Test: VW Golf 1.4 TSI / 140 DSG / 7, Dyktator

Test: Volkswagen Golf 1.4 TSI / 140 DSG / 7, DyktatorTest: Volkswagen Golf 1.4 TSI / 140 DSG / 7, DyktatorTest: Volkswagen Golf 1.4 TSI / 140 DSG / 7, DyktatorTest: Volkswagen Golf 1.4 TSI / 140 DSG / 7, Dyktator

Sceptycy, przyjdź i spróbuj mnie ... Niektórzy uważają, że skoro można zaoszczędzić 20 procent w produkcji samochodu to coś, to musi być utrata jakości, poświęcenie, dbałość o szczegóły, Materiały, uproszczenie i że musi być nieodwracalne powrotem. Myślę, że nie, i odnoszą się do testów: Golf jest wyraźnym przykładem. Są producenci, którzy mówią o poprawę wydajności mechanicznej w procentach zaskakujący, ponieważ ten nowy sposób produkcji w VW i inne marki grupy to nie więcej niż, Poprawa wydajności przemysłowej. Nie chciałbym wchodzić czy te oszczędności spowoduje również kosztów akwizycji dla klienta, ale myślę, że golf nie miał szereg wysoce konkurencyjnym i cen dostępu kontynencie jak w tym pokoleniu, chociaż jest oczywiste, że oszczędności w części produkcyjnej nie jest podzielona równo między producentem a klientem.

Test: VW Golf 1.4 TSI / 140 DSG / 7, DyktatorWreszcie, kładziemy się już za sterami jednej z jego wersji benzynowych, "nieznany" 1.4 TSI 140 KM chociaż jest to ta sama nazwa, pojemność i wydajność, To nie ma nic wspólnego z poprzednią generacją- moc, z której, jak wiadomo, Golf jest podzielony na dwie części, jak jej podwoziem: Od teraz na wszystkich Golf używać wielowahaczowe tylnej osi skrętnej osi przeciwko najmniej silnym.

ale "używamy" Golf przed udaniem się szczegółowo z zachowaniem lub wydajności. I pierwsze rozczarowanie to kiedy gra zbadać jego bardziej znajome strony. Istnieje obecnie mniej Rzeczywiste litrów przestrzeni bagażowej niż przed, a ja nie rozumiem, gdy ta nowa generacja jest większy i szerszy. Zakup miesiąca i zmaga się ciężko w jej 380 litrów zatwierdzony i ratyfikowany przez nasze Centrum Technicznego. Ale w środku, samochód daje tyle z siebie, jak zawsze, z niekorzyść jego widocznym tunelu przesyłowego „I samo dotyczy Audi A3 czy Seat Leon, kuzynów braci. MQB modułowy tak jest platformą, która również mogła wykorzystać inny dla tych, którzy nie posiadają AWD podłogę, ponieważ warunki używając piątego pasażera.

Drugim rozczarowaniem przesłać go do skali: sto kilo obiecał, golf naprawdę podjąć znacznie mniej w porównaniu do poprzedniego TSI -Również samo działo się z TDI, choć nie znaczy to, że Golf jest milimetrową i chwilowe zanim jakiekolwiek działania za kierownicą patrząc naprawdę mniej ciężka niż jest w rzeczywistości samochód. I trzecią wielką niespodziankę; zbiegając się z naszego testu, mam szansę na golfa z dużo więcej konfiguracji sprzętu "standard" benzyna niż nasze są adaptacyjne zawieszenie DCC które wyposażone naszej jednostki. I jak to pole! Mówię konkretnie o 2.0 TDI 150 KM odniesienia do analizy zainteresowania TSI.


Test: VW Golf 1.4 TSI / 140 DSG / 7, DyktatorVW oferuje obecnie sportowe zawieszenie bez dodatkowych kosztów w wielu wersjach
. I nie jeść go odrzucić, nawet jeśli jesteś z tych, którzy wybierają dla maksymalnego komfortu. Nawiasem mówiąc, podobnie jak w zestawie prasowym mówi Golf wyposażony DCC obniży ciało, mam spuchnięte do pomiaru pomógł z wszelkich możliwych środków podałeś Centrum Technicznym i faktycznie wyższy centymetr. Krótko mówiąc, rozwój podwozia sportowego z przepustnicą normalnego wiosnę wydaje się prawdziwa uczta dla zmysłów, chociaż muszę przyznać, że Pilotowany DCC, w sposób bardziej "otwarte"Mogą one dać dodatkowy komfort w bardzo szczególnych okolicznościach. Oczywiste jest również, że możemy wybrać, kiedy i jak wybrać elastyczności lub twardość nie ma ceny -w samej rzeczywistości, 940 euro- choć ich skrajności nie wydawało się zbyt oddzielny samą jednostkę.


Co wierzę, w każdym razie nie jest to konieczne, aby przedłużyć dużo o zachowaniu Golf VII. Zapewniam cię nie ma innego dać, w tym samym czasie, zarówno sympatia, właściwości jezdne, sprawność, szlachta i jakość jazdy. Może być najlepszym w określonej sekcji, ale nie jest tak przejrzysty w ogóle, z wyjątkiem zadzwonić Audi A3 i nazwisko jest, to znaczy, że sam samochód z pewnym wyrafinowaniem dodatkowo. Jedź powoli, szybko lub ograniczenie to po prostu przyjemność, ale musimy również uznać, że poziom pokolenia odchodzącego już wybitne.


Nawiasem mówiąc, jeśli ktoś, kto Gleanings oficjalnych informacji w internecie, można Przeczytałem, że ta wersja Golfa prowadzi tarcze 288 mm przód, podczas gdy w rzeczywistości są one "tłuszcz"312mm. Przekonasz się, że dane dotyczące skuteczności hamowania zakładka nie pojawiają się, kiedy zostali zmuszeni do pracy w naszym drugim torze testowym, gdzie zatrzymać, ale nie zatwierdzone ani ten, ani testy głośności, nie jest zwykły asfalt. Ale brak ostatecznych danych, tak mam wrażenie, że nowy Golf jest również napinacz lepiej niż wcześniej, jedną ze słabych stron "ostatni",

Test: VW Golf 1.4 TSI / 140 DSG / 7, DyktatorAtmosfera w każdym wykończenie jest znakomity, taka sama jak standardowego wyposażenia, ale jeszcze bardziej na Advance Sport przychodzi już wyposażone w filmie i kosztuje 1,750 euro mniej z tej kombinacji silnika i Change- z bardziej podkreślone kontury siedzenia i obite Alcantara / tkanina wnętrz kinkiety lub pakiet oświetlenia otoczenia, plus reflektory ksenonowe lub 17-calowe koła, które przyczyniają się estetyki i dynamiki jazdy bez utraty jakości. nękane przyciski -minúsculos kierownicę, nawiasem mówiąc, mi ma kosztować więcej niż zwykle, aby znaleźć i opanować funkcje menu głównego, ale kiedy już się nić może to zrobić bez patrząc z dala od kierownicy.

Silniki też ukryć zmiany pokoleniowej każdą regułę w przypadku 1.4 TSI zmusza nas mówić o zupełnie nowym silniku: Żegnaj żelaza do bloku, dlatego teraz lżejsze, tak jak podwójne doładowanie ustępuje bardziej proste "konwencjonalny" przez pojedynczą turbosprężarką zachowania, tak bezpośredni wtrysk paliwa. Złożoność tej nowej generacji nie wygląda zbyt wiele korzyści, jeśli nie oszczędzając, zawierające system ACT off cylindry premierę marki w V8-na początku marketingu czy można nabyć ten silnik z lub bez ACT.

Niezależnie od tego plusa technicznym, czuć silnik mniejszą odpowiedź niż poprzedniej generacji, w taki sam sposób, jak działanie turbo szczególnie widoczne, gdy przejście od niskiego do średniego systemu mniej jednorodna, ale jakoś dobra praca DSG zaciera ten efekt. Moduł ACT względem odłączyć cylinder będzie łatwe do znalezienia, że ​​przyspieszenie punktu, w którym jego dwóch cylindrów są nieaktywne, głównie w lleneos ze stałą prędkością w całym rejsie lub nawet w wielu drogach miejskich. Wynika działanie silnika z dwoma cylindrami jego utajonych jest doskonała, choć dostrzec zmianę tonu w silniku i bardzo lekkie drgania mechaniczne, objawy, które kompensuje sam fakt wiedząc, że krążą o połowę paliwa niż normalnie. Wynik końcowy, miniamente trochę, że adres jazdy, to niesamowite być poziom silnik benzynowy. Krótko mówiąc, myślę, że Stanie się to bardzo satysfakcjonujące wersja dla jego równowagi między wydatkami / rafinacji / dostawy, ale po przejechaniu 150 TDi również bardzo dobrze korzystających tylko 850 euro droższe w przypadku wariantu ręcznie TSI jakie są nadal bardzo trudne do jego własny wróg w domu.