Test: Volkswagen Passat Variant 2.0 TDI DSG BMT 150 Sport, idealne dla rodzin

Test: Volkswagen Passat Variant 2.0 TDI DSG BMT 150 Sport, idealne dla rodzinTest: Volkswagen Passat Variant 2.0 TDI DSG BMT 150 Sport, idealne dla rodzinTest: Volkswagen Passat Variant 2.0 TDI DSG BMT 150 Sport, idealne dla rodzinTest: Volkswagen Passat Variant 2.0 TDI DSG BMT 150 Sport, idealne dla rodzin

1973 uruchomiony, gdy Passat kariera handlowy zaczął, początkowo jako wizja podpisania Wolfsburga Volkswagen Audi 80. 8 pokoleń rozmowy z Kod B8 na nowo wydany, chociaż faktycznie sześciu, ponieważ B4 i B7 nie są niczym więcej niż uaktualnienie, mniej lub bardziej intensywnego, B3 i B6 odpowiednio.

W tej chwili, to jest model większe Grupa Volkswagen z platforma MQB, mimo że jest bardziej niż prawdopodobne, aby być przekroczony w rozmiarze przez trzeciej generacji Skody Superb w. szacunek do Poprzedni Passat jest tak długi, jeden cm szerszy i cztery mniejsze. Niemniej jednak, Wewnątrz zarobić dużo miejsca dziękuję Jego walka rośnie osiem centymetrów. Również wygrywa trójdrożne centymetrów z przodu i dwa z tyłu, które wraz ze wzrostem walce może zwiększyć swój bieżnik, a zatem znacznie poprawia jego zachowanie.

Volkswagen Passat Variant 2.0 TDIChociaż projekt wnętrze jest całkowicie nowy, wspomnienie poprzedniego Passat są bardzo obecny. Poprawia postrzeganej jakości czuć. Jego konstrukcja jest bardzo trzeźwy, ale z konotacje wielkiej elegancji, jak wykończenia listwy deski rozdzielczej z poziomych prętów chromowanych że odtwarza maskownicę oraz zintegrowane wyloty powietrza z przodu.

ergonomia, ponownie, Jest znakomita, ze wszystkimi kontrolami bliskich w ręku i Oni szukają fotele komfort i wystarczającego docisku Sport- przynajmniej w tej wersji. Naprawdę jak regulowanymi zagłówkami w głębi, choć czasem przenieść jeśli tylny pasażer nie jest ostrożność przy logowaniu out przedziału pasażerskiego. Osiem cm powyżej walce umożliwić przejście komory jest nadzwyczaj wysoka, aby przestrzeń wybitne, zwłaszcza odległość wzdłużną Pasażerowie tylnych siedzeń, którzy uwierzą prawie podróżowania limuzyną. I wygrać trzy cm, które pozwalają, aby wstać i sześć szerokie Hyundai i40 CW, i zmniejszyć stratę do siedmiu cm z spektakularny pomiar ten Superb. Wygrywa dwa cm szerokości przodu natomiast wysokość pomimo niższej rośnie jeden z przodu i cztery w siedzeniach tylnych, które najlepiej zawsze podróżują dwie osoby dorosłe trzy, bardziej dla dużych szerokości centrum tunel lub siedzeń formach.

w wersjach Sport jest oprzyrządowanie cyfrowe a reszta tradycyjne zegary i igły z ekranu w ośrodku dla wskazań komputera pokładowego. W konsoli środkowej możemy również znaleźć różne ekrany dotykowe. Edycji obejmuje obszar 6,5”, jak w góry, w tym system nawigacji (€ 660 w Edition), natomiast Sport Znaleziono 8" , które funkcje nawigacyjne, dysk twardy sterowanie za pomocą komend głosowych i DVD między innymi.

Jak w jaskini, zorganizowany

Volkswagen Passat Variant 2.0 TDIJego tułów do tyłu, aby uzyskać najwyższy wynik. To nie jest największy w swojej klasie, ale jest powyżej średniej; choć w tym przypadku daleko od Skoda Superb (640 litrów). W porównaniu do swojego poprzednika przechodzi od 535 do 520 litrów Chociaż nie ta strata nie jest realne, ponieważ nasza jedność z tapicerką Sport jest wyposażony w koła 235 / 45-18 „i jako zapas jest równa pozostałych czterech (brawa dla Volkswagena) wolno używać konfigurowalne podłoga ruchoma w dwóch wysokościach inne wersje i pojemność wynosząca model wychodzących. Poza tym, pod tym piętrze znajdziemy Pojemnik do przechowywania sterówki klapy bagażnika które nie są umieszczone z dużym komfortem, bo trzeba wyciągnąć dwa panele z tworzyw sztucznych, które wymagają pewnego wysiłku ciągnąć, luk na trójkąty i narzędzi ratowniczych. Ponadto, ruchomy podłoga może być stosowany do dzielą ładunku.

Jak oczekiwanych cech Gniazdo 12V i dobre uchwyty składane które ustalają sieci lub pasy do mocowania ładunku. Inny gadżet dwa chowane haki i dwa stałe do torby wiszące, kontroluje do składanych siedzeń z samego pnia, a zwłaszcza możliwości składane siedzenie w trzech częściach (40:20:40) z centralnym więcej typowa praktyka huśtawka drzwi, aby wejść narty, ale nie pozwala na umieszczanie obiektów również długo są wysokie. A jeśli w celu zmniejszenia zdecydować się na trzy sekcje, można włączyć całkowicie płaską powierzchnię z 2,05 m przy dnie, 1,88 w górnej i szerokość w zakresie od 1,44 do 1,00 m, aby umożliwić cubicar 1095 litrów. W opcji oferuje otwarcie pokrywy brama i bagażnika elektryczny toldilla (460 euro, z możliwością otwierania czujnik poruszać nogą pod zderzakiem z kluczem głośnomówiącym), partycji przedział netto z bagażnika (205 €) oraz sieci do zabezpieczania ładunku (75 €).

Z czego wybierać

Volkswagen Passat Variant 2.0 TDINa początku komercyjnego Różnorodność wersji To jest niezwykłe. Ponadto w ciągu roku nowe warianty dołączy. W benzynie krok dostęp jest 1.4 TSI 125 KM, który następuje 1.4 TSI z odłączaniem cylindrów ACT 150 i 1.8 TSI 180 KM. Przybędzie w maju 2.0 TSI z dwoma poziomami mocy: 220 i 280 KM. Oferta Diesel koncentruje się na 1.6 TDI 120 KM i 2.0 TDI z trzema poziomami mocy: 150, 190 lub 240 KM Te ostatnie dwie turbosprężarki szeregowo i wyłączne DSG 7 -of prędkości nowo opracowane w łaźni olejowej 6, a nie suchy jak inne DSG7 zamontowany słabsze takie modele, jak 1,8 Całkowita TSI- i 4MOTION. Tak więc, wszystkie silniki są czterocylindrowe, wtrysk bezpośredni i turbodoładowaniem. Zmiana może być ręczny lub automatyczny sześciobiegowa podwójne sprzęgło sześć-biegowa DSG napędzany przez 2,0 TDI 150 i 190 KM lub 2.0 TSI. ponadto, Całkowita 4MOTION mogą być związane z TSI 1,4 2,0 ​​TDI 150 i 150 lub 190 KM.

Nie będzie również wersja GTE hybrydowy Wtyczka, która łączy 1,4 TSI 156 KM 109 KM elektryczne ze sobą w celu uzyskania maksymalnej mocy 211 KM, z zakresu w elektrycznym trybie 50 km i więcej niż 1,000 łącznie.

Cisza, strzelanie

nie mogą mieć taką samą jakość toczenia nowego Mondeo, ale to jest bardzo wysoka, oferuje zimna krew, wyższy niż w poprzednim Passata, a przede wszystkim znacznie bardziej zwinność. Podczas gdy w krętych drogach uważamy, że wzięliśmy w golfa, a nie krewny 4,77 metrów i 1633 kg. I chociaż marka twierdzi, że zmniejsza się 85 kg (33 do korpusu 9 na obudowę 3 i przewody do silnika 40), nasze Kreski podziałki z tym ostatnim wariancie 2,0 TDI 140 okazały Zmniejszenie tylko 12 kg, i nie wolno nam przeoczyć obciążenie zarówno technologię i sprzęt jest znacznie wyższa. Jeśli chodzi o komfort nie osiąga rozdrobnienia Citroen C5 z poduszką powietrzną, lecz utrzymuje między obu czynników prawdopodobnie najlepszy bilans całej swojej kategorii. I że w tej wersji z opon niskoprofilowych jak tłumienie czuje się mocny. Ale jest to, że przestrzeganie jest znakomita, z takim małym, nawet w ciasnych zakrętach i przewidywanie akcelerator, kosztując myśleć samochodów tej wielkości bez sportowego pseudonim zachowują się nie lepiej nawet w ten sam sposób podsterowności. I nie do powstrzymania w tak małych odległościach. Dzięki tej ramce Nic dziwnego, że 2.0 TDI 150 KM wie niewiele, chociaż prędkości powyżej średniej i 5,9 l / 100 km spełniać wydajności wydatków, ale mniej niż 500 euro można uzyskać dostęp do 190 wersja hp. Oczywiście, w każdym przypadku z DSG, tak szybko, jak zawsze i jak gładkich manewrów jak zawsze. I zmian, więc nie możemy pomóc, ale myślę, że instrukcja jest martwy. Szybkie i precyzyjne mundur kierownicy topy najlepszą Passat dynamicznie zbudowany do tej pory.

Od 26.983 do 45.743 euro

Sekcja jest mniej zrównoważona cena. I patrzysz gdzie spojrzeć, Passat rachunek jest większy od swoich rywali generalistów, choć niektórzy twierdzą, że także pod inna oznacza premię rodziny. Jednostka ta jest powyżej 40.000 euro, chociaż zniżka -a 1,811 pozostałej kwoty dobry jak prezenta pakietom wyposażenia obniża barierę psychologiczną 38.279 euro, które mogą zostać zmniejszone o kolejne 1.635 euro (36,644 w sumie), jeżeli zdecydujemy się sfinansować transakcję poprzez markę.