Test: Audi A3 Sportback e-tron, to krok naprzód

Test: Audi A3 Sportback e-tron, to krok naprzódTest: Audi A3 Sportback e-tron, to krok naprzódTest: Audi A3 Sportback e-tron, to krok naprzódTest: Audi A3 Sportback e-tron, to krok naprzód

Nie wiem, jeśli pierwsza generacja mieszańce On spełnił oczekiwania producentów i klientów, ponieważ szczególne wyjątki, takie jak Toyota Prius, inne modele miały symboliczną obecność na rynku. Ale nowa generacja mieszańce wtykowy Wydaje się, że mają większą rolę. I to nie tylko dlatego, że ostatnio Mercedes To ogłosił, że w 2017 roku będzie miał 10 modeli z tych cech. Wszystko wskazuje na to, że będzie o wiele bardziej różnorodne marki i modele mieszańce wtykowy jak nigdy przedtem konwencjonalnych hybrydy.

platformy modułowy wpłynie również na wiele w tym względzie zapewnienie technicznego i ekonomicznego implantacja z nich mechaniczny. W rzeczywistości, kompaktowa platforma poprzeczne MQB silnik opracowała przeznaczone do tego pierwsze Audi e-tron Pozwoliło Volkswagen GTE ma swój odpowiedni Golf i Passat) o podobnej charakterystyce do tej A3. , A tym samym do większej liczby modeli i wariantów na platformie wspierany Grupy MQB Mogą mieć wariant hybrydowy wtyczka (Seat Leon), po prostu daleko podjąć decyzję, aby to zrobić.

Audi A3 e-tronto A3 Sportback e-Tron To wygląda jak wersja tego zakresu. W jego przypadku, dodaje, przez 1,4 silnik spalinowy TSi z 150 KM, inny elektryczny z 102 KM. Jest umieszczony pomiędzy pudełko z zmiany S tronic, który ma sprzęgło przyłączyć lub odłączyć jego obrót dwa silniki. bateria z jon o maksymalnej pojemności 8.8 kWh Znajduje się on pod podłogą bagażnika, pozostawiając tak, pojemność zmniejsza się do dyskretnego 280 litrów (100 mniej niż w konwencjonalnych A3 Sportback). W zamian, taka bateria może zasilać silnik elektryczny, aby wspomóc e-Tron się z prędkością 130 km / h, w elektrycznym trybie i pozwalają mieć autonomia teoretyczna górę 50 km.

bateria można obciążenie w sposób wziąć domowy 220 wolt między 2,3 godziny (Instalacja 16 A) i 3.7 (10 A). Ale równie ważne jak jej statusu wtyczki, Jest możliwość ładowania baterii także podczas marsz z motor z benzyna, używać ładunek elektryczny w specyficzne obszary, i średnim okresie może być dostęp ośrodki z wielki miast. w uzupełnieniu do czysto trybie elektrycznym (EV) oraz rozpoczęła ładowania (Hybrid chargue) Jest jeszcze inny dwojaki: samochód hybrydowy (Automatyczne połączenie obu silników jak najbardziej skuteczny) i hybrydowy hold. Ten tryb koła z silnikiem benzynowym i zachowuje poziom naładowania akumulatora, dla późniejszego wykorzystania w określonych obszarach.

We wszystkich tych sposobów można uzyskać za pomocą klucza, ale domyślnie A3 Sportback e-tron zawsze zaczyna się u władzy, chyba, że ​​bateria jest całkowicie rozładowana lub temperatura na zewnątrz albo bardzo niskie lub bardzo wysokie poziomy (ekstremum). Jego celem jest prętemar codziennie w elektryczny, jeśli autonomia ładny realistyczny o 30 km wystarczą. ale jeśli nie, to nic się nie dzieje.

Audi A3 e-tronabsolutny normalność

Tylko interakcja z pedału hamulca, gdy zapłon informuje, że nie jesteś nikomu A3. zadaszenie rolka wynik groźny, przez jak i jak wypycha. W tym sensie jest to jak elektryczny czysty. Można przyspieszyć szybko i intensywność, że dopóki poruszamy się od 130 kilometrów na godzinę lub krok na pedał gazu, e-Tron pożyczki z magią, do którego jesteśmy przyzwyczajeni elektryczny: natychmiast z dużo siły, przyspieszenie bardzo szybko i bez najmniej hałas mechaniczny.

Jego zdolność prowadzi czujesz to samo wypłacalności A konwencjonalny samochód również w sposób z obrzeża miasta, gdzie można również natknąć się dziwne, gdy nie podwozie lub jego zmiana, ani jego adres, ani jego bacheo, ani jego hamowanie, zwykle nietypowy w wielu mieszańców. Jeżdżę w ten sam sposób inny A3, z ufnością firma fundamentowa i prowadził bardzo prosty, bez pozorny wpływ mu ważnym Nadwaga ponad 200 kilogramów.

Gdy bateria się skończy, e-Tron przełącza sam jego Automatyczny tryb hybrydowy. I znowu, wszystko przychodzi tak naturalnie. Dzięki połączeniu dwóch silników, A3 Sportback ma 204 KM i dlatego tak idzie. Jeśli wprowadzą zmiany tryb S, dwa silniki Zawsze naciskać i zawieszone, proces odwraca moc, aby naładować baterię. Ze swojej moc, pojemność dla Wygeneruj podczas hamowania i zjazdach jest bardzo wysoki.

Audi A3 e-tronWraz ze zmianą tryb normalny, e-Tron koło żeglarstwo kiedy spowolnił lub upadki przekonwertować więcej tras metrów bezwładności. Wszystkie te przemiany są dobrze zintegrowane i napęd bez dodatkowej uwagi.

Na pewno w przyszłości będzie wymagać od nas pojazdów o zerowej emisji, ale aż do tego przyjdzie, elektryczny i ten rodzaj mieszańce Są alternatywą, a nie obowiązek. prawie 10.000 euro to kosztuje e-Tron ponad 180 KM 1.8 TSI i 2.0 TDI 184 KM Nie sądzę, że compensés do spożycia, jednak dobre są. Należy jednak pamiętać, że ładunek elektryczny obliczono średnią cenę za kilowatogodzinę w Hiszpanii w 2014 roku będzie kosztować na zasadzie 1 EUR, 3 na 100 km. AIDS stan za zakup będzie ważne, ponieważ im pomocy komunalnych zwolniony z Podatek płatnej z krążenie i parking w obszary regulowane.

w Automatyczny tryb hybrydowy Zużycie miejski jest nadal bardzo dobre, 5 litrów benzyna i tylko od 5.6 litra przydroże. Oprócz mechanicznego i ceny, nic naprawdę pragniesz lub stracić w Sportback e-tron, Tylko w przypadku, jak już wspomniano, wyrzucić je do czegoś brakuje na pniu.