są połączone z serii 6 skrzynią biegów, ale może opcjonalnie posiadać 9G tronic automatycznych 9 prędkości dostępnych w szeregu SLC 300 250 D i 43 AMG.

ocena Internecie Twojego samochodu używanegoW tej chwili są one tylko na sprzedaż SLC 200 (49,250 euro), przy czym 43 AMG (67,175 euro) i d 250 (49,250 euro). w diesel nawet jego pochodzenie zauważalne na biegu jałowym, drgań i dźwięku, ale prawda jest taka, że ​​nie czułem bardziej wyrafinowane przy innych okazjach. Porusza się z wielką dynamiką do tego modelu (0-100 km / hw 6,6 sekundy), ale bardzo sportowej jazdy brakuje uczynić ją bardziej elastyczną, zwłaszcza z większa moc rozciągnięte. Ale jego progresywność pozwala łatwo wyodrębnić cały swój potencjał, Zawsze z bardzo niskim zużyciem.

Mercedes SLC skalę SL

Stylistycznie od nowa, co jest uderzające jest to Diament efekt grill, o sportowy zderzak i latarnie technologia teraz LED (Opcjonalnie) może również mieć Plus automatyczne światła, które pozwalają toczenia przez cały czas podczas tworzenia długich ciemnych obszarów, aby uniknąć oślepiania innych uczestników ruchu. jego wnętrze wita nas Listwy aluminiowe efekt szlifowania z włókna węglowego kontrastowe przeszycia i oprzyrządowanie z dziedziny w czerni, igieł i czerwone, pomiędzy nimi, Ekran 4,5 „kolorowy pokazując pełne informacje komputera pokładowego. Tutaj widzimy odzwierciedlała pięć trybów użytkowania pozwalając na „Dynamic Wybierz ' Eco, Comfort, Sport, Sport + i indywidualne, z których zmieniać się odpowiedź Dźwięk wydechowy silnika -Nie 180 i opcjonalnie na 200-, Zmiana kierunku i tłumienia Jeśli masz opcjonalny adaptacyjne. Na środku deski rozdzielczej Ekran systemu Infotainment przechodzącą wielkość 5,8 „do 7” gdy system Comand dodaje nowe funkcje.

dach elektrohydrauliczne chowany twardy pozwala na wybór top nieprzezroczysty w tym samym kolorze nadwozia, przezroczysty lub Szkło może być zaciemniony lub rozjaśniony dotknięcie przycisku. dla napęd Wymagane jest, aby stać, ale raz Manewr inicjowane ruch może być zakończony bez przekraczania 40 km / h. W opcji również może zawierać funkcję zdolną do wykonywania operacji podczas niewidomych bagażnik nie jest włączona dla kabrioletu. Właściwie sama pcha swój dach zakotwiczenie ale to nie powinno być nic w bagażniku, aby zapobiec jego trasę.

W dziedzinie bezpieczeństwa przyjmuje "Collision Prevention Assist Plus" ostrzega o możliwych zakresów z pojazdem, który poprzedza nas, niewidomych, niezamierzone zmiany pasa ruchu ... będąc w stanie zahamować autonomicznie. Można też liczyć detektor sygnału oraz kamerę cofania.

Mercedes SLC AMG 4343 AMG Mercedes SLC, wielkie słowa

Mercedes SLC szeroki zakres, model odbiera więcej modyfikacji 43 AMG i nie tylko dla swojego nowego silnika. motor które dzięki między innymi do sportowy układ wydechowy Podwójny Butterfly Auto, Sport + tryb dźwięki jako rowerze wyścigowym ale przede wszystkich ofert wielka moc w swojej odpowiedzi. przejścia z jednego biegu na inny tryb podręcznika 9G zmiana jego run-Tronic w czasie o połowę krótszym. Będziemy musieli zobaczyć, co dyktuje zegara, ponieważ jego postać jest znacznie bardziej zły niż najmocniejszy i progresywny V8 wymarły 55 AMG. Jest lżejszy, a przede wszystkim znacznie bardziej surowe w ich średniego zużycia; z figurą zatwierdzonym 7,8 l / 100 km co obniża sześć dziesiątych, że jego poprzednik.

debiuty Przeprojektowane pociągi. Przednie osie stub z sztywniejszego, natomiast tylny pasek posiada specjalną zbieżności kutego aluminium. Oba są wspólne większy negatywny camber i poprawionego elastokinematics. w opcja można liczyć na Pilotowane tłumienie i mechaniczna blokada mechanizmu różnicowego. ma Wentylowaną tarczę hamulca i perforowana z pakietem „obsługa” dodać zaciski pomalowane na czerwono w dodatku do samodzielnego blokowania i dodatkowego grzejnika. jego Kontrola stabilności trzech poziomach; połączony z wczesnej interwencji; „Tryb obsługa Sport”, co znacznie obniża próg interwencji lub odłączony.

Możesz być także zainteresowany

Mercedes S Kabriolet

Porównawczy Mercedes SLK 55 AMG vs Jaguar typu f 5,0 V8 S