Nowy Saab 9-5

Nie jeden, ale co najmniej dwa pokolenia lepiej niż jego poprzednik. I klucz zwalniający. Salvada „w ostateczności” zakończenie, Saab rozpoczął remont z spektakularny 9-5. nie należy do General Motors, ale zupełnie nowa część sedan Opla Insignia. Więcej niż 5 metrów, napęd na wszystkie koła, podwozie adaptacyjne ... W sprzedaży w lipcu od 35.500 euro.Nowy Saab 9-5, premia jakość sedan.Nowy Saab 9-5, premia jakość sedan.Nowy Saab 9-5, premia jakość sedan.Nowy Saab 9-5, premia jakość sedan.Nieco ponad dwa miesiące malowane Bastos w Saab. upadł sprzedaży, ze zbyt weterana zakresie i zapowiedź sprzedaży przez jej ówczesnego właściciela (amerykańskiego giganta General Motors), wszystkie abocaba zamknięcia firmy. Gotowy do rozliczenia, mała Holenderski Spyker rzemieślnik budowniczy Przeszedł drogę. Postanowił kupić i przygotować do refloat.Dziś rozpoczyna się, że nowa era. Jej twórcy obiecują zmiany (9-3 odnowienie) I głęboko rozszerza zakres dwóch przyszłych modeli czasowych i niepublikowanych: a SUV (Będziemy nazywać 9-4x) I kompaktowy (9-2 lub 9-1, Należy zdecydował). Jednak model, który będzie szybko odwrócić dynamikę szwedzkiego producenta jest to 9-5. I oczywiście, jego rozwój został znacznie wcześniej. Nie możemy go zobaczyć, dlatego przyszłość Saab, ale uważamy, że jest to duży krok naprzód. Nieźle jak na początek.Opiera się w całości na Opla Insignię, Saab 9-5, Tak, wymiary rozszerza. Rośnie długość ponad 20 cm (coś W sumie ponad 5 metrów), Natomiast zwiększa rozstawu osi kół, w tym przypadku 10 cm, w celu wygenerowania wielkie możliwości zamieszkania, zwłaszcza w bardzo wysokim tylnym rzędzie iz dużą przestrzenią na nogi. Prawie limuzyna. Przegląd ulepszenia produktu, jako spersonalizowany wygląd zewnętrzny przez szwedzkich i gdzie szczególnie jak ich kłamstwa tylnego, ozdobionego wieloma LED świeci markę. „Chcemy narastającymi sedan i zapomnieć o wygląd coupe, które przyjęły dziś twórcy wszystkich producentów zapewniają nas.

Wewnątrz jednak 9-5 nie ukrywa zarówno ich pochodzenie. To prawda, że ​​zawijanie projekt deski rozdzielczej (kierowcy zorientowanych) lub zwykłych punktach wentylacyjnych siatka opatrzona podpisem niewątpliwy Saab, ale materiały, przełączniki sterujące i dotyk opatrzone pieczęcią Opel Insignia. Nadal w porządku trochę na ukończeniu i wykańczania powierzchni rywalizować w „premium”, gdzie Saab Ma on na celu przeniesienie 9-5 w przeciwieństwie do tego, przede wszystkim Audi A6. Pewne jest, że w ergonomii, w tym 9-5 to już inna historia od swojego poprzednika.Dotychczas Nowy Saab 9-5 Sedan jest wydany w wersji. Combi wariant dla rodziny będzie musiał czekać aż do połowy 2011 roku.Przechodząc teraz do dynamiczna sekcja, 9-5 również używa organów banku General Motors, wyraźnie dostosowania ich wybór w kluczowych wartości marki takie jak sportowej lub podawanie z nadmierną prędkością. Tak więc, w porównaniu do Opel Insignia, dozuje i stosuje podstawowe specyficzną regulację silnika.Do teraz, w lipcu, Saab 9-5 trafi na rynek z trzema możliwymi układami napędowymi. otworzy zakres i skutecznego mechanizmu gospodarczego Diesel 2.0 TiD 160 KM i napęd na koła przednie, wystarczy, aby swobodnie poruszać ten ogromny saloon zarówno z ręcznym i automatycznym (zawsze wszystkie 6 prędkości). Benzyna, w międzyczasie, będą dwa warianty powyżej. korona do 9-5 jasny miotający 2,8 V6 Turbo 300 KM (To samo logo OPC, ale z 25 CV mniej) z automatyczną skrzynią biegów, sportowe podwozie (obniża wysokość korpusu 10 mm) zaawansowany napęd na wszystkie koła Saab z różnicowy o ograniczonym poślizgu tylnej i sterowaniem elektronicznym. Poniżej jest opisywany 2,0 Turbo 220 KM, tym razem dostępne zarówno w napęd na przednie koła i całki.

Więc teraz, ponieważ wzmocnień przyjechać we wrześniu 9-5. wspomniana 2.0t BioPower wersja silnika będzie (Zdolne do pracy zarówno benzyny i biopaliwa E85), natomiast benzyna będzie przyjdzie 1.6 Turbo Diesel 180 KM i 2,0 TTiD Twin-turbo 190 KM już zamontowany, na przykład, Saab 9-3. Ten ostatni również możliwość zamontowania napędu na cztery koła.Technicznie rzecz biorąc, nowy Saab 9-5 zaprezentuje podobne, ale różne systemy podwozia. Zasadniczo oś przednia powierza do zawiesiny McPherson, natomiast z tyłu wielowahaczowe czterech kotwic. Jednakże wyższe wersje V6 i 2,0 TTiD wzmocnień w obu osiach obejmują: poprawiony niższy przód i tył ramienia wielowahaczowe pięć kotwic. Wszystko, aby poprawić komfort jazdy i przyczepność przy maksymalnym zapotrzebowaniu. 9-5 staje się ona również pierwszy Saab opcjonalnie zamontowane z możliwością adaptacyjnego tłumienia w czasie rzeczywistym z trzech trybów jazdy (Inteligentny, Sport i Comfort), Które również działają na jędrność zawieszenia, poziom pomocy kierownicy jest zmniejszone, próg interwencji stałością jest przedłużony w przypadku konieczności napęd na wszystkie koła, większy moment obrotowy zostaje wysłany do tylnych kół o bardziej sportowym zachowaniem.

Mieliśmy okazję do napędzania 9-5 przez szwedzkich drogach i pozostawił wspaniały smak. Z początkowym kontakcie Opel Insignia (już bardzo dobry samochód), nowy Saab wydaje się polepszać krok bliżej dzięki poprawionym tłumieniem i nowy stabilizuje. Bardzo mocny bieżnik, ale w tym samym czasie z niezwykłą wygodę, 9-5 oferuje wysokiej jakości toczenia a przede wszystkim bardzo dobre zwinność ponad 5 metrów długości mierzone. Dobra adaptacja Saab, jak inny dokładnością planecie tym razem pokazujący kierunek naprzeciwko mało, że zawsze zamontowana na 9-5. Niektóre potężne silniki kompletne zadowalająca wydajność, chociaż, aby umieścić trochę krytyki, mało oszczędny w zużyciu.Oni nie są jeszcze ustalone ostateczne ceny. Ale źródła Saab potwierdza nam, że nowy sedan będzie kosztować 9-5 w Hiszpanii pomiędzy 35.500 a 58.000 euro, czyli prawie 10.000 euro droższy niż Opel Insignia do równego wersji.Duże, sport ... i, oczywiście, z dobrym wyposażeniem, koniecznością, jeśli chcą konkurować z salonów premium. Saab 9-5 Hiszpanie osiągnie salonów z trzy możliwe poziomy wykończenia. Podstawowym, liniowy, Będzie on zawierał 10 poduszek powietrznych, aktywne reposcabezas, przycisk uruchamiania, elektryczny hamulec postojowy, dwustrefową klimatyzację, tempomat i złącze USB.

Powyżej, zakończenie wektor dodaje światła i deszczu czujniki parkowania lub asystenta. Natomiast na poziomie Aero, standardowo z 2.8 V6, zapewnia również elektryczne i podgrzewane przednie fotele, kierownicy i pedałów sportowych.Jako wyposażenie opcjonalne, 9-5 będzie Saab Najbardziej zaawansowany wszechczasów. Ponadto adaptacyjnego tłumienia i napęd na cztery koła, hatchback można zamontować zaawansowanych systemów: Head-Up Display (Informacje rzutowany na szybie) inteligentne reflektory bi-ksenonowe, Rozpoznawanie ruchu znak, ostrzeżenie o pasach zmienić lub mimowolnych tri-strefa kontroli klimatu z tylną regulacją temperatury, aby wymienić tylko kilka.