Hyundai Elantra 2016: przetestować swój nowy silnik wysokoprężny

asdfasdasdfasdasdfasdasdfasd

Hyundai Elantra, czterodrzwiowy sedan oprawione od urodzenia w 1990 roku w segmencie samochodów kompaktowych, otwiera szósta generacja. W Hiszpanii zaczął marketing trochę później niż w innych krajach, w 1992 roku.

Dziś, jazda Hyundai i30 pomiędzy i i40 długość ciała, oferuje alternatywa modele jak Citroen C-Elysée-Now, co stanowi więcej sales-, Skoda, Seat Toledo, Fiat i typ Renault Fluence ... I Hyundai uruchamia mu więcej wiary niż w poprzedniej generacji, który miał tylko silniki benzyna kiedy, jak sama marka, 7 z 10 sprzedaży w tym segmencie są produkowane silniki wysokoprężne.

Ocena EurotaxTeraz Hyundai wyostrza strzał. Będzie to nie tylko HP 128 1,6 benzyna który miał jego poprzednik i dołączy do gamy po lecie, ale także diesel: a 1.6 136 KM. Jest ona podobna do tej, która jest w tym samym zakresie, i30 Hyundai. W rzeczywistości, jak w kompaktowym pięciodrzwiowej, Hyundai Elantra będzie łączyć zarówno jako sześciu przekładnia manualna W takim przypadku, zapewniając maksymalny moment obrotowy 26,5 mkg między 1500 a 3500 okrążeń lub automatyczne sprzęgło podwójne, a -30.6 MKG siedem prędkości pomiędzy 1.750 a 2.500 rpm-. Podobny poziom urządzenia pośrednia Techniczne ten drugi przypadek jest wzrost w cenie 1850 euro. Prawdopodobnie kompensuje zapłacić tę kwotę, z wyjątkiem ściśle określonych sytuacji, w której zamknięcie szponów czuje się nieco powolny i nagłe, To działa sprawnie, sprawnie i wybierz biegów szybko, nawet kick-down sytuację.

silnik diesel te wersje CRDi, czyli to, co moglibyśmy spróbować z tą zmianą, vIbra i brzmi trochę i reaguje na przepustnicy tak mocno. W trasie wykonujemy w północnej części Sierra de Madrid i twisty zaangażowanych, znakowanie erę komputerową konsumpcji, w końcu, 6,6 l / 100 km.

Hyundai Elantra, zróżnicowany obraz

Hyundai Elantra jest teraz trochę dłużej którego wynosiła 4 cm, a szerokość lub wysokość trochę zmieniać -2.5 a 1.3 cm, odpowiednio. jego krata z prętów chromowanych lub matowej w zależności od poziomu wyposażenia, jest bardzo podobny do innych samochodów marki, choć ich przednia jest łatwo różniczkowalna przez jego reflektorów umieszczonych na niższą niż i30 lub i40 Hyundai od pozycji nie śledzić kształt kaptura, jak również rowki, w których umieszczone są światła przeciwmgielne. Na najwyższym wykończenia, styl, Światła są głównymi ksenon i są one towarzyszyć od Diody lED dla światła dziennego funkcyjnego.

2016 Hyundai Elantra tylny materiały wewnętrzne są prawidłowe, ale nie wszystkie wysokiej jakości: brak miękkich tworzyw sztucznych, na przykład, w każdym z paneli drzwiowych, choć są to obszary najbardziej na desce rozdzielczej strony. kierownica, regulowanej wysokości i głębokości; i rękojeści dźwigni zmiany biegów, jednak są one tapicerowane skórzany na wszystkich poziomach.

Siedzenia są w wersji Style również obite skórą. również wykonawczych elektrycznych, wentylacji i ogrzewania, który kontrastuje z sytuacją czterech alzacristales które zawsze są standardowe, Jedyne okno kierowcy wyposażony automatyczne (Z domieszką) w dół. lub nie ma możliwości posiadania przeglądarkę, Choć małym ekranie na desce rozdzielczej, która obejmuje również telefon, stereo, itp; Sam jest obsługiwana w celu kamera cofania. Jest to standardowa pod warunkiem, z wyjątkiem etapu podstawowego, który zajmuje Klass.

W zamian, najwyższy poziom ma System detekcji pojazdów w martwy kąt otwarcia, Pokrywa bagażnika typu „hands-free” lub dostępu i wyjścia bez użycia klucza albo.

Hyundai Elantra, dynamiczne zachowanie

Wśród zmian od poprzedniego pokolenia na tej konstrukcji obejmują modyfikacje wygrywa sztywność Większość stali o wysokiej wytrzymałości, ulepszona izolacja, zawiesiny, oni nadal mają taką samą architekturę, lub aerodynamiczny. Cx wynosi 0,27, jak w Hyundaiu Genesis. Jest to niska wartość.

2016 Hyundai Elantra wnętrzNa drodze czujesz ołowiany, z dobre zarządzanie wybojów jego solidności i Dperfectible IRECTORATE, ponieważ nie przenosi wszystkiego dobrego można się spodziewać.

Jeśli chodzi o przestrzeń, nadproża jest bardzo dobra, taka sama jak Szerokość (w przód, odniesienia), lub podłużnej komory.

właz bagażnik, jednak To nie jest szczególnie wysokie, nie jest dziura komunikować się z obudowy, to asymetrycznie ze składanymi oparciami. Ale zdolność, w pomiarze pochwali, potwierdziło się dobrze powyżej 500 litrów przed prawie 400 reklamowych marki. Wszystko związane z życia, są podobne wyniki, w każdym przypadku poprzedniej generacji, a które miejsce nieco Hyundai Elantra powyżej średniej w swojej klasie.