Test: BMW 518d, redefinicji granic

Testy BMW 518dTesty BMW 518dTesty BMW 518dTesty BMW 518d

Jak widzieliśmy niedawno w seria 3 a zwłaszcza seria 1, jak BMW Jest dół szczebel zaproponować wczesne wersje, które może sprawić, że wątpię, ale ostatecznie, że przy nadmiernym pokrywy wypłacalności co jesteś winien i można oczekiwać popytu na tych podstawowych opcji mechanicznych. Ale myślę, że myśli o konkretnego klienta, dumny właściciel BMW, kierownik floty nie widzi w tej wersji tylko najlepsze koszt / obrazu.

to bezprecedensowe 518d wykorzystuje ten sam blok 2.0d od 184 KM 520d cieszących, ale w jego przypadku ustalania jego moc 143 KM. dla tych, 41 CV mniej, na rachunku można zaoszczędzić 2600 euro, Chciałbym zainwestować w 8 przekładnia automatyczna i wtedy masz 518d Steptronic fantastyczny, ale idź do stron.

BMW 518d

Nie wiele lat temu BMW 525 TDS E34 (1987/95) Diesel reprezentujących sportowy sedan i dynamiki rynku. jego silnik 6, silnika wysokoprężnego 2,5 To było spektakularne, przez jak i ile popychanie od 2.000 obr./min po pewnym letargu i jak rozciągnięty aż dobrze obok 4.500 rpm. Pamiętam, że ta wersja była tą, która zaczęła się umieścić na linach hierarchię silniki benzynowe nawet w sposób Marka BMW jako rzekomo sport i starszych salony.

że blok 525 2,5 TDS otrzymano 143 KM, taka sama jak dzisiaj produkuje 2.0D 4 518d cylinder, Ale będę awansować że oba są nieporównywalne: 518d jest szybki, wydajny a przede wszystkim o wiele bardziej przyjemny w użyciu. jeśli daje napędowej 22 procent szacunek do 520d zostaje sam 5 procent momentu obrotowego Jest płynący przy niskich obrotach i to najważniejsze argumenty jego dobrej wydajności. 518d ma łatwy rolkę od momentu, kiedy można umieścić w ruchu. To nadaje się do tej zmiany w pierwszych marszów nawet poniżej 2000 obr./min (Nie tak 525 TDS), co można dostać poniżej jest dobre przyspieszenie, pewność, że pchają i nabierają prędkości. Wstawiasz marsze i dostrzec, że masz środki na podjęcie logicznych warunkowych. W krótkim czasie poczujesz submotorizado A jeśli postrzegają ten Przejedź szybki samochód.

BMW 518d

To prawda, że 520d nie masz poczucie jazdy samochód "sport", bo tylko zwinny i dynamiczny w 518d, ale jeśli znasz swoje numery tłumaczyć przyspieszenie, można zorientować się: nasza jednostka testowa została przeniesiona w zakresie 8 sekund w 0 do 100 km i bardzo mało Nie upadł na ziemię 30 sekund na kilometr, Odniesienie zaczyna definiować bardzo rozpuszczalników napędzane samochody. Ostatecznie, 518d to działa na poziomie, czego można oczekiwać od dużego BMW sedan, który wygląda tarczę.

Na drodze, w żadnym wypadku nie wolno zaniedbać silnik, gdy włożeniu 6. i ruchu nieustannie nakłada zwolnić i ponownie uruchomić samochód. A nie słabość silnika. Nie wierzę, że to 518d wykorzystuje krótkie, aby zrekompensować braki rozwoju: porusza się Ostatni czynnik prawie 60 km / h na 1000 obrotów na minutę, lub co jest taka sama, 120 kilometrów na godzinę jest circularás 2,054 obr w 6. Tylko doprowadziły do ​​bardziej skrajnych sytuacjach zajrzeć na potrzebę zmian częściej, ale w logice.

Rodador tło

Prowadzi to również zobaczyć konsumpcja w komputerze szybko ustabilizował między 5,5 i 6,5 litra; i nie wiele więcej, przesyłając swój rejs daleko nie opuszczaj nas. mid-range z jego Zbiornik 70 litrów idzie wyżej 1.000 km, tak czy będą chodzić więcej niż jest to konieczne; miło dobrych niskich prędkościach obrotowych, zużywają bardzo mało i Jest to tańsze 5 Series ...

Niezależnie od tego, spacer, 518d Jest równie 5 serii jak każdy inny, a ja pamiętam, że nie siedziałem napędzaną przez "5" Standardowo jako jednostki testowej mieliśmy, jakby osoby odpowiedzialne za sobą BMW kategoria wątpliwość wersję lub przeciwnie, chcieliśmy pokazać swoją filozofię jako taką. pulpa Volante, siedzenia płótno, 17-calowe koła i wysoki profil opon... W tym sensie, że brakowało niektórych „uczucie” modelu sportowym i luksusowym.

Test: BMW 518d, redefinicji granic

Ale to jest wizualny uznanie bardziej niż cokolwiek innego. Tłumienie nie posiada orientacji sportowej, ani nie powinno mieć to (w oparciu o opcje mają cokolwiek chcesz) i od razu czuć się bieżnika, ale jak w każdym BMW, także reaktywnego i szybki przodu. Ale to jest wyważony samochód, z którego można przejść szybko, ponieważ generuje on pewność, że nie wymaga umiejętności, częściowo dlatego, Silnik nie czuć, że nasycić ramki szeroki ślad. To działa dobrze w otwartej i zamkniętej ścieżce.

W skrócie, tylko mierzyć wszystko (moc, waga, koła, itp) sprawiają, 518d rozsądnie wyważone i decydujący we wszystkich wersji aspektach. Jeżeli silniki nadal optymalizować swoje krzywe wydajności ... zobaczymy hipotetyczny 516d 120 KM? Nie wyklucza to.