VW Tiguan 2,0 TDI BMT 110 4×2 T1 5p

VW Tiguan 2.0 TDI 4x2VW Tiguan 2.0 TDI 4x2VW Tiguan 2.0 TDI 4x2VW Tiguan 2.0 TDI 4x2

Żaden inny napęd na rynku Daj więcej gry niż VW 2.0 TDI: Służy mocą od 110 do ponad 170 KM KM, na platformach podłużny lub poprzeczny silnika, bez iz napędem na wszystkie koła. Przyznaje, przed wielu innych, Stop / Start, różne programy i strategie redukcji emisji, jako pakiet BlueMotion Technology obejmującego wszystkie wersje Tiguana do 140 KM. A kiedy VW stawia wyzwanie wycisnąć każdą kroplę oleju, To jest zawsze poręczeniem wyciągnąć go.

W swoich pierwszych występach z 110 KM llovido - i uczynił zarówno Golf (dla ulotnej chwili, ponieważ został szybko zastąpiony przez 1.6 TDI) i Passat były samochody do pobicia w konsumpcji w swoich kategoriach. A ponieważ łączy Tiguan stał, wśród SUV w swojej klasie i wielkości, w dolnej rynku emisji.

Myślę, że istnieje kilka powodów, aby uzasadnić wyższą cenę o Tiguan nad konkurencją: dla mnie, jakość, komfort i kierownicy czuć lub zawiesin zrobić różnicę z drugiej znacznie więcej niż robią niektóre z ich innych urządzeń mechanicznych lub dodatkowym można dostać się do jazdy. Też mam kilka powodów, aby kupić do 140 KM 2.0 TDI -Nie jest również wersja delantera- trakcja przed tym 110 KM testujemy. Najmocniejszy droga oferuje lepszą odpowiedź, większe bezpieczeństwo dla swoich najlepszych figur wyprzedzania i wymagających warunkach -Charging krążenie i orografia o budowie nigdy czuć się słaby, ponieważ może zdarzyć się do was z 110 KM i spożywanie może powinna być mniejsza niż lub co najmniej równe.

Ale istnieją 2,000 euro w grę, że nie są moje, ale twoje. A jeśli, jak wierzę, to dobrze zrozumieć podejście jak SUV Tiguan lub konkurentów o podobnych poziomach mocy, z dnia na dzień z nim będzie pełna niespodzianek. Również dla mnie różnica dostarczone przez 110 KM 2.0 TDI silników na innych konkurentów może stać się szybciej niż jest to bardziej kwestia wyrafinowanie i właściwości jezdne, główne postanowienie niniejszej Tiguan. Ponieważ w ich regulacji elektronicznej, 2,0 TDI / 110 grupuje wydajności do obsługi wszelkich możliwych siły do ​​ponad 2700 obrotów na minutę, i zmienić ich rozwój istnieje wyraźna tourer i orientacja gospodarcza, więc można założyć małą reaktywność z mid-range naprzód.

Aż do połowy zakresu, bardzo przyspieszył stopniowy i progresywny która jednak jest więcej niż wystarczająco w dnia na dzień w mieście i że "stałą biegów" Droga rozłożeniu łatwo prześledzić, gdzie niski poziom hałasu i znakomity komfort jazdy parabienes podpisać resztę tego mechanicznej wersji, że tak, wyrwane z kontekstu i wykorzystania ram doprowadzi, po raz kolejny, aby peguntarte Dlaczego zostawiłeś 2.0 TDI / 140 w salonie.

Przyspieszenie: Znajdziesz tu dwa, stopniowe, ale na tyle spójne, aby dotrzeć do fazy tonów jasno zidentyfikowane kolejny leniwy obok tego cięcia.
ZMIANA: Jego dotyk i dysk jest tak ładne jak reszta kontroli. W tej wersji trzeba będzie przyzwyczaić się do używania go często.
hamulcowego: Opona dojrzeją tu słabości na suchej ziemi M + S. Hamowanie jest bardzo stabilny, ale odległości są nieco dłuższe niż wskazane
ZUŻYCIEProporcjonalny do wymogu trasie, ponieważ warunki mechaniczne zmęczenie wymagających orografia wyniki w podobnych figur na mocniejszych wersjach. Bardzo dobry system prawny.
PASSING Jest bardzo powszechne, że możemy zakończyć te ćwiczenia w krótszym niż rozruchu.
HABITABILIDADNie napęd na wszystkie koła zapewnia bagażnik tyle licencji jako większy sedan.
MOC I PAR: Punkt zwrotny od 3.000 obr./min. Stamtąd, kilka orzechów, nie wiele hałasu.
Głośność:. Z tego, co nie jest, ale czuję, niski poziom hałasu opon potwierdza Tiguan jako wielki "sedan" ukrycia SUV.

Forum