Q2 Audi 1.6 TDI: pierwszy test z własnych pomiarów

Q2 Audi 1.6 TDI, spróbuj dostęp DieselQ2 Audi 1.6 TDI, spróbuj dostęp DieselQ2 Audi 1.6 TDI, spróbuj dostęp DieselQ2 Audi 1.6 TDI, spróbuj dostęp Diesel

Doskonale ramce poniżej Audi Q3 i wycenione równoważne z Audi A3 Sportback, nowy Audi Q2 Jest skierowany do młodszego i mniej konserwatywne gusta publiczności. Jego konstrukcja jest pogrubiony i bada rozwiązania nigdy wcześniej nie widziałem w Audi, a opierając się na silnym pociągnięciem segmentu, który kontynuuje zyskać zwolenników, który w tej chwili jest gwarancją sukcesu. Dobrą wiadomością jest to, że nie nadużywać go i nie nadmiernie wysokie, tak że obie estetyki i jazdy, nawet tych, którzy mogą chcieć reneging modę SUV, ponieważ prawie nie wydaje się tak. W rzeczywistości, jej prześwit 14,5 cm (13,5 w zawiesinie S line nasza jednostka), więc jest to model najlepiej dopasowany do asfaltu utworów brudu, zwłaszcza wersja 4x2 z dostępem do zakresu Diesel ręka.

Niekonwencjonalne podejście Audi Q2 przez jasne kolory dostępne dla wnętrz kinkiety, które z pewnością przypadnie do gustu młodszych kierowców są również mile widziane, wraz z wysokim stopniem łączność oraz znaczenie uwagę na takie elementy jak przeglądarce i stereo, z kilku opcji do wyboru zwieńczona przez głośniki systemu audio 14 podpisanych przez Bang & Olufsen. Wirtualny kokpicie, Google Earth, aktualizować mapy on-line, punkt bezprzewodowy dostęp do Internetu, carplay Apple, Android Auto, Indukcyjnego ładowania dla telefonu aplikacje raportowania cen paliw pobliskich stacji benzynowych, blisko parkingu, prognoza pogody, ruchu w czasie rzeczywistym ... to tylko niektóre z rzeczy, których nie można pominąć, jeśli chcesz, aby przypuszczać, aby być ostatnim, ale dla nich musi zapłacić soczyste extra.

Audi 1.6 TDI Test Q2Pod skórą Audi Q2 ukrywa platforma MQB, tak ma niewiele wspólnego z Audi A1, wiele z Audi A3, z którym dzieli rozstaw osi. Tak, ze względu na jego krótkie zwisy, to 5cm krótszy. Ten ostatni model jest najbardziej szkoda może być wykonane pod względem sprzedaży, gdyż nie tak mały SUV Jest to dobra alternatywa, uznając, że prawie traci szacunek do zamieszkiwania Audi A3: Zachowuje szerokość wewnętrzną samym poziomie, a co traci w odległości do nóg tylnych pasażerów zyskuje na zapas na dach. Nie tak z tułowia, i że oficjalna liczba jest większa w Audi Q2 -405 litrów, w porównaniu do 365 w The Audi A3 i 380 do Audi A3 Sportback-. Podczas pomiaru w naszym Centrum Technicznym ma tylko 285 litrów cubed -335 litrów w Audi A3 i 370 Audi A3 Sportback-. Powodem jest to, że nasza jednostka, nawet zestaw naprawczy zamiast koła zapasowego, utrzymując otwór do niego, wraz z szeregiem styropianu, który uniemożliwił umieszczenie podłogi bagażnika w swoim dolnym położeniu. Będziemy musieli poczekać na innych różnych jednostek, czy to przekracza jego "brat" Audi A3.

Wady dotyczące komunikatów Audi A3, Audi Q2 ma wyższy środek ciężkości, który odejmuje szybkość pokonywania zakrętów w przypadku wykonywania dynamicznej jazdy, co przeciwdziała częściowo o większej szerokości i skuteczną electrónicas- pomocy. Z drugiej strony, trzeba będzie rozliczyć z możliwością wyposażenia doprowadziły reflektory raczej wyrafinowany Matryca LED dostępny Audi A3 po restyling. Co więcej, jest w pełni przekonująca i zaskakuje poziomie wyrafinowania i przyjemności z małym lub żadnym częstego stosowania w swoim segmencie.

Audi Q2: Wielki mały SUV

Jazda dotyk jest jednym z najlepszych aktywów Audi Q2. Zamiast tego, pedały, kierownica i odpowiedź mechaniczne są skalibrowane do milimetra i bardzo harmonijny sposób, bez zarzutu, gładkie i precyzyjne działanie. Równie realizowany jest izolacja dźwięku silnika, jak tylko usłyszysz dźwięk raz udało nam się osiągnąć na tyle hałas drogowy prędkości ukryć. Prawdopodobnie ze względu na hojne środek opony zamontowane na urządzeniu testowym, poziom hałasu z asfaltem jest nieco wyższa niż chcielibyśmy, ale w porównaniu do innych samochodów w swojej kategorii Audi Q2 Utrzymuje decybeli w zatoce, nawet szum wiatru przy dużej prędkości jest bardzo zadowolony. To samo odnosi się do każdego rodzaju wibracji, to braku liczba większość czasu z wyjątkiem bardzo szczególnych sytuacjach, na przykład, jeśli przyspieszenie w 6 niewielu okrążeń.

Q2 Audi 1.6 TDIJeśli chodzi o komfort zawiesin i jakości bacheo Audi Q2, Mamy również do czynienia z prawdziwym Audi, i że nasza jedność nie tylko zrezygnować z opcjonalne adaptacyjne amortyzatory, ale został wyposażony w 18-calowe koła i S obniżona linia zawieszenia. Ruchy ciała są bardzo kontrolowane, choć tutaj również wpływ niektórych aparatów elektronicznych, które utrzymać sytuację pod kontrolą bardzo wcześnie, prawie niezauważalnie dla kierowcy i bez odłączania możliwość całkowicie. Nawet w pozycji "ESP off" "autoblocante" elektroniczny zamyka spin kiedy dokładnie przyspieszenie w ciasnych zakrętach lub niskiej przyczepności, natomiast automatyczne hamowanie wewnętrznych kół sprawia, że ​​kije samochodu do drogi oznaczonej przez kierownicę. Jeśli się kończy się zbyt dużo podsterowności, chociaż ESP lejki szybko. ogólny Audi Q2 bardzo neutralne i przystępne reakcje, jak można by oczekiwać od Audi, ale bez nudne. adres, z kolei, że przekazuje wystarczających wierności, co dzieje się pod kołami jest również progressive radiowego. Oznacza to, że jest bardziej bezpośredni, jak przewracać, ewentualnie w najbliższej strefie punktowej, więc nie jest zbyt wysportowany kretyn lub wymagające adaptacji z naszej strony, ponieważ jest to szczególnie zauważalne podczas zginania rogi lub miejsce parkingowe.

Jednakże, Silnik 1.6 TDI To co to jest, i moc, w połączeniu z długą zmiany rozwojowej, nie zapewniają bardzo wysoką wydajnością, Audi Q2. Jednakże, tak że osiąga bardzo bezpośrednie, gładkie i odpowiedź liniową, z dużą ilością momentu od kilku okrążeniach i doskonałego akceleratora dawkowania w różnego rodzaju sytuacjach, co przekłada się na przyjemność jazdy. Wewnątrz wszystko to jest w zgodzie udoskonalenie Twojego systemu Stop / Start, ponieważ większość z nich nie zdaje sobie sprawy, kiedy do uruchomienia silnika, a także zupełnie gładka.

Kilka negatywów dlatego, że można umieścić na Audi Q2. Być może brak uchwytów i otworów dachowych z tyłu jest jednym z nich, mimo że jest teraz Audi Q3.

Q2 Audi 1.6 TDI 116 KM, dane techniczne (wymiary Centrum Highway)

DANE TECHNICZNEQ2 Audi 1.6 TDI 116 KM
silnik1598 cm3 / 4 cylindry
prawdziwa siła121,5 KM przy 3,960 rpm
Maksymalny moment obrotowy rzeczywistym26,3 mkg na 1720 obrotów na minutę
Przyspieszenie 0-100 km / h rzeczywistym10,27 s
maksymalna prędkość197 kilometrów na godzinę
Prawdziwa skala waga1,382 kg
Realne średnie zużycie5,5 l / 100 km
rzeczywiste wykorzystanie drogowego5,2 l / 100 km
Realna konsumpcja miejski6,1 l / 100
Szerokość / po139/132 cm
Nogi miejsca wstecz74 cm
tułów285 litrów
cenaOd 27,850 euro

Możesz być także zainteresowany:

Q2 Audi 1.6 TDI: opinie i rzeczywiste zużycie

Q2 Audi 2.0 TDI Quattro: test i zmierzyć nowy SUV

Audi Q2: Mamy już napędzany nowym Audi SUV ... na Kubie

Audi Q2, Mini Clubman i Ateca siedziska: Który jest lepszy?