Test: Nissan Pulsar 1,2 DIG-T Airs

Test: Nissan Pulsar 1,2 DIG-T AirsTest: Nissan Pulsar 1,2 DIG-T AirsTest: Nissan Pulsar 1,2 DIG-T AirsTest: Nissan Pulsar 1,2 DIG-T Airs

Nissan Pulsar, według japońskiego producenta, przychodzi pełnić podwójną rolę. Z jednej strony, pokryć lukę handlową między Juke i Qashqai; a po drugie, aby stanąć do dalszych rozumieniu średnia powierzchnia Segment C. Aby to osiągnąć, oni stworzyli model, który wyróżnia się znaczne możliwości zamieszkania, przez obciążenie technologiczne w tym ich wyposażenia, a dla zachowanie że nie byłoby z salonów stojące górne segmenty.

Nissan PulsarI po przejściu przez nasze ręce, musimy stwierdzić, że w stosownych przypadkach, ich producenci mają rację w niemal wszystkiego „sprzedać nam”. Przynajmniej w badanej klasie Tekna. Przede wszystkim, uczucie, które przekazują użyte materiały oraz jej prezentacja, czuliśmy się dosyć dobry unapologetic konkurowania ze swoim starszym bratem, Qashqai, jak dobry wyrok zasłużyliśmy w tej sekcji. Ponadto, regulacja wysokości fotela kierowcy, z wysokości i głębokości kolumny kierownicy, daje postawa za kierownicą bardzo dobry. I to byłoby jeszcze lepiej mieć śrubę regulacyjną na plecach, dokładniejsze niż punkty, które wyposażono model.

Kierowca stoi ma jasne, oprzyrządowanie, który podkreśla Nowy ekran informacyjny położony pomiędzy prędkościomierz obrotomierz. To jest 5 cali, kolor i mogą być dostosować swoje dane, w tym przeglądarki, która, nawiasem mówiąc, jest standardem w tym wykończenia.

Dobrze wyposażony

Nissan PulsarA my nadal uzyskać dobre uczucia. Aposentados raz wewnątrz, zaskakujące Przestrzeń zarezerwowana dla pasażerów a zwłaszcza w stosunku do tylnych siedzeń. znaczny Bitwa o 2,7 m zezwalająca Nissan C modułową platformę, na której wznosi się model, jest odpowiedzialny za taki przyjemny funkcji. A najlepsze jest to, że mimo 4,4 metrowy mierzy samochód, że znaczna przestrzeń wzdłużną Nie został osiągnięty w oparciu ofiarę bagażnik. W rzeczywistości, ze 435 litrów Według naszych pomiarów, jest nawet wyższa niż wielu jego rywali.

Standardowe wyposażenie to Wykończenie Tekna jest naprawdę kompletne i technologiczne. Tak, nasz bohater miał ze standardem tylne kamery i widzenie peryferyjne, detektor ruchu podczas manewrowania w odwrotnej kolejności, kontrolować martwy kąt, czołowy funkcję unikania kolizji, funkcja stop&Start, bezkluczykowy dostęp i uruchamianie i centralną „pływający” konsoli, który służy jako komunikacji między drogą a kierowcy Nissan Połącz systemu infotainment.

Nissan PulsarJeżeli wyżej wymienione dodawane do Pulsar przedstawiono także standardowe elementy, takie jak skóra, kierownica i bieg wyłożone sam materiał, system nawigacji, klimatyzację i podwójne czujniki Autolamp zmian i wycieraczki, będziesz z nami, że 20.400 euro, że Nissan zwraca ten model i stan poziom, który byłby blady nawet autach wyższej klasy są uzasadnione.

Bardzo „słodki”

W ujęciu dynamicznym, Silnik 1,2 DIG-T poszukuje bardziej operacyjny zadowolony, że uzyskanie przełomową wydajność. W rzeczywistości jego Odpowiedź na niskim i średnim silnika jest o wiele bardziej znacząca niż w górnym obszarze cuentarevoluciones. I ta cecha sprawia, że jazdy jest bardzo spokojna i satysfakcjonujące, ponieważ jest tak elastyczna, że ​​nie wymaga częstego odwoływania się do jego zmiany biegów 6 zachować całkiem na rejsy łatwością.

Zachowanie to kolejna zaleta Pulsar. Jego już wspomniano wielka bitwa, z Zawiesiny dostrajane jego zdolność do zawierać skłonności i wchłanianie nieprawidłowości sprawiają, że samochód jest nie tylko wygodne, ale ich reakcje na wszelkiego rodzaju sytuacje i ścieżek są zawsze progresywny i łatwy do kontrolowania