Testy: Peugeot 2008 1.6 HDi, e-nowe perspektywy

Peugeot 2008 1.6 HDi e-Peugeot 2008 1.6 HDi e-Peugeot 2008 1.6 HDi e-Peugeot 2008 1.6 HDi e-

Dlaczego tylko w rodzinie Zamiast dobrze zna? Mógł zastąpił 207 SW bez oryginalnego i sexy ciało w stanie zrekompensować te różnice w przestrzeni i wszechstronności, że zawsze oddzielone segment C. Ale B dzisiaj rynek zmierza na podstawie impulsów, a kto nie mogę znaleźć motywacja klient jest skazany na śmierć. więc zobaczyć gorączka zasugerował samochód i wyższe "dominujący" wydaje się, że stosowanie turystyka ma wszystko do zyskania, a jeśli nosisz SUV slogan, nawet lepiej. Zatem Przekraczanie granic to nowy model Peugeot, że przez wprowadzenie "podwójne zero" w jego imieniu, przychodzi granica przynieść kilka niespodzianek oprócz.

Testy: Peugeot 2008 1.6 HDi, e-nowe perspektywy

grip Control

I funkcjonalnym narzędzie wykwalifikowanej awanturnika znane. Grip Control może być kluczem dla osób poszukujących bezczynności bok 2008 roku, ale nie oszukujmy się, że nie dochodzi do dopasowania wizerunku organizmowi wydajności off-road. Jest to specjalistyczna kontrola trakcji cztery Furtki -Więcej tryb piąty, który zastępuje ESP- zawsze połączony z kołami M + s i jest dostępny tylko w Allure, najwyższego zakresu mety ... A że przeanalizujemy nas. Czego nie można znaleźć pokrętło na zdjęciach w środku? Rzeczywiście, we Francji różnią poziom wykończenia i mogliśmy przetestować urządzenie przychodzi bez tego elementu. Myślę, że to byłoby mądre, aby kupić w Hiszpanii e-HDi 115 i -Tutaj, niekoniecznie związany z Grip Sterowanie kiedy można puścić mieszanych koła, uchwyt gorszym hamowania na asfalcie -a e-HDi / 92 Grip Kontroli która przeszła przez nasz Technical Center wykazały, że teoria i logicznie, także z mniejszą przyczepność na zakrętach.

Co mogę powiedzieć jest to, że Istnieją różnice zdań co do tego, co może przynieść że magia ruletkę pracuje nad hamulców i silnika, aby zapewnić maksymalną przyczepność przy każdej okazji: Niektóre Okazało się obronną ręką z niesamowitych obszarach błotnistych, niektórzy także Byłem uwięziony w nędznej kałuży, Tak więc, jest oczywiste, że również ma wiele do powiedzenia wiedzę, która prowadzi po zapoznaniu się z terenem i wiedzieć, jak zarządzać akcelerator, jej 16,5 cm prześwit i 230 mm skoku zawieszenia za kierownicą mierzona TT na naszej wysokości rampy.

Po prostu robić to, co jestem przekonany, że jest Nie wiem, jak obliczyć mieszane przyczynia kół i ile kontrola trakcji w tego rodzaju warunkach torowych. Ale może też, jak ja, jesteś z tych, którzy widzieli w tej dziedzinie i myślę, że wiesz, jaki rodzaj pola hablamos- więcej samochodów niż SUV, więc te wersje z Grip Control może mieć więcej do powiedzenia w innych dziedzinach kłopotliwe, takich jak zimno i lodowaty asfalt z grania na żywo, a nie iść do poszukiwań na terenach zimowych, gdzie sam fakt noszenia prawe koło jest na wagę złota.

wyrafinowanie


Nie obchodzi mnie, aby porozmawiać o zachowaniu, materiałów lub mechaniczny dotyku. 2008 to samochód, który wyraźnie odstaje od średniej kategorii, użyć narzędzia lub prawdziwy SUV. Jedną z rzeczy, jaką lubię tego "transformacja" to w jaki sposób, z wymiarami ciała itp, również To zmieniło charakter i styl jazdy w 2008 roku w porównaniu do 208, ciągnąc go bliżej profil kierowcy, który będzie towarzyszyć ruch rodzina. Z jednej strony, tłumienie jest znacznie silniejszy w celu skompensowania zwiększonej wysokości jazdy, niemniej jednak ostrzegam wyższą zdolność absorpcji i jakość jazdy w stosunku do najmniejszych. Z drugiej strony, również zmieniają parametry adresowe są mniej reaktywne, tak że bez zmiany bieżnika ślad, 2008 ma Poise i liniowy stabilność samochodu z większym oddzieleniem kołach. I to, że nawet te prawie 20 cm więcej w długości tylnego zwisu generować więcej niż 208, fitness tylny 2008 jest niezachwiana. Efektem ubocznym jest tak, więcej podsterowności, która sprawia, że ​​jest mniej zwinny między krzywymi niż jego młodszy brat, ale nadal trzyma w zanadrzu bardzo skutecznie i przede wszystkim wysoką przyjemność jazdy.

Testy: Peugeot 2008 1.6 HDi, e-nowe perspektywy
Współpracę w tym sensie wielki wóz albo samochód więcej, jeśli dobrze zrozumiał najlepsze- niski poziom hałasu, aerodynamiczny lub mechaniczny albo, delikatność, z jaką zatrzymać&rozpocząć uruchomieniu silnika i przystanki, jako wyłączny atmosferze zaproponowanej przez wersję Allure. Nawiasem mówiąc, wrócisz do zobaczenia siedzi jak 208, ale z nieco wyższej wysokości biodra, ale z tej samej konfiguracji i ergonomii, nietypowe i niezwykłe aż kilometrów i czasu należy zapoznać się z nim.

Z pośrednim sam zasięg -aktywny- można tylko kupić 1.6 E-92 KM HDI. Na najwyższym Allure To jest, gdy w grę wchodzi tylko e-HDI 115PS. Wykończeniowego krok do drugiego wynosi około 2000 euro jak dla pensárselo-; Tymczasem najpotężniejszy HDi "tylko" To kosztuje 700 euro więcej. Mam jasne: do 115 CV, ale to do ciebie, aby ocenić, jeśli zakładamy prawdziwa różnica średniego zużycia prawie jeden litr. Doprowadzić 6 biegowa skrzynia biegów i zwiększoną moc i moment obrotowy jest jasne, które sprawiają, że 2008 szybsze, bardziej zwinny odpowiedzi, "więcej samochodów"...

Samochód jest bardziej. Może nie na tyle, aby go do rodziny bez krytykowane za brak miejsca w tylnych siedzeniach. Ale 2008 otwiera świat nowych możliwości w odniesieniu do użyteczności 5-drzwiowejKoryguje brak szerokości brakuje 208 Idź na nie będąc dostatecznie i prawie 400 litrów bagażu można zrobić taką samą usługę jako kompaktowy. Jako uzupełnienie, tylnych siedzeń, które krotnie i pozostawiają paletę dość długą i bardzo płaskie.

Testy: Peugeot 2008 1.6 HDi, e-nowe perspektywy

wkrótce

PRZYSPIESZENIE
Od mniej więcej. Dobry krótki przyspieszania z niskich prędkościach wtedy poczuć relentiza oporową.

ZMIEŃ
sześć "dobry" Seria marsze, więcej niż wystarczająco, aby zapłacić 700 € kosztuje więcej niż 92 CV przyczyny.

HAMOWANIA
Bardzo bezpieczne i stabilne granice, ale tylko poprawne odległości: cięcia w niemal 10 m do wersji z M + S opony.

ZUŻYCIE
wartość dodaną tego e-HDi. Ci, którzy spędzają mniej (Captur na przykład) jest kosztem mniej potężnego silnika.

PASSING
rozwój "pchnięcie" w 4. i 5. biegu, które gwarantują zwrotność. Niska waga dla szóstego waży w tych ćwiczeniach.

HABITABILIDAD
Przyrost w porównaniu do 208 mm Szerokość tylnego siedzenia i tułowia, choć 2008 nie bierze dużo oleju jako Captur.

MOC I MOMENT
Spełnia on obiecał, ale jest to silnik, który dopiero zaczyna odczuwać jasny od 1800 obrotów na minutę.

BOOT
5% więcej, niż 208 długości, 25% procent na bagażniku. To nie jest złe, ponieważ oferuje taką samą objętość jak droższe i większe zwarte.