Nowe Audi RS spróbował 3, rozsądną supercar

Nowe Audi RS 3: próbowali w wersji Sedan i SportbackNowe Audi RS 3: próbowali w wersji Sedan i SportbackNowe Audi RS 3: próbowali w wersji Sedan i SportbackNowe Audi RS 3: próbowali w wersji Sedan i Sportback

Jeżeli potencjalny klient nadal szuka wymówki praktyczności gdy bardzo szybko powstaje Audi TT RS Audi ponownie daje rozwiązanie (lub są obecnie dwa), uwalniając również bardzo szybki, a jednocześnie funkcjonalne nowe Audi RS 3 w dwóch formatach ciało, RS 3 Sportback tradycyjne i nowe RS 3 Sedan.

Audi RS 3, chiński smak dla każdego

Minęły prawie trzy lata odkąd po raz pierwszy pokazał koncepcję RS3 Sedan, Audi A3 Clubsport Quattro Concept. Z europejskimi oczy, gdzie SUV przenikających wszystkie zmiany zachodzące na rynku, uruchomienie wabik, że sport opiera się na ciele trzech tomach Wydawali prostych fajerwerki. Oferta dla rynku chińskiego. Nie. Mercedes CLA sukces w Europie Wykazano, że format nie tylko jak w Chinach. I chociaż rynek chiński będzie pierwszym do Audi Od sierpnia delektować się również w Europie Sedan Audi RS 3.

i Audi RS 3, który jest Sedan? Szwajcarski scyzoryk. Ma to wszystko i odnosi się do wszystkiego. Więc jeśli nie chcesz wychodzić z nim drogami (coś, że większość użytkowników będzie kiedykolwiek SUV, z drugiej strony), ponieważ Zawiesinę obniżona 25 mm w porównaniu z normalnym Audi A3. Posiada kufer, że może brakować klasyczny samochód kompaktowy, cztery dobre miejsca i nieco mocniej piątą, rozsądne zawieszenie komfort (Przynajmniej z opcjonalnym tłumieniem magnetycznym mogliśmy smak), wielki wygłuszenia ... Yo, zawinięte w tradycyjny Audi projekt niewątpliwy, być usprawiedliwienia dla miłośnika samochodów znaleźć wystarczająco uzasadnień praktyczny charakter. Które byłyby potrzebne, gdyby myślał o zakupie supercar i codzienne potrzeby zwolnił go.

Audi RS 3 Sportbackale Audi RS 3 Sedan nie potrzebują uzasadnienia, kto lubi samochody. Jego prosty zbiór liczb, z 400 KM encabezándola, a to sprawia, że ​​jest to jeden z najbardziej pożądane samochody tej chwili. Jak się uruchamia, ochrypły kaszel wydechowy powie (i reszta przechodzącą przez nie), który wzbudził potężny silnik. W momencie jak mruczenie kota, bez powodowania drgania wewnątrz lub niższej aspaviento akustycznej chyba umocowanego przez kierowcę, który może regulować wyciągają motyl z którego powiększyć emitowanego dźwięku.

jako dobry „samochód dla wszystkich” można uruchomić nowe Audi RS 3 z pełną gładkość. jest automatyczny, prowadzi podwójne sprzęgło Siedem prędkości S Tronic, to po prostu zachowuje się słodko marsze czy zaczniemy będzie miękki, jakbyśmy krok na przepustnicy do przodu. kierowniczy jest sterowany przez dwa palce Pomimo dużych opon sekcja 255 mm (opcja, ponieważ dwie serie są węższe i równa tylnych cm). Jednostka ta zajmuje carbocerámicos hamulce, opcja oznacza, że ​​masz powołanie, aby wprowadzić jeszcze w obiegu, są „lanie” bezlitośnie i przetrwać w próbie. Pedał czuć byłoby niezauważone każdemu z mocnym hamowaniu bez większego życie na niej. Daj spokój, co można by oczekiwać w Audi.

Audi RS 3: kula sport

Wszystko to dlatego, że preambuła Audi RS 3 posiada również stronę sportową sugerujące jego projekt, zewnętrzne i wewnętrzne. Nie, to kosmetyki, Audi RS 3 to litery sportowego. Bo jeśli zamiast krocząc na akceleratorze miękkiej, oddaj je do dołu, jest aktywna katapulty, która zabierze Cię w 4,1 sekundy przy 100 km / h. Postać nie może nic powiedzieć, ale nawet ostrzeżenie, tylne pasażera traci okulary noszone pałąk ... W tym ćwiczeniu środowisko akustyczne jest specyficzna, aby połączyć w jakiś sposób. Jest to charakterystyczny odgłos silników pięć-cylindrowych. Jeśli nigdy wcześniej nie słyszał jednego, istnieją tysiące filmów, kiedy Audi wygrali World Rally Championship. Po prostu przenieść się do tego środowiska.

Audi RS 3On nie dbał Audi inżynierowie również usłyszeć turbo, nie opuściły ten dźwięk wyciekać do przedziału pasażerskiego, kiedy samochód naprawdę wycisnąć do konwersji 3 RS symulator rajdowy bez wirtualności. Dobrą rzeczą jest to, że poziom hałasu powodowany napięcie i pozostają na bardzo zawartych poziomach. To tak proste, jak jechać, jeśli nie jechaliśmy taką moc. Oczywiście, wyjaśnienie pochodzi z elektroniką (z dwóch możliwych poziomów kontroli stabilności, a bardziej liberalne nierównowaga powodujące kierowcy) i Łączna zmienna trakcja, Haldex najnowszej generacji, w stanie w ciągu kilku chwil Samochód może wydawać się napędem na tylne koła.

Te wybuchy te epizodyczne Zużycie nowych Audi RS 3 może dochodzić nawet do 20 l / 100 km, ale jak wody wrócić do realnego świata, można stracić dziesięć. Dla niektórych jest to Nowa generacja silników, całkowicie różni się od poprzednich RS 3, dokonanych z aluminium (Niektóre magnezu odlewa się na dole) na wadze nie mniejszej niż 26 kilogramów mniej. Wyjaśnia to w części Łatwość, z jaką wchodzi do przodu krzywe i poczucie braku bezwładności podczas pokonywania zakrętów.

Kiedy wody powrócić do spokoju i silnik mruczeć docenić nowe pomoce jazdy. Na przykład, funkcję napędową dżemy Nie, nie ma i nie może być opróżniane probarlo- który umożliwia pewne pedały kół, a nawet poniżej 65 km / h. Lub radary, aby pomóc w odwróceniu manewru. Wiadomo funkcje najnowszych produktów z grupy Volkswagena, ale w samochodzie sportowym „praktyczne” podobnego nie mogło zabraknąć.

Można zapytać, co chcesz, jak wiele koni. Albo jak wytłumaczyć domu więcej niż 50.000 euro, które z pewnością kosztować, kiedy nadejdzie w sierpniu. Ale jeśli kochasz samochody, to kandydat do najbardziej „rozsądne” do swoich zachcianek.

Możesz być także zainteresowany:

Wszystkie nowe samochody Audi w 2023 roku

Nowe Audi RS 3 Sportback, wideo

Nowe Audi A5 Sportback vs Opel Insignia