MINI Coupe Cooper

MINI Coupe CooperMINI Coupe CooperMINI Coupe CooperMINI Coupe Cooper

kolejna nowa Mini interpretacje,  tym razem opracowany od struktury Cabrio, ale tylko z kabiną dla dwóch i linii zewnętrznej, który pozwala wziąć nazwę coupe. wlać wyłączność, albo dlatego, że to przejaw stylu jest znaczny wzrost w cenie 3 drzwi (lub Hatch, między 1500 a 2400 euro mniej kosztowne, w zależności od silnika), Albo dlatego, że nie będzie to ciało, które namnażają się zbyt wiele na naszych drogach (szacunki marki tylko 2 procent całkowitej Mini) lub dlatego, poza projektowania, Coupe to nowy skręcają na podwoziu przepis „normalny” Mini, wynikiem połączenia bardzo stałe wyjścia niezwłocznie wzmocnione do okazji (bo wtedy powrócić do destaparse w przyszłości Mini Cabrio, od 2012 roku), A Wysokość obudowy nieco mniejsza (Trzy centymetry mniej) i melodia, w którym większy nacisk kładzie się na dynamiczne osiągi niż reszta ciała.

Jak zawsze, pozostawia także kilka woli klienta ewentualne optymalizacje używając opcji na podstawowym podejściem w sobie dość radykalne, takie jak zawiesina jeszcze bardziej sportowy, elektroniczny samohamowne opony typu Runflat (Z nawet mniejsza niż liczba uzyskanych przez strukturę bokach) lub niektóre Większe koła, do 17 cali. FEELING siłę, aby skończyć z wisienką na zakres, John Cooper Works, z 211 KM i innych ustawień na podwoziu.

Zwinny i czasami kończy

Mimo to, dla samochodu, który jest, może to być niepokojące do Mini to komfort w codziennym ruchu, Wykorzystanie w które znakomita sprężystość mechaniczna który ma swój doładowaniem, używany do spokojnej prędkości obrotowej silnika, tylko hałas i drgania przenoszone na. Ze względu na rodzaj samochodu, który następnie odkryć, ewentualnie sam, aż bufor ma Pierwsza faza jakość filtrowania ścieżka dziury w mieście (słynne kanały są już inna historia), będący także jego elektryczny układ kierowniczy gratka dla miękkości i poczuć, choć jego prędkość (do przełożenia mniej niż 2,5 odwraca się od jednego skrajnego położenia) nie ukrywa dużą zdolność manewru skrętu.

W tym środowisku i odkryć główną słabością tego ciała podczas sesji zdjęciowej przyciąga uwagę zarówno amatora: widoczność do tyłu (Nawet jeśli nie przekroczyły 80 km / h, prędkość, przy której spoiler jest wdrożony) lub trzy czwarte tylne ukośne, jak na skrzyżowaniach będą musiały analizować obwód pomiędzy małym przeszklonej powierzchni mającej Mini Coupe. Przynajmniej jest ciekawa zmiana oczywiście biorą sportowcy GTi typ zwracany wysokie (powiedzmy samochód między Mini i kompaktowa), dzikich uprawnień, ale bardziej cywilizowany niż kiedykolwiek, mało wymagające, ale czasami bez większego zdolność bodziec. Jest zatem Mini z zagrożonych gatunków, które odbudowane tę filozofię samochód dla każdej wersji, który uruchamia.

Mini dotykowy. Inna. Niektórzy ludzie opisują go jako duża mapie. Ale prawda i prawda ukrywa się wymóg krzywej wykładniczej w stosunku do wydajności zostać usunięte z samochodu. Dlatego sympatyczny, miły i cywilizowane Mini urbanites możemy nagle napotkasz samochodzie wymagający i krytyczny które nie przyznają improwizacji, co dla niektórych będzie oznaczać poważną wadę wyraźnie czuć przezwyciężyć i dla innych przyjmował wszystkich, aby ponownie ze zwinności i tak „specjalnych” reakcji. Wystarczy kilka przykładów, najbardziej klasyczny, typowy blip lub zmianę asfalt podejmowane z dużą prędkością z tłumieniem sprężone poza jedną trzecią jego ewentualnej ścieżki (tj, rysunek boczną drogę krzywa o wysokim lub bardzo wysokim tempie) sytuacja, że ​​cierpi luz w kierunku, a czasem nawet ewentualna zmiana ścieżki będą wymagały zimną krew i bardzo szybki zaangażowanie kierowcy dostać rzeczy z powrotem do swojej witryny.

Ale istnieją setki sytuacji, które uczynią jasnego objawienia że skuteczność tego mini (I zdecydowana większość w przedziale) będzie bezpośrednio proporcjonalna do umiejętności jazdy który znajduje się na głównym placu, jednego z niewielu napędem na przednie koła na rynku i które mogą być obracane do tyłu „w dół”. Zauważa jednak, że elektronika przestanie jazdy z dużym marginesem bezpieczeństwa dla każdego, kto tylko podążać trasą opisaną nie stwarzają nastrój zdobyć najlepszy czas okrążenia, zawsze z czynnikiem radości i uczucia w osobie.

Prawie JCW. Na zakończenie, jego wielki mały silnik jedynie poprzeć sportowego, które mogą objawiać tym wydaniu. Wiadomo, wspólne dla drugiej Cooper S, lub w innych dużych sedanów takich jak Peugeot 508, gdzie pomieścić i zapewnia od wyników wyrafinowania i jego stan doładowany silnik pozwala nam stać się leniwy i zaniedbując transmisję bez obawy, że wznowienie wybrać dowolny pusty
w odpowiedzi, owocem wykorzystania pasma bardzo szeroki z doskonałą reprezentację graficzną obsługiwane także dla ich rozwoju wymiany krótkich. ale także zapasy rakieta reżim pozwalając MINI jest nie tylko bardzo szybki, ale czuje się jak ten, w części, przez umieszczenie ciała i dlatego, rozciągając silnik,
bagażnik Zdecydowana zapewnia efekt rezonansowy, który zachęca do wyłączyć radio i otworzyć klapę łączący kabinę pasażerską i bagażnik (do wprowadzenia dużych przedmiotów).

Przez czystych statystyk z wszystkich JCW którzy przeszli przez nasze Centrum Technicznego -w naszej hamowni nie są one silniejsze niż Cooper S „zwykły”, ani szybciej- mechanicznie są najlepsze cechy zakresie, prędkość, jednak nie pociąga za sobą nadmiernych paliwa odpadowego: wciąż stosunkowo łatwo obejść w sześciu i pół litra pokonania jedenaście obejmuje zamiar absolutnie skandaliczne tempie. Podsumowując, jest to samochód ekstremalnie sportowy i ekskluzywny, bardzo wygodne w codziennym ale radykalna, szukając takiego przepisu ... I pełen bodźców, coś coraz bardziej w zapomnienie pośród coraz bezkofeinowej kieszeni GTi.