Honda HR-V 1.5 i-VTEC, Minivan SUV z duszą

Przetestowaliśmy Honda HR-V 1.5 i-VTECPrzetestowaliśmy Honda HR-V 1.5 i-VTECPrzetestowaliśmy Honda HR-V 1.5 i-VTECPrzetestowaliśmy Honda HR-V 1.5 i-VTEC

Zaczynamy analizować Honda HR-V z zewnątrz, dokładnie, służąc Długość zewnętrzna: 4,30 m, Samochód kompaktowy rozmiar Honda HR-V, do jego wysokości i projektowania, postrzegają jako mały SUV, kategorii najmodniejszej. Teraz, zostań z innego rysunku więcej: 470 litrów bagażnik -to który należy dodać kolejny 105 litrów dobrze ukryte pod pokrywą, ważny dla pary plane- torby typu, 80 cm od nogi na tylnych siedzeniach, 136 cm szerokość płaski lub prawie płaski ... Z wyjątkiem Skoda Yeti, nie samochód kompaktowy, co rozumiemy jako segment C cygar przestrzeni wewnętrznej, ani tak wielu SUV z taką wszechstronność użytkowania.

Honda HR-V: Rewolucja nie tylko przestrzeń

Honda zastosowano również sporo pomysłowości przy poczęciu HR-V. Pochodzące z Honda Jazz, jego platforma Ma jedne cechy jak lokalizacja zbiornik paliwa obszar centralny wnętrze, tuż pod przednimi siedzeniami, ale bez ograniczania przestrzeni dla stóp osób podróżujących z powrotem. drzwi tylne Honda HR-V są również szczególnie duża w stosunku do wielkości samochodu, Poza tym ma bardzo szeroki kąt otwarcia dla łatwego dostępu. I jak lukier, Magic Seats marka dom, którego podstawa tylnych siedzeń można umieścić pionowo, można przewozić przedmioty w kabinie pasażerskiej niż w innych samochodach nie będzie po prostu zmieścić.

Honda HR-V-proof

Lubię to być SUV, mają możliwość regulacji siedziska w niskiej pozycji w stosunku do linii pasa samochodu. I znowu, gdziekolwiek spojrzeć, w HR-V będzie zobaczyć więcej oznak pomysłowości i know-how typowy Honda. Ani Scorecard lub wyświetlacz na desce rozdzielczej ma najmniejszego odbicia To zabawne, bo jeśli spróbujesz zrobić zdjęcie wyjdzie zawsze przedstawiana przez trudne próby znalezienia adequate- kąt, Hamulec bezpieczeństwa jest automatyczna, Dźwignia, radość w użyciu, a konsola, która dzieli dwie przestrzenie pozwala zorganizowanej małe elementy, które chcesz przeprowadzić ręcznie. Powlekanie przednich i tylnych drzwi wykończone tkaniny łączy aspekty i cechy w obu środowiskach, a deska rozdzielcza nie wydaje sztywnego plastiku, dopóki go nie dotknąć. Ze swojej strony, czarne wykończenie lakierowane są tak, źródłem pyłu, ale dać odrobinę bardzo ostrożnym przy domku. Jeżeli dwa porty USB w tym przypadku i pomocnicze gniazda audio są rozpowszechnione, Honda HR-V dodaje również wejście HDMI.

Wiem, że jeszcze nie zaczęły chodzić, ale warto było czekać jeszcze kilka wierszy. Trzy poziomy wykończenia konfigurowania zakresu Honda HR-V, gdzie nie trzeba zaszaleć z opcjami: Elegancji jest pośrednia i pochodzi naprawdę kompletna dla funkcji aktywne i pasywne komfort. W tej chwili nie mają odpowiednik w silnik benzynowy Honda Civic, dla których, nawiasem mówiąc, już ogłosił changes- do odsyłaczy, ale diesel, a nie tylko istnieją, 1.6 i-DTEC 120 KM, jeden z najlepszych kierowców rynku: 2.600 euro rozdzielić dwa samochody ... na korzyść Hondy Civic, już szefa kategorii w funkcjonalności i przestronności wnętrza i jako zaliczkę, także z rolki, postrzeganej jakości i wyrafinowania starszy. Nie, nie samochód HR-V w najlepszej kategorii cenowej, choć robi ofertę dobry stosunek korelacji i produkt.

Honda HR-V 1.5 i-VTEC: silnik "autor"

Teraz pół obrotu klucza -tylko Wykonawczy zakończył przycisk- bagażniku, i zaczynają się znaleźć świat kontrastów... dobre, czy nie tak dużo jak chcesz zobaczyć. Obiecujące innowacje pod szyldem marki Marzenia o ziemi, A oto pierwsza: nowoczesny silnik benzynowy z bezpośrednim wtryskiem paliwa przypominający prawdziwego Honda. Daleko od nowych mód, nie ma turbo lub trzy cylindry i tak jego kompleks zmienna żywotność rozrządu, z cross-modyfikując zawory podniesione, i oczywiście również zmienić barwę i wsunął jej postęp aż o 7000 obr do której jest on w stanie wymyślić maksymalnej mocy koło sądu. Regularna rotacja wyjątkowo silnik z przystanku&restart rozpocząć niemal niezauważalnie, którzy przez nieuwagę i celowo przyspieszyć pusty odcinek do sądu, aby dać hołd dla niektórych swoich zmysłów.

może masz zbyt sportowy za co można oczekiwać od podwozia samochodu i wybitnie znanym charakterem i jego charakterystyki mocy i momentu obrotowego, Jest więcej niż prawdopodobne, że można zobaczyć, jadąc tą Honda HR-V więcej "atak" Co byś zrobił z wezbrany momentem turbogasolina lub Diesel. Nie brakuje miękkość, nie jest to. Nie powiedziałbym, że to nie jest elastyczny silnik, ale prawdą jest, że 1.5 I-VTEC wyraża się maksymalną radości i siłą od 5000 obrotów na minutę, Obszar, w którym trzeba się zbliżyć, jeśli naprawdę chcesz, aby szybko zwiększyć prędkość. Nie przesadzone porusza zmiany rozwojowej. W rzeczywistości, tak lekkie i zrównoważony jest silnik, który może przejechać przez miasto w szóstym bez najmniejszych przeszkód. I łatwo utrzymać prędkość przelotową bez czując HR-V będą "wyłączania" kiedy droga staje się mniej korzystna. Stąd Zużycie naprawdę dobry, najlepszy wśród SUV benzynowy odpowiednik. Ale to, co brakuje, jak powiedziałem, to zdecydowanie i zwinność podczas krok na pedał gazu. Na szczęście masz tylko nogą z prawej dłoni Wyjątkowa wydajność zmiany, Honda również zazwyczaj uniknąć czasy odzyskiwania tak powoli w ciągu ostatnich dwóch biegach. I raz spróbować pysznych dotykowego, dźwięku i odpowiedź tego silnika się tam, za 4.600 obr./min do dostarczania maksymalnego momentu obrotowego, założę chcesz znaleźć bardzo często z Mr Hyde.

Honda HR-V próba

Honda HR-V, przesuwając więcej Civic Jazz

Oba zapewniają pewne elementy strukturalne, ale Honda HR-V koła i zachowuje się bardziej w linii bardzo mały Jazzu do najbardziej wyrafinowanej i efektywnego Civic. Bardzo ładne i dość szybkie kierownicy, a tłumienie tylko właściwą elastyczność, szerokość i wytrzymałość, zwinność, komfort i Poise Honda HR-V zachować udanych rentowności nawet w szybkiej jazdy, a nie jako Sport jako postać ma ten silnik. Border przezwyciężyć ten powinien spełniać pewien brak precyzji w kierunku i odbić bardziej pożądany przednią oś, ale bez utraty poczucia bezpieczeństwa. SUV, dlatego też, wyraźnie ukierunkowane na rodzinę, w której, jak tych pierwszych pokoleń, można przedefiniować rewolucyjny, tym razem, tak, drzwi do wewnątrz.

wkrótce

PRZYSPIESZENIE. Jekyl i Mr Hyde. Dwie strony wyraźnie zróżnicowane zakresy pracy zmiennej dystrybucji i-VTEC. W górę, aż, zły i smaczne.

ZMIANA.
Transmisja z Civic, ale wciąż nieco twardszy Dźwignia regulacji. Choć nieco szorstka, to jest wręcz szybki i przyjemny w użyciu.

Hamowanie. firma pedał czuć, z zaprawą, która zapewnia dużo bezpieczeństwa na pierwszym pisotón awaryjnych. Dystans, jednak jest po prostu dobry, nie więcej.

Zużycia. Istnieje wiele technologii we wnętrzu silnika. I HR-V jest również dość lekki samochód. Otrzymana, SUV, który spędza trochę drogi i bardzo mało w mieście.

Rozwoju. 
Jest to mocny punkt tego silnika, więc prędkość z tych ćwiczeń zależy od zaangażowania: dobre wykorzystanie szukać zmienić wiele zwinny i bezpieczne wyprzedzanie.

OCCUPANCY i wagi. Są lżejsze, Mazda CX-3 jest jednym z nich, ale HR-V nie oszczędza jeden gram tłuszczu. Nie brakuje centymetr drzwi wewnątrz. Odniesienie pasażer przestrzeń przedziału.

Moc i moment obrotowy. Wykresy nie odzwierciedlają zmiany nastroju tak radykalne, ale od połowy zakresu 1,5 i-VTEC przekształca się śmigła z większą złością i bardzo sportowym nastroju.

Dźwięczność. Prawdopodobnie najgorszy aspekt rozwiązany: aerodynamika, silnik i układ jezdny, notuje też.

BOOT. Dupleksu wygodny dostęp, z oddzielnych 105 litrów parterze i jeden górny z 470. Wśród jak tylko Skoda Yeti daje zarówno siebie.

Możesz być także zainteresowany

Skoda Yeti i porównać Mitsubishi ASX

Honda, wszystkie nasze treści

CX-3 1,5-D 2 koła Skyactiv

CX-3 1.5D 105 2 koła na Juke 1,5 dci 110 4x2