Kontakt: Renault Clio Grandtour, najbardziej znane Clio

Renault Clio GrandtourRenault Clio GrandtourRenault Clio GrandtourRenault Clio Grandtour

Prezentowane na Paris Motor Show w ubiegłym roku, Nowa generacja Renault Clio jest gotowy, aby uzyskać dobry kawałek tortu sprzedaży w swoim segmencie, B lub użyteczność. I jest to, że gdy buduje atrakcyjny samochód, szanse, że ludzie idą do sprzedawcy, aby zainteresować i go kupić, są bardzo wysokie. Jeżeli wielkość ta koncepcja makijaż dodawane są silniki najnowszej generacji Systemy (benzyny i oleju napędowego) bezpieczeństwo (Aktywne i pasywne) niezwykły w swojej kategorii i dobry sprzęt komfort dostępny od najbardziej podstawowych wersjach, sukces jest niemal gwarantowany. A to, co zrobił Renault z jego Clio.

Teraz rodzina rośnie z nowym członka jego wersja rodzina, koncepcja, która zyskuje zwolenników w tym segmencie i coraz częściej oferowane przez różnych producentów. Grandtour Jest to nazwa, z którą zostali ochrzczeni (brzmi znajomo trochę młodzieńcza) i faktem jest, że pióro (elektroniczny, oczywiście) Yohann Ory jest mapach bardzo atrakcyjne linie.

Kontakt: Renault Clio Grandtour, najbardziej znane ClioW porównaniu do sedana, Clio Grandtour jest dłuższy (4,27 m 4,03 m w stosunku do hatchbacka), zachowuje tę samą długość rozstawie osi i ma tylny występ 2 cm dłuższy. Ale gdzie jest różnica oczywiście jest w tylnej części pojazdu. Przedłużenie dachu do klapy bagażnika sprawia, że ​​pasażerowie tylnych siedzeń są wysokie 15 mm. tułów ogłasza maksymalną pojemność 443 litrów (Pięćdziesiąt procent więcej, niż w salonie), mierzony zgodnie z krawędzi tylnych siedzeń objętość, która może być przedłużony do 1380 litrów, gdy tylne siedzenie złożone pozostawiając płaską powierzchnię ładunkową. Oparcie fotela pasażera można złożyć do przodu, zmieniając długość ładowania 2,48 metrów jest oferowane, które mogą być przeprowadzane bezpiecznie obiektów dość długo. Pod podłogą bagażnika znajduje się kolejny otwór o pojemności 85 litrów (już zawarte w oficjalnych 443 litrów objętości bagażnika), który pozwala zdeponować różne przedmioty z oczu obcych kochanków. Próg obciążenia jest dość niski (604 mm od ujścia tułowia do ziemi), dzięki czemu załadunek ciężkich lub nieporęcznych przedmiotów jest przewidziane.

Pod nazwą R-Link, Renault motorówki System multimedialny dla miłośników technologii komunikacyjnych. R-Link zarządza przeglądarka, telefon, sprzęt dźwiękowy, różne parametry pojazdu i usługi informacyjne, takie jak tryb jazdy jest praktykowane (mówi, jeśli robisz skuteczny lub nie jazdy), e-mail, świergot i nawet to aplikacja o nazwie R efektów dźwiękowych zmienia dźwięk odbierany przez mieszkańców przedziału pasażerskiego (poza wciąż brzmi) mogą wybierać pomiędzy 6 różnych środowiskach, z Renault Sport lub V6.

cztery mechaniczne

Kontakt: Renault Clio Grandtour, najbardziej znane ClioMechanicznie rzecz biorąc, Clio Grandtour Nie innowacją w stosunku do sedana. Jego zakres obejmuje cztery silniki, dwa benzyny i dwa turbodiesel, wszystkie sprzężone z przekładnią manualną pięć prędkości. silniki dotyczące benzyna, są 1.2 wolnossący 75 KM Moc i łączne zużycie 5,5 l / 100 km i tricilíndrico TCE turbo przemieszczenie 0,9 litra 90 CV Ogłaszając zużycie 4,5 l / 100 km i jest standardowym systemem Start-Stop Stop / Start, i energia hamowania układu regeneracji (EMS) i dynamiczne siatki automatycznego otwierania i zamykania, aby poprawić aerodynamikę samochodu.

zasięg diesel silnik ma 1,5 dCi, 75 i 90 KM, przy zużyciu 3,6 l / 100 km w obu przypadkach. Istnieje wariant z silnikiem 90 KM, który standaryzuje 3,2 l / 100 km, dzięki realizacji niektórych rozwoju zmian o trzynaście procent dłużej niż ci, którzy głoszą 3,6 l / 100 km. W zasadzie nie należy się spodziewać w tej wersji do obrotu na naszym rynku.

W naszej Touchdown mieliśmy okazję wypróbować wersję 1,5 dci 90 KM moc. Bardzo gładka, postępujące i pozwala niskiej prędkości rolki gładko i pokonywania okazuje szybko małe pisemos silnik pedału przyspieszenia. skrzynia biegów Jest to dość gładkie, dokładne i szybkie. Musiałbym szósty bieg? Prawda jest taka, że ​​w kilometrów szliśmy z nim nie pamięta. Na obszarach o krzywych możemy iść "ligerita" w długich marszach, z tym, co gwarantuje treści konsumpcji przez ilość momentu obrotowego dostarczonego przez silnik już od 1.200 obr./min i całkowicie zapomnieć o drugim, a nawet trzecim biegu, ponieważ, z wyjątkiem paellas, reszta torów można czynienia w ciągu ostatnich dwóch biegów płynnie.

dynamiczne zachowanie Grandtour nie różni się od tego z wspólny (z co najmniej dwóch osób i dwóch walizek z tych "taksówka" na pokładzie). Czo słucha dość dokładnie rozkazy kierownicy, dotyk wspomaganie kierownicy jest dość dobra, a tył jest zupełnie nieruchome. Zawieszenia są wygodne i wyboiste tereny nie będzie "dławik" pasażerowie coraz cieszyć się jazdą.

Renault Clio Grandtour rozpoczyna sprzedaż na naszym rynku w dniu 22 marca, w zróżnicowanych cenach: od 12.750 euro Authentique 1.2 75 KM do 16,850 euro Energia ekspresji 1.5 DCI 90 S&S Echo2.