Renault Grandtour 1.6 dCi Talisman 130: przetestować rodzinę przełomowego

Staraliśmy: Renault Talisman ST 1.6 dCi 130Staraliśmy: Renault Talisman ST 1.6 dCi 130Staraliśmy: Renault Talisman ST 1.6 dCi 130Staraliśmy: Renault Talisman ST 1.6 dCi 130

Hiszpański Royal Academy of Definiuje Językowych wyjątkowy jako przymiotnik, który określa co si oprócz niezwykłego, czy to występuje rzadko. Stąd, Renault Talisman Grandtour (Znany wersja Renault Talisman zobacz wszystkie wersje tego samochodu) może sprawiedliwie być uważane jako wyjątkowe sedan, nie tylko przez dobre wykorzystanie przestrzeni wewnętrznej ale przede wszystkim zawierać układ kierowniczy cztery koła co nie tylko zwiększa ich sprawność w prowadzeniu, ale wydaje się również, aby go zmniejszyć podczas parkowania lub manewrowanie w wąskich zmniejszając jego średnicę skrętu 0,8 m i pozostawić go na więcej niż rozsądna 11,3 między ścianami ulicach.

Ten jeden fakt sprawia usunąć przypisanie Renault Talisman Grandtour w złożonym kategorii, ponieważ są one samochody z rodziny nadwozia, które wzrosło z czego dążyli rodziny kilka lat temu, aby być w gwałtowny spadek, nękana przez naporu MPVs i SUV, znacznie poprawić dynamiczne zachowanie tych i pozwoli obniżyć koszty użytkowania. Aby spróbować odwrócić trend, zbyt Opracowaliśmy charakterystyczny praktyki coraz bardziej znajome ciało, atrakcyjny i odnieść sukces z punktu widzenia projektu jako Renault Talisman Grandtour, spadkobiercą tradycji rozpoczętej w Renault (Zobacz wszystkie nowe samochody Renault) ponad trzy dekady temu, jeszcze przed pojawieniem R18 pamiętał. W tym przypadku, tułów pozwala zdolności 535 litrów pod markizą i złożeniu siedzeń, które mogą być wykonane z bagażnika, pozwalają obiekty load z dłuższych niż 2 m.

Renault Talisman Grandtour Renault Talisman Grandtour żadna różnica w wymiarach ogromnych przeciwko -es Saloon mniej niż 2 cm dłuższy i wysokość różnicy do prętów musi achacarla bagażnik niż wzrost w suficie. Oczywiście, zmieniając ciało zakłada poprawę w Nadproża tył pasażer, Jest przechodząc bardzo prominentnych 95 cm ważna Ludzie 1,9 m wysokości mogą podróżować w tym obszarze z pewnym komfortem. Jest to także przyczyna pogorszenia współczynnika aerodynamicznego (0,3 w porównaniu do 0,27 dla sedan). To jednak nie znaczy, że podróż będzie niewygodne lub irytujące. Wręcz przeciwnie. I to, że z ponad 70 decybeli (dB) poruszają się do 140 km / h, Talisman jest bardzo dobra; Jest na czele segmentu, według naszych danych głośności. Jaka szkoda, że ​​tak zauważalny dźwięk na biegu jałowym pogorszenie wrażeń podczas ruszania!

Dynamika Renault Grandtour 1.6 dCi Talisman 130

Wersja testowana Renault Talisman Grandtour - 130 1,6 diesel dci- To z jego 130 KM ogłoszono opcja pośrednia pomiędzy podstawą 110 a najbardziej wydajne 1.6 Twin Turbo i 160 KM przetestowaliśmy ich dnia. Ale jest to również najbardziej zrównoważony jako Oferuje on wystarczającą moc dla większości przypadków, oszczędności 1.200 euro przeciwko najpotężniejszym i dodaje możliwość wyboru między automatycznym lub ręcznym, z późniejszą oszczędność 1.800 euro.

To prawda, że ​​130 CV stawia go w pozycji pewną przewagę nad tymi, którzy są około 120 KM i niższości, aby ich poziom pośredni 150. Tak kwestia, czy są one wystarczające, 130 KM jest logiczne. A prawda jest tak. 99% populacji, 99% czasu nie będzie potrzebował tej różnicy dwóch sekund WOT trzeba iść 1000 metrów pozostawiając stojące (33 sekund) ... ani nie będzie wiedział, wielu kierowców przed strachem mechaniki uszkodzeń. dzisiaj Zużycie i jak odzyskać prędkość zastąpiły „Grand Prix” semafor, zwłaszcza w samochodzie rodzinnym, a te dwa aspekty Talisman obszernie spełnia i spędza prawie pół litra mniej niż jego Wersja 160 KM (5,4 l / 100 km w średnie zużycie zweryfikowane przez Centrum Technicznym), A większość jego rywali, i jest w stanie wyciągnąć go jej krótki szósty bieg (55 km / h) w dowolnym momencie, jeśli chcemy utrzymać prędkość jazdy, unikając konieczności zmniejszenia prędkości przed wieńczący stromych zboczach lub najtrudniejszym szosa wyprzedzanie twarz dwukierunkową drogę.

Renault Talisman GrandtourNasza jednostka testowa Renault Talisman Grandtour Został on wyposażony w człon tłumiący pilotowany zawieszenia (550) oraz euro System 4Control (1100 euro) za kierownice, dwa Elementy, które określają charakter Talisman jak to przenosi doznania jazdy. W ten sposób możemy przenieść zauważając luzem w rozszerzeniu ciało odbijając delikatnie przechodząc nad uderzeniami w krzywej trybie komfortu, silną i ugruntowaną, bardzo mało przechyły nadwozia podczas pokonywania zakrętów z dużą prędkością. Jest to zachowanie, które odpowiadają sportową wersją w przypadku wybrania trybu Sport Wielu sens. Jeśli dodamy do jednego doskonały układ hamulcowy (72,2 metrów, aby zatrzymać z prędkości 140 km / h), mamy bardzo wyważony pakiet, w którym rama jest jeszcze nad silnikiem i którego hamulce zasługują na wzmiankę o ich drogi hamowania.

Czy to Grandtour Renault Talisman jakim kosztem?

32.000 euro z Grandtour dCi 130 KM Renault Talisman Energy Zen z ręczną skrzynią biegów są drenażu i przekształcić go w pysznym maszynie należy dodać prawie kolejnym 2000, bardzo wysokie koszty, ale to jest sprawiedliwe, by rozpoznać, jak w tych warunkach będziemy musieli zmienić przestronny samochód z dużym bagażniku jeśli załadować dach, działa i ma wystarczająco niskie koszty użytkowania, ponieważ zużywa niewiele, a dla fanów, aby utrzymać samochód na dłuższy czas, należy zauważyć, że ich dystrybucja jest przez łańcuch, który uratuje zmiany pasa dystrybucja. Jeśli dodamy właściwości jezdne i wyjątkowość jego układ kierowniczy Układ 4Control 4 koła należy stwierdzić, że nie tylko Talisman jest inny samochód z osobowości, ale zapewnia dodatkową ruszeniem ziemi i nie uginać się konkurencja cenowa wobec możnych. Jest zatem interesujące i wyjątkowe.