Test: Renault Clio 0.9 TCE, lepszy projekt

Test: Renault Clio 0.9 TCE, lepszy projektTest: Renault Clio 0.9 TCE, lepszy projektTest: Renault Clio 0.9 TCE, lepszy projektTest: Renault Clio 0.9 TCE, lepszy projekt

Ile troska wydaje się być za tym Clio, realnym i dostrzegalnym nawet jeśli niektóre z obietnic, które głosi marki, metrem i waga w ręku, nie spełniły się. Początkowo Ta nowa generacja Clio nadrukiem poważnego projektu, który startuje i nieciekawe: The „pojęcie” Dezir, które wywodzą swoje funkcje-i wiele z tych wielkich małych szczegółów carrocería-, walnie ożywienia francuskiej użyteczność i przyszłych modeli pochodzących od niego. Od drugiego, ponieważ Jeśli poprzedni Renault Clio i było doskonałym przedstawicielem "samochód dla wszystkich"Nowy dodatek do zwykłej przemysłowej żonglował poprawić swój sprzęt i wyprostować spraw w toku, jak za dotknięciem elektrycznego układu kierowniczego, proponując Silniki nie mocniejsze, ale z lepszą emisję i zużycie.

Test: Renault Clio 0.9 TCE, lepszy projektWzdłuż drogi, choć zostały one uproszczone tylne bębny na wyposażenie wszystkich wersji z wyjątkiem logicznej nowe Clio RS hamulców. I to jest coraz gorzej widoczność do tyłu, choć pozornie szyba tylnej klapy nie wydaje się taki mały. Powodem tego jest to, że Clio jest sprzedawany z dwóch możliwych bramek startowych, jedna nie plastiku sprzedawanego w Hiszpanii i innych blachy stalowej, zarówno z samej konstrukcji. Aby osiągnąć niezbędną sztywność, która jest wykonana z tworzywa sztucznego, struktura jest grubsza niż byłoby to konieczne w arkuszu tak, że puste wnętrze kryształu jest wyraźnie mniejszy niż zewnętrzny kontur-co ukrywać czarno ,

Jasne jest, że globalnie to Clio ma lepsze bezpieczeństwo i styl jazdy niż w poprzedniej generacji, a nie tylko, że również demokratyzacja bezpieczeństwa i innych przedmiotów, które najbardziej modne są coraz natomiast pojemność personalizacja i multimedialny sprzęt, gdzie Clio wyróżnia oferowanie Seryjny przeglądarka z ekranu dotykowego, dźwięku i połączeń pomocniczych funkcji streqming oprócz dobrego poziomu elementów aktywnych i pasywnych bezpieczeństwa i komfortu, pozostawiając ciekawy wybór R-Link, z bardziej zaawansowanego systemu nawigacji, a nawet może symulować głośników samochodowych do różnych typów mechaników.

W tej nowej generacji Clio jest zaniechana wersja 3-drzwiowa Tak twierdzi znajomy ciało o nazwie, jak poprzednio, Wielką tour. Możemy mówić o wyraźnie większej Clio, ponieważ jej długość wzrosła o 4 cm, szerokość ma w pozostałych 2 cm, podczas gdy strukturalnie 1,4 cm rozstaw osi i wynosi około 3,5 cm na szerokość toru. Ale prawda jest taka, że ​​również Spodziewaliśmy się, że wzrost rozmiarów zewnętrznych spowoduje większą szerokość i zakończyć główną słabość Clio, jej szerokość w tylnych siedzeń, gdy w rzeczywistości jest to, że zatarł kilka innych centymetrów we wszystkich kierunkach. W zamian za to dobrze butów, które również dobrze rozwija się w 5 litrach-około 12 prometidos- do uzyskania całkowitej objętości 330 litrów form użytkowych.

Test: Renault Clio 0.9 TCE, lepszy projektDo stu kilogramów mówi Renault wystartować ale nie sumują się po naszej skali Hodowla: z cylindrem poniżej 1,2 TCE powyższy zakres Jest to pochodna silnika, które teraz oferują tylko zasięg z podwójnym sprzęgłem EDC-zmiany, Ten 0.9 TCE przeważa tej wersji -OR taki sam jak Ibiza 1.2 TSI z blokiem żelaza czterech cylinders-, Podobnie jak wersja 1.5 dCi 90 KM jest również lżejszy niż wcześniej, ale dziesięć kilogramów cięższy.

Kilo przynoszą bezpiecznie, więcej parabienes globalna jakość rozpatrzenie wydajności i zużycia zachowanie, ponieważ dynamika Clio jest nadal dobra, jak zawsze. Tam jest niski poziom hałasu tego wydania Znacznie lepiej niż oleju napędowego na drodze, choć prawdą jest, że nowy trzycylindrowy, które osiągnęły już rynek rzucają wyraźnie lepsze wartości niż większość czterocylindrowy równoważnie lub ogólna izolacja z samochodu, nie tylko mechaniczne. Gdzie nie ma oka, istnieje również opieki i dbałość o szczegóły w tym Clio, które odczuwane są do tego stopnia, że ​​bieganie ma trochę zazdrościć większy Megane.

Nie w jej dynamicznego rozwoju, gdzie wiele uznanie Świetnie się saliente- generacji Clio, oraz z wyjątkiem także cytowane lepszą kierownicy ... Un świat nauki zostało również odnieść do innych modeli z domu. To prowadzi nas zatem że Clio przyrównywana jest do najlepszych z najlepszych, przeczytaj Seat Ibiza, Volkswagen Polo i Peugeot 208, jak wyraźnie podkreśla rozpórki. Jego doskonały komfort kompromis / zachowanie dokonać Clio to samochód bardzo ładne w mieście i daje wysokie poczucie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Test: Renault Clio 0.9 TCE, lepszy projektZ jednej strony, dol Silnik liczby cylindrów i przemieszczenia .. późnego, zużycie -Appearance naprawdę bardziej widoczne z czasów corren- oszczędnościowych, ale także zmuszają do świadczenia nieco niższa. Było silnika Nissan z trzema cylindrami że uciągu -1.2 DiG stosowane, na przykład, w Micra-, ale Renault angażuje się w sekcji 1.2 TCE, pozostawiając jego moc w 90 CV. Trudne, po Ford EcoBoost, znaleźć trzycylindrowy nie wydaje. I prawdą jest, że Renault nie dlatego czujesz pewien poziom drgań Typowe trzy cilnidros architektur, jak również swoistą dźwiękową na pełnym gazie, ale Zapewniam, że nie jesteś doprowadzić do inconfortable silnik w tym zakresie.


Tak, to jest silnik "mały" i niska pojemność i choć jego puste ładunki turbo między 1.500 a 4.000 obr./min odzyskać prędkość godnością, reakcje zwinność nie jest ich mocną stroną. Nie zaniedbuj niską zmiany reżimu lub przesłać nalegać na kolanach, a następnie zaoferować najlepszą jakość, niskie zużycie. Multimedia poniżej sześciu litrów w rzeczywistych warunkach stosowania nie są w zasięgu wielu samochodów benzynowych od jego wielkości, ale we wszechświecie Renault tam jest silnik, który może dać Ci dużo więcej satysfakcji w prestacional płaszczyźnie, a także przy niższym zużyciu: 1,5 dCi / 90, dostępne w tych samych poziomach wykończenia że TCE, choć należy położyć na stole 1650 euro.


Czy ekspresji lub Dynamique?
Jeśli chodzi o sprzęt, to różnica jest 750 euro, dla mnie, dla małych ilości dodatkowych elementów jest standardowy lub można zamontować Clio Dynamique. Największe różnice są te. światła i układ zapłonowy i beznarzędziowa dostępu i Są standardowe, a w ekspresji są osiągane przez opakowanie 200 euro i 500 euro, odpowiednio. kontroli klimatu Jest on dostępny w Dynamique w opakowaniach po 150 euro w porównaniu do 500 Expression. Najbardziej wyposażone mogą prowadzić tylne szyby moc -250 euro, składane lusterka elektryczne -250 euro lub przezroczysty dach -550 euro, opcje nie można zamontować wykończenie wyrażenie. oraz stop Dynamique trzeba zapłacić 350 euro w wyrażeniu.