Kontakt: Peugeot 2008 Hybrid-powietrze, to działa!

Kontakt: Peugeot 2008 Hybrid powietrze, to działa!Kontakt: Peugeot 2008 Hybrid powietrze, to działa!Kontakt: Peugeot 2008 Hybrid powietrze, to działa!Kontakt: Peugeot 2008 Hybrid powietrze, lepsze niż oleju napędowego

Nie magia, opiera się na technologii, że prototyp Peugeot 2008 Hybrid-powietrze jest dozwolone ogłosić Średnie spożycie 2 l / 100. Samochód jest mniejsze zużycie paliwa niewiele przejechał, z wyjątkiem samochodów rekord polowanie na EcoShell maratonu. Jednak to Peugeot 2008 jest pełnoprawnym samochód ma cztery miejsca i niczego nie rezygnować. Wręcz przeciwnie, ponieważ 2008 jest miejskim przystosowane do świata miejskiego nie ma pedału sprzęgła, dzięki nowej transmisji, który twierdzi, że najlepsze wyniki ile istnieją obecnie na rynku. Pokazano nam technologię Hybrid Air w 2013 roku i mamy w końcu udało się go prowadzić i zobaczyć, że jest to bardzo realne.

technika

Ukryte pod podłogą, pomiędzy siedzeniami, jest zbiornik napełniony azotem pod ciśnieniem. Nie martw się, to jest gazem obojętnym, głównym składnikiem powietrza. Jest zamknięty w bardzo wysokich ciśnieniach, pomiędzy 200 a 400 barów według tej chwili, aby zamknąć dużo energii. Wiele znaczy, właściwie wystarczająco dużo energii przejść 500 metrów bez pomocy silnika spalinowego. Sprężone powietrze nie służy bezpośrednio do generowania głośny dźwięk, pomyśl o pracach Jackhammer zwalniając impulsów powietrza. Zamiast tego, napędy powietrza jedna pompa hydrauliczna, gdy pracuje silnik i może napędzać koła. Czyni to z nie mniej niż 30 kilowatów mocy, czyli więcej niż 40 koni, więcej niż wystarczające dla potrzeb zastosowania objętego miejskiej. To jest tak silny, że gdy pracuje jako pompa, może również spowolnić samochód. W ten sposób odzyskiwania energii kinetycznej i przechowuje w oparciu ciśnienie zbiornika i spróbować ponownie opuścić gotowy na kolejne 500 metrów w górę powietrza.

prawdziwa hybryda

Ten prototyp Peugeot 2008 ma, również konwencjonalny silnik spalinowy, nowoczesny tricilíndrico PSA. W związku z tym, że jest to hybryda, przy każdej okazji, jak windy przepustnicy lekko off silnika cieplnego, stop zużywa paliwa i pełen energii, aby użyć go ponownie, gdy akcelerator. Nie znaczy to, że mamy do czynienia z perpetuum mobile, ale przed Środek zdolny do regulowania dobrze hybrydowy wykorzystanie energii ... i robią to z konkurencyjnej cenie. Przynajmniej, to cel, samochodów PSA do przyjęcia tej technologii Hybrid Air tylko prąd konwencjonalny samochód droższa benzyna około 1500 euro, składka na diesel. Z korzyścią, że ten samochód ma podobne działanie automatycznej skrzyni biegów, nie jest. Jest to zmiana, która na przemian Tryb pracy czasami Prius, gdy jest łącząc moc silników cieplnych i hydraulicznych, z drugiej Tryb pracy szybciej, kiedy już nie podlega presji, która jest bezpośrednim silnik benzynowy napęd na koła.

sprawia, że swoisty hałas, niezbyt wysoka, charakterystyczne dla trzech cylindrów. w tym można dodać kolejny, inny, niezbyt wysoki, ale inny dźwięk bardziej, silnik hydrauliczny. Rzadko, na końcu hamowania, o zatrzymanie samochodu, oba silniki zatrzymać i dostać ciszy, jak zwykły stop-start. Wyjściowy silnik jest szybki, czy silnik hydrauliczny jak cylinder ciśnieniowy. Przejścia są szybkie, ale Demonstracji jeszcze holowników i odbierane, zwłaszcza w czasie ruszania w trybie bezpośrednim albo etap nadawania. Dziennikarze twierdzą, zanim walcowane przez Paryż z silnika spalinowego ponad 70 procent czasu zatrzymany. osiągnąć połowę czasu bez zużywania benzyny jest łatwe, jeśli jechać płynnie. Wyjaśnia to łatwo wystąpić oszczędności.

Cicha praca nie posiada elektryczny lub hybrydowy, ponieważ oni zawsze mają ruchomych części mechanicznych, ale nie ma żadnych drogich baterii lub silnik elektryczny. Wydaje się obiecujący jako kiedy zaprezentował pierwsze wyniki tej technologii patenty wypełnionych ponad półtora roku temu. W 2016 roku mam nadzieję, że technologia ta otrzymała zgodę i zobaczyć w serii.