Test: Lexus NX 300h F-Sport konstrukcja i wydajność wśród SUV

Test: Lexus NX 300h Sport, konstrukcja i wydajność wśród SUVTest: Lexus NX 300h Sport, konstrukcja i wydajność wśród SUVTest: Lexus NX 300h Sport, konstrukcja i wydajność wśród SUVTest: Lexus NX 300h Sport, konstrukcja i wydajność wśród SUV

Nawet najbardziej negatywne lat kryzysu gospodarczego, który masakry obroty samochody, Zostały one w stanie sukces typ samochodu, który towarzyszy jej elastyczna funkcjonalność obraz wysoki moc społeczna i ekskluzywność. SUV nadal rosną w liczbę, zostali zaangażowani więcej marek i praktycznie już nie istnieje typu SUV w zależności od tego, co potrzebuje i możliwości. Dla wielu z nas, stały format konwencjonalny samochód, pomyślana jako samochód rodzinny (i modeli miejskich i skonsolidowanych), a przed przejęciem od salony reprezentacyjne.

Nastąpił lat Lexus z galaktycznych RX, konkurent wszystkim te dobrze znane BMW X5 i Mercedes ML, model, który spełnia wszystkie luksusowy, sofistyka i jakość reprezentujący znak. Teraz w dół z tego kroku nowy NX, wzór 14 mniejsze cm (mierzone 4,63 m, jako Audi Q5), Ale nie znacznie mniej wyrafinowany i luksusowy niż.

Lexus NX 300h SportTo będzie później NX konwencjonalnym silniku 2.0 Turbo 238 KM benzyna, nigdy nie jest diesel które z pewnością odpowiedzią rynku, popularyzacja, ale skoro już mamy tę wersję 300h hybrid. Mechanicy, takie jak związane są niemal wyłącznie standardowy wszystko Lexus, nie replikami lub bardzo nieprzekonujące przez konkurencję, że teraz, pod presją coraz bardziej restrykcyjnych działań środowiskowych, wydaje się, że w ewolucji normalna hybrydowy do wtyczki (Znaczną autonomię i mobilność elektryczna), zagrażają komfortowe statusu Lexus w tej sprawie.

Tymczasem nowy NX Utrzymuje hybryd roślin "konwencjonalny", Składa się z silnik benzynowy 2,5 155 KM i jeden lub dwa elektryczne, w zależności od rodzaju trakcji, bo jak NX być również SUV 4x2 (Z konkurencyjny 38,300 euro).

Trochę teorii

zarówno silniki elektryczne zawsze pojawiają się w tym sportowym wykończeniem F Sport. jeden (143 KM) Jest on dołączony do silnika cieplnego i razem lub naprzemiennie, tak długo zakładać napędu NX W normalnych warunkach jazdy rozkosz kierowcy i pasażerów, z wysoką wydajność i właściwości jezdne, niepowtarzalny mechaniczny standardowy diesel lub benzyna jakiegokolwiek konkurenta. Jak opracowanych lat Lexus w RX, drugi silnik (68 KM) Jest on umieszczony na tylnej osi, a tym samym emuluje Napęd na cztery koła. Dzieje się tak tylko zerwana, w pierwszych chwilach, aby przejść od stania się porusza (przyczepność i redukuje stres związany z silnika cieplnego w tym krytycznym okresie przejściowym, znacznie zmniejszając zużycie benzyny w mieście), aby następnie natychmiast odłączony.

Operative również podczas przyspieszania tła (trakcji) i gdy system wykryje utratę przyczepności na przedniej osi (deszcz, brud, krzywa, itp). własny silniki elektryczne działać jako generatory (głównie podczas hamowania i zwalniania), aby naładować niklowo-wodorkowe System hybrydowy. Sama bateria jest w stanie zasilać silniki elektryczne przy niskich obrotach i zapewnić NX zakres elektryczny do 1,5 kilometrów, łatwo się do 60 km / h, marudzić i zaliczki zacięć pod magii, który obejmuje napęd elektryczny. Nie bój o takiej teorii, ponieważ NX wykonuje wszelkie rodzaje kombinacji silników bez kierowcy konieczności interweniowania w niczym więcej niż przyspieszania i hamowania.

w rzeczywistości

Lexus NX 300h Sport Lexus NX rozpocząć podawanie miękkość sielankowo mechaniczną gdy tylko To przeniesienie z elektrycznością i ma mniej przyjemne, gdy ledwo dostrzec zaczyna działać jego delikatny benzyna mechaniczna. Jest to świetny argument, że początkowy napór jak filtracji liniowej, z niewielkim drgania i hałas wartości null; nie jest to mało wycieczki liczników w mieście, w zależności od zaangażowania w akceleratorze i niesamowite efektywność energetyczna. I to gdzie SUV wydają się nie na miejscu, gdzie to NX zrównoważenie bilansu z upodobania użytkowania i niezrównaną oszczędność paliwa jak najmniejszym poziomie najlepiej Diesel.

Ale jego wyrafinowany system mechaniczny wyznacza charakter znacznie NX (Jak wszystko mieszańce z Toyota / Lexus), Natomiast, jako wyrażenie wziąłem ze strony internetowej marki ("nauczyć się rozumieć"), Można zgodzić się wiele nauczyć, aby zrozumieć jego działanie. jego automatyczna skrzynia biegów Jest to tym bardziej osobliwy i choć to chyba kluczowa efektywność energetyczna NX, silne przyspieszenie reaguje bardzo szczególny sposób. NX cieszą i doceniane bardziej gwałtownie miękki jesteś z akcelerator. stałe stawki, nie wolno, dać się ponieść przez innych uczestników ruchu i stopniowo zwiększyć prędkość, To prowadzi nas do poruszania się dużo przyjemności i komfortu, Ponownie, ten argument na umieszczenie napędowy konwencjonalny kartkę. W rzeczywistości, można dostrzec produkt jeszcze bardziej premia dla własnej pracy ... ale nie zawsze.

Lexus NX 300h SportPrzyspieszenie umiarkowanie, a nie dla przyjemności, przejście do usłyszenia zrewolucjonizowały motor z benzyna To nie osiągnął prędkość towarzyszących i dużych mediów pogarsza się wiele dobrego, zanim ci dał. to "efekt poślizgu" można zminimalizować wiedząc jak i kiedy, aby przyspieszyć w normalnej jazdy, albo przez wrażliwości że skończy się rozwija lub informacji w swoich obraz z Zegarki masz; ale wyprzedzanie, korona jeden repecho, łączyć na autostradzie lub promocja przełęcz są momenty nie można uniknąć i kwestionujesz do tej pory superb rodador których jest NX.

Jego rama określa również NX jako SUV szczególnie przyjemny i komfortowy. Dlatego, choć to sam F-Sport Mt. zmienne amortyzatory z 30 ustawy Akcja poszukiwania większy dokładność prowadzenia i ruchy, przez jaki wspólnie, wszyscy NX polubisz zawsze jego wygoda ogólny marsz, nie jego sportowej. wygodne jędrność można uzyskać ze swoimi poduszkami docenisz na szybkich autostrad, zamiast skręconych ścieżek, gdzie za odpowiedź zmiana / silnik, jego hamowanie (dotyk i modulacja) i zwinność, Nie znajdziemy w domu lub naturalnie idzie szybko.

Za sterami również dużo sportowej oddychać, ich widocznych miejscach, a jego pozycję jazdy kierownica z łopatkami. symulują zmiany z marsz, utrzymanie silnik benzynowy bardziej aktywne reaktywne zrewolucjonizowały, tak jak w co najmniej prowadzenia tego NX. 4 tryby jazdy (Eco, Normal, Sport i Sport +) plus czysty EV elektryczny, NX To rodzi wiele form ołowiu, ale jego sportowego nie asymilować. Lexus przekonały nas, zwłaszcza dla jego ogólny komfort i, co za tym idzie, ich hybrydowy mechaniczny Mają wiele do powiedzenia. Iw jego wysoka sprawność, korzystających silnik benzynowy.