BMW 225 XE: MPV, 4×4 i wtyczka hybrydowy

BMW 225 XE, 4x4 minivan z efektywnością hybrydowym silnikiemBMW 225 XE, 4x4 minivan z efektywnością hybrydowym silnikiemBMW 225 XE, 4x4 minivan z efektywnością hybrydowym silnikiemBMW 225 XE, 4x4 minivan z efektywnością hybrydowym silnikiem

dostawa samochodów mieszańce Rośnie w czasach, a także BMW. Stopniowo samochody hybrydowe stają się realne alternatywy dla tradycyjnych samochodów benzynowych i wysokoprężnych. Ale nie tylko. Coraz bardziej powszechne aktualności środowiskowy Rozmawiają z zanieczyszczenie z wielkim miast i protokoły, które miałyby zastosowanie na transport prywatny, umieszcza się w uprzywilejowana pozycja modele mieszańce, czy wreszcie ogranicza lub zakazuje wykorzystanie konwencjonalne samochody w tych ośrodkach wielki kapitał i dostęp do hybrydowych i elektrycznych dozwolone. I w tym względzie, BMW Aktywny Tourer 225xe pochodzić z "chleba pod pachą",

BMW 225XE: Wtyczka hybryda 4x4

Jeśli klikniesz tutaj pamiętać, jaką jest nowa hybryda BMW 225xe. Ale nie przejmuj się przez całą jego technologię. Być może najlepszy 225xe jest konwencjonalny do jazdy, jak to działa, a ostatecznie poczucie normalności przekazu. Za sterami czujesz BMW 225xe aktywny Tourer jak inny aktywny Tourer więcej, nawet przy wysokim stopniu złożoności. Przy opracowywaniu tego precedensu minivan z BMW Uznano, aby mieć tę wersję i różnice lub kary nie wydaje się dużo.

tylna ławka jest 30 mm wyższa w porównaniu z tradycyjnymi wersjami, aby zrobić miejsce jon litu system hybrydowy, ale jego wielką naturalność, aby wejść i opuścić 225xe aktywny Tourer, Powiedziałbym nawet bardziej komfortowe. W przypadku tułów 68 litrów są tracone w 225xe i 400 litrów Pozostała prawdą jest, że nie może być bardzo jasne w ciągu roszczeń rodziny minivan. również ich kaucja z paliwo, zmniejszona z 61 do zaledwie 38 litrów, wydaje mały dla długie podróże. Ponadto, jego funkcjonalność i operatywność podjąć, aby czuć się jak aktywny Tourer więcej ... ale inaczej.

BMW 225XE: Bezemisyjnych

Jego zdolność do podróż wyłącznie na elektryczny i do prędkości 125 kilometrów na godzinę, 225xe Zasadniczym przesłaniem, że magia, że ​​masz jakiś samochód elektryczny. W drodze MAX eDrive, silnik elektryczny na tylnej osi jest odpowiedzialny za przenoszenie samochód zareaguje w ten sposób jako tylnym napędem. są 88 CV i 16.8 MKG dając do poruszania się po mieście i podmiejskich tras o bardzo dobrej zdolności kredytowej. W pierwszych metrach, spontaniczny pojemność odpowiedź motor elektryczny pozwala, zwłaszcza w jeździe miejskiej między ulice, samochody i światła nie ma innego aktywny autokar lepsze. Pamiętaj, że zmiana jest automatyczna 6 prędkość, ale gdy 225xe aktywny Tourer porusza się tylko w transmisji elektrycznej i koła nie interweniować jako mające tylko marsz, przenosi swoją przyśpieszenie jest bardzo postępowy, spójne i utrzymane bezgraniczny. jest fantastyczny wyrywanie i przyspieszaniu bez hałasy mechaniczne i gładkość Ogólnie bardzo miłe.

BMW Aktywny Tourer 225xe

przez Monachium tereny inwestycyjne i okolic, udało nam się toczyć w elektryczny z 225xe ponad 30 km, poczynając od akumulatora pobierana tyłek. Domyślnie 225xe Proponuje Tryb mieszany Auto eDrive podczas rozruchu. przełącza ten tryb i łączy silnik konwencjonalny benzyna i elektryczny w najbardziej wydajny możliwe. Jeśli silnik elektryczny pokrywa nasze zapotrzebowanie na przyspieszenie i prędkość (w tym trybie aż do 80 km / h), 225xe jak reagować czysty elektryczny. Stamtąd, w ramach większego przyspieszenia, silnik 1,5 benzyna 136 KM Nagle wchodzi na scenę i tak bardzo miękki. W tym czasie przeszedł dokoła jako napędem na przednie koła i teraz mogę zmienić zarządza silnik wsunął 6 prędkość.

W zależności od wielu czynników, w zależności od efektywność, korzyści i stabilność, silniki jest alternatywny lub łączny, transmitowanie zbyt dużo wygoda z napędowy i działa czasami jako pojazd trakcja integralny. Więc można zrobić, aby 125 kilometrów na godzinę. Stamtąd silnik elektryczny ponownie przechodzi już nie działa. W związku z tym zwiększenie efektywności 225xe rozprzestrzenia się przede wszystkim na szybkość i pojemność jak 4x4 dotrze on do tego punktu. To nie są przeznaczone jako wariant sportowy, lub wersja 4x4 specyficzny, ale te cechy zapewniają terminowe nieustannie dając pierwszeństwo efektywność. Ze oba silniki popychanie łączny maksymalna moc wynosi 224 KM i przyspiesza 225xe odpowiednio. z 0 do 100 km zajmuje 6,7 sekundy, tylko jedna dziesiąta że 225i xDrive Automatic 231 KM i 6, chyba że 220d xDrive Automatyczne 190 KM.

BMW Aktywny Tourer ekran 225xe

BMW 225xe aktywny Tourer Posiada tryb trzeci, oszczędzać baterię, że utrzymuje stały poziom obciążenia bateria, zostać wykorzystane do tyłu, gdzie najbardziej nas interesuje. powinno być martwy akumulator, dlatego też by naładować z silnikiem benzynowym baterii na 50 procent, nieefektywne jeden sposób, ale to służy do zapewnienia czystego gamę elektryczną w obszarze miejskim.

BMW 225XE: Drogowe

225xe nadwaga obciążenie 150 kilo w sprawie 225i i 220d xDrive, ale BMW mówi o bardziej zrównoważonego podziału niż wersje 4x2. W każdym razie, 225xe Pizy i prowadzone z wysoką uczucie z stanowczość i bezpieczeństwo, podczas przefiltrowany nierówną powierzchnię gładkość. Droga nadaje się do jazdy, jak chcesz. Zachowuje tryby jazdy konwencjonalnym zakresie: sport, wygoda lub Eco Pro, z odpowiedzią motor i podwozie mogą one być zmiana. tryb Eco Pro Zmiana zakłócają również z funkcją przesuwu bezwładność.

Wreszcie, cena finał BMW 225xe aktywny Tourer dla Hiszpanii będzie 39500 euro. Ze względu na jego cech, 225xe Korzyści z zakupu pomocy plan Movea, więc trzeba odjąć 3.700 euro (Bonus ten jest opodatkowany w dalszej części swojego dochodu). Mimo to, cena 225xe i generalnie wszystko mieszańce a zwłaszcza wtyczka, To jest główną przeszkodą, ale jego sens nie jest już kwestią gospodarka lub nawet użyć zobowiązanie środowiskowy, Może to być po prostu mają prawo krążyć w miastach. A z nimi być tak przekonujące rodador jak zwykły samochód.

Możesz być także zainteresowany:

BMW X5 xDrive przetestował 40e

Jak samochody hybrydowe Pracuj

Toyota Prius: król mieszańców