Audi Q7 e-tron quattro: plug-in hybrid, diesel i 4×4

Audi Q7 e-tron quattroAudi Q7 e-tron quattroAudi Q7 e-tron quattroAudi Q7 e-tron quattro

Aż implantu samochód elektryczny na naszych ulicach i silników spalinowych, które znikają w pewnym momencie, ewolucja przechodzi niektóre ścieżki pośrednie jak hybrydy i wtyk hybryd. Przemysł motoryzacyjny jest stale pracować nad bardziej wydajne silniki. Jednakże, limit benzyny lub oleju napędowego wydajność jest już blisko, Więc następnym krokiem jest połączenie tych silników z technologii zewnętrznych, aby były czystsze z naturą, nie rezygnując z ich charakterystyki mocy i autonomii. Jest to przypadek Audi Q7 e-tron, bardzo interesujący dla wszystkich technologii, która zapewnia plug-in hybrid, a ponieważ jest z nielicznych (Volvo V60 D5 obok Twin Engine) To sprawia, że ​​hybrydowy typu plug-in silnika wysokoprężnego.

wykorzystuje Audi Q7 e-tron quattro V6 3.0 TDI z 258 koni, uzupełnione Inny elektryczny 94 kW znajduje się za skrzynią biegów, rozdzielone przez drugie sprzęgło, dodatkowego konwertera momentu obrotowego 8 Tiptronic. Media oferuje aktywny silnik, wydany przez RS6, a następnie przez Porsche, które są stale uruchomiony i są odpowiedzialne za wyeliminowanie charakterystykę drgań silnika wysokoprężnego. System ten, w połączeniu z izolacja mechaniczna prawie idealny, Udaje mu się ukryć zwykle osobowość diesel, dźwięk lub drgania mogą przechodząc przez wyrafinowany silnik benzynowy. akumulator litowo-jonowy, 17,3 kWh i dodatkowe ładowanie wtyczki. Posiada również oryginalną pompę ciepła, który odzyskuje energię cieplną z elementów elektrycznych i używany do zasilania klimatyzacji, zmniejszając tym samym zużycie energii akumulatora. standardowe funkcje i quattro na wszystkie koła opcja jazdy, jak nasze jednostki testowej zapewnia zawieszenie pneumatyczne, kosztowne extra (2400 €), który sprawia, że ​​Audi Q7 e-Tron lepszy samochód.

Audi Q7 e-tron quattro

Wszystko to skuteczne połączenie, w połączeniu z ogromną liczbą funkcji komfortu i wielkości samochodu, bo mamy masa rzeczywista 2662 kilogramów, podobny do pojazdu tego rozmiaru 10 lat temu i około 200 kg więcej niż samochodu dostawczego; oczekiwaniu problem, jeśli chcesz być król wydajności. Rozumiem, że Audi dokonał brutalnego starań w celu zmniejszenia masy ciała, ponieważ liczba elementów, które mają powinien ważyć więcej, wydaje się jednak przesadzone; dzisiaj jest najcięższym od tych sprzedawanych według naszych pomiarów samochodu.

Życie na pokładzie samochodu jak Audi Q7 e-tron jest wzniosłe. Silnik wysokoprężny jest słyszalny niech sama izolacja elektryczna toczenia jest bardzo dobra i można poczuć się jak komfortowy salon. Siedzenia są bardzo dobre, niezależnie od tego, czy opt dla dodatków, takich jak masaż lub ich chłodzenia. Stanowisko kierowcy integruje sterownik i sprawia, że ​​myślisz, że jesteś w znacznie mniejszym samochodzie, Uczucie, które uzupełniają dobrze z funkcjonowaniem pedałów i kierownicy lub tylnej kamery; Nie daje poczucie bycia przejeżdżający samochód 5 metrów. System HVAC natychmiast stawia samochód na wybranej temperatury, niezależnie od miejsca, w którym jesteś. Za ustawiony jest na trzech osób, gdyż położenie baterii uniemożliwia dostarczenie dodatkowych siedem mandatów, Tak prowadzi rywalizować Volvo XC90, także napęd hybrydowy typu plug-and-koła. To trwa ponad trzy oddzielne fotele, które mogą być składane lub przesunięte wzdłużnie, dzięki czemu bagażnik można przejść od 530-640 litr pięć miejsc użytkowej. Chociaż duża, do rozmiaru, który ma bagażnik samochodu to jest sprawiedliwe, 580-745 litrów oferowane przez Volvo XC90. Nie dodatkowa przestrzeń pod podłogą jest bardziej ważny szczegół w samochodzie plug-in, ponieważ nie ma miejsca do przechowywania kabla ładowarki, zajmując mało.

Audi Q7 e-tron quattro

Działanie systemu hybrydowego Lubiłem go, o ile bateria jest naładowana. Masz iść do 40-45 kilometrów (po około 2 godzin i pół obciążenia) bez uruchamiania silnika i stosunkowo normalnej jazdy, a następnie spożywają około 7,5 l / 100 km. To jest w porządku. można sobie pozwolić, w zależności od tego, gdzie mieszkasz i czy można ładować codziennie, aby nie uruchamiać silnika w miesiącach, z zaletami ma to dla naszej planety, a następnie mają więcej niż dopuszczalne dla podróżujących napędu koła diesel. Możesz naładować baterię na miejscu, wybierając nawet ze zmianą szybkości ładowania, ale pamiętając, że spędzają więcej oleju w oparciu; nie jest źle, jeśli robisz to na zabroniony przez zanieczyszczenie lub które są kontrolowane obszary (Barrio de las Letras w Madrycie na przykład) obszary dużych miast; koniec offset i nie zapłacić bilet z O.R.A. Po wyczerpaniu baterii ruchy jako hybryda na początku marca lub kiedy przyspieszyć, który odzyskuje energię, więc jest to „mały hybrydowy” samochód, nie ma nic wspólnego z typem operacji Toyota Prius. To wtedy zużycie diesla Audi Q7 TDI wychodzi.

masz bardzo dobra wydajność i porusza się zwinnie mimo rozmiaru i wagi to ma. Z zawieszeniem pneumatycznym ukrywa bardzo dobrze ciężaru, który pochodzi wyłącznie z firmową delikatnych lub na lądzie, chwile, gdy opona cierpi bezwładności. 7 ma tryby jazdy Opcja Eco, komfortowy lub sportowy asfalt, bo z niego, a nawet przejść przez skomplikowane trialeras, trybie automatycznym i konfigurowalny odpowiednio do sterownika. To wpływa na kierunek, prąd zarządzania, automatycznym, twardość zawieszenia i jej wysokości oraz silnika. W trybie Comfort zawieszenie jest bardzo wygodne, chociaż retencji pozostawia niewiele rozszerzenie, bardzo amerykański smak. Osobiście wolę ten sport, który jest nadal bardzo wygodne. Przeglądarka zarządza zasobami samochodu w zależności od trasy, aktywując tryb elektryczny lub silnik tak skutecznie, jak to możliwe.

Audi Q7 e-tron quattro

W stosunku do Audi Q7 3.0 TDI z 272 KM i niezhybrydyzowany, e-Tron zużywa 1,1 litra mniej niż połowa bez niego części elektrycznego, W odróżnieniu od dodawania jeśli wzrost akumulator naładowany, jak widzimy średnie mniej niż dwa litry łatwo pierwsze 100 kilometrów, a następnie jest bardziej skuteczny także oferując podobne korzyści. Różnica w cenie z normalnego oleju napędowego wynosi około 10.000 euro i nie można umieścić 7 mandatów; w dłoni to, czy makijaż, jak za te pieniądze można kupić 10.000 litrów oleju napędowego i będzie musiał znosić jakieś 300 kilogramów mniej; kupić ten samochód jest kwestią ekologicznie myślących lub korzyści w swoim mieście, a nie konsumpcji.

Możesz być także zainteresowany:

Audi Q7 Exclusive

Audi SQ7

Audi Q7 e-tron quattro 3.0 TDI: rzeczywiste zużycie