Kontakt: Porsche Cayman S, cień 911

Porsche Cayman S cień 911Porsche Cayman S cień 911Porsche Cayman S cień 911Porsche Cayman S cień 911

Porsche martwi bardziej niż kiedykolwiek, aby różnica między 911 i Cayman z estetycznego punktu widzenia. Cel jest jasny: 911 chronić przed tym „rywalem krajowej” i uniknąć mylić kiedy widzieliśmy w lusterku wstecznym.

Kontakt: Porsche Cayman S, cień 911Chociaż kontury korpusu poprzedniej generacji utrzymuje, lekkie jednostki o różnej konstrukcji, całkowicie zmienia „twarz Cayman są uwalniane. Porsche są świadomi, że Podczas gdy 911 Carrera ma 25 KM więcej niż Cayman S, Jest to około 130 kg cięższe i wszystko, nie zapominając, że To kosztuje około 30000 € więcej. Porównania, dlatego może być odpychający.

Podobnie jak 911 i Boxster ostatniej generacji, Cayman to zupełnie nowy samochód od pierwszej do ostatniej śrubki. Jednolitej powłoki, na przykład, jest sztywniejsza i zapalniczki 30 są również z powodu masowego użycia aluminium w swej konstrukcji kg. Nowy korpus z kolei zwiększa jego rozstawu osi 6 cm, 1 cm ścieżki rośnie.

Silniki boxer sześciocylindrowy, które zachęcają Cayman zostały wydane w 911 i Boxster. 2,7 litrów Tym razem daje 275 KM zamiast 265, które są reklamowane na Boxster, podczas gdy w Cayman S 3,4 litra 325 HP -zużycie dostarczanie 8 litrów na 100 km-, czyli 10 KM więcej niż Boxster i 25 KM mniej niż 911 Carrera.

Jak w Boxster, jest ona wykorzystywana ręczne sześć relacje zamiast nowego siedem-szybkości, który miał swoją premierę na 911. W tym przypadku, jako nowość, z opcjonalnym Sport Chrono posiada system, który emuluje manewru „końcówkę heel” w redukcji. To automatycznie zwiększa obroty silnika, aby redukować do manewru jest bardziej gładka.

W każdym razie, PDK siedem prędkość utrzymywana jest jako opcja których oczekuje się wziąć 70 procent nabywców. I to, że chociaż wzrost cen około 3.000 euro, to skrzynia biegów jest bardziej wygodne i wydajne zużycie zmniejsza się i poprawić wydajność, szczególnie z opcją Sport Chrono, ponieważ posiada sterowanie funkcją uruchamiania z których 0,2 sg wygrywa w 0 do 100 km / h.

podniecenie jazdy

Kontakt: Porsche Cayman S, cień 911W prezentacji, może prowadzić tylko wersja S. Trasa obejmowała badanie wszystkich rodzajów dróg i może również toczyć w obwodzie Portimao, gdzie dwumiejscowy wydaje się być w swoim żywiole. W stosunku do poprzedniego modelu, to widać, że dzięki jego rozstaw osi trawi skuteczniej nieprawidłowości firma. utrzymuje również, że łatwiej ścieżka i daje poczucie dzieje pionowy.

kajman dołączyć krzywe z imponującą zwinnością, Jest bardzo dokładny w narysowanej i daje wrażenie bardzo lekki samochód. Oferuje zapierające dech w piersiach prędkość krok krzywej, ale w przeciwieństwie do innych połowie silnikiem sportu, ich reakcje są bardzo postępowy a gdy tylne insynuuje, to zawsze z łagodnością i progresji.

hamulce Cayman S teraz mają większe dyski, więc nie dziwi fakt, że pojemność retencyjna jest imponująca, Stąd wybór płyt ceramicznych być zastrzeżone tylko zamierza strzelać w obwodzie wytrwale, między innymi dlatego, że kosztuje aż o € 8000.

kajman Jest drogie 57,461 €, podczas Cayman S biegu 74,388 €, Zazwyczaj kwoty, które znacznie przekraczają podane ciekawych opcji oferowanych, niektóre z nich niemal nieodzowne jako PDK, zawieszenia pilotowany lub pakietu Sport Chrono.