Test: Nissan Pulsar 110 dci N-TEC, który brakuje Nissan

Test: Nissan Pulsar 110 dci N-TEC, który brakuje NissanTest: Nissan Pulsar 110 dci N-TEC, który brakuje NissanTest: Nissan Pulsar 110 dci N-TEC, który brakuje NissanTest: Nissan Pulsar 110 dci N-TEC, który brakuje Nissan

Pierwszy kompaktowy Nissan dotrzeć Hiszpania była Wiśnia (1985) że stało się Sunny (1989) i następnie Almera (1995) dwa pokolenia, pierwszy wyprodukowany w Japonii, a drugi w Wielkiej Brytanii. Trzy bardzo różne nazwy, ale wszystkie znane gdzie indziej jak Pulsar. Nazwa, która ma wiele tradycji, choć w Hiszpanii większość z nich zabrzmi ponownie. W przerwie między jednym Tiida, koncepcji globalnego samochodu, przeznaczony dla wszystkich rynków tu nie odnieść oczekiwany sukces.

Nissan PulsarAle skupmy się na nowym Pulsar. Model, który Jest produkowany w hiszpańskim zakładzie w Zona Franca w Barcelonie. Jest to kompaktowy pięciodrzwiowy z 4,39 m Długość wynosi najdłuższy w swojej kategorii, z kilkoma opcjami do przodu, jak Mazda3 z 4,46 lub 4,42 Opel Astra, i jak Mazda trzyma obok największej bitwy nich wszystkich, z 2,70 metrów. Nic dziwnego, że ten pomiar jest o 5 cm dłuższy niż Qashqai, a jeden w długości, z którą dzieli niektóre z elementów konstrukcyjnych. Wszystko to pozwala zapewnienie miejsca na tylnych kina płytowych. Coś, Opel Astra i Mazda3 nie mają większego zysku.

Co liveability!

Więc co stoi wewnątrz Pulsar jest jego wspaniały podłużna przestrzeń aby pomieścić kolan pasażerów tylnych siedzeń. 85 cm, poszukaj wśród najbardziej przestronnych sedanów znaleźć model, który przewyższa go, poparcia Lion 4 cm i średnicy 5 do Spaceback Skoda, który aż do nadejścia miały szersze w tym pomiarze. Jej wysokość jest również niezwykły, chociaż Hyundai i30 oferuje kilka cm więcej, ale jej szerokość średnio potwierdza, że ​​jest bardziej odpowiedni w tych miejscach, dla dwóch osób dorosłych na trzy. Ponadto, bardzo wysoki -od 1,80 m-, pomimo takiej odległości wzdłużnej, to ominie wyżej usytuowaną stolec nie podróżować z kolanami jak wysokie. Najśmieszniejsze jest to, że pomimo oferując zarówno przestrzeń z tyłu, cubique pnia hojny 435 litrów do 70 Obywatelski, odniesienie, ale znacznie powyżej większość jego rywali. Byłoby idealnie, gdyby miał bardziej regularne kształty i obciążenie samolotu niższy niż ułatwić wprowadzenie bagażem.

Nissan PulsarW przednich foteli jest również hojny przestrzeń, o znacznie większej szerokości i większe możliwości regulacji położenia jazdy. Jeszcze lepiej, jeśli chodnik mógłby obniżyć stać i wsparcie w górnej połowie nie mieliśmy dużo chęci; coś, co nie zostało przyjęte z zadowoleniem przez wszystkich kierowców, którzy testowali samochód.

Dla jakości wykończenia, tylko górna część deski rozdzielczej i drzwi wykazują miękkiego plastiku, zadziory podczas wiązania pomiędzy dolnymi częściami konsoli środkowej nie szukać miły dotyk. fotel dźwignię regulacji oparcia ruletki dość trudne dokładne ustawienie położenia jazdy podczas gdy oparcie jest podzielony na dwie niesymetryczne części, choć nie wprowadzają je w jednej płaszczyźnie z podłogą bagażnika, aby stworzyć płaską powierzchnię ładunkową.

Stopniowo

Na początku jej życia komercyjnych oferowana tylko z dwa silniki, zarówno znane. 1,2 DIG-T benzyna turbo doładowaniem przez 115 KM, Bardzo przyjemny i wyrafinowane, dostępna z sześciobiegową manualną skrzynią biegów lub automatyczną bezstopniową Xtronic nazwie i 1,5 dci napędowy Źródło Renault 110 KM, ma tylko podręcznik. Pierwszy € 1.400 mniej warte, co amortyzacji Diesel musi przebyć około 68.000 km aktualna cena paliwa. Na początku 2015 roku potwierdza się wersja 1.6 turbo silnik benzynowy o mocy 190 KM, znany już Juke, prawdopodobnie wraz z wariantem sport Nismo 218 KM z kołami 19”, pełny zestaw aero i sportowe zawieszenie, i prezentowane jako prototyp w ostatniej Paris Motor Show.

Nissan PulsarSilnik 1.5 dCi Diesel, pochodzące z Renault, jest również obecny w innych kompaktowych jak Megane i Mercedes A180 CDI; chociaż Pulsar czuje lekko chropowatych o nieco wyższym poziomie hałasu na biegu jałowym i wibracji. On jest weteranem i miotającego, 8 zaworów i chociaż nie tak jak rafinowany 1,6 dci zapewnia niższe, i mniejsze zużycie. figura średni uzyskany przez nasze Centrum Technicznego wynosi 5,1 l / 100 km, daleko homologowany 3.6; co w praktyce jest to niemożliwe do odtworzenia. Atrakcja europejska homologacja cyklu NEDC, które w przyszłości zostaną zastąpione przez zharmonizowane w skali globalnej. Niemniej jednak zużycie w mieście jest konkurencyjny, 4 dziesiątych uzyskane przez e-HDi 308 i A3 Sportback 1.6 TDI Ultra, dwóch najlepszych. Droga znajduje się w środku, aby taką samą różnicę czterech dziesiątych z Audi, ale ten środek są znacznie bliżej siebie w swoich rejestrach. Jeśli chodzi o korzyści, przyśpieszenie działa wystarczająco do czego możemy się spodziewać z jego 110 KM, odzyskiwanie ale brakuje mi przyjemność używać nadmiernie długi wybrane rozwój zmian. Dążył do zmniejszenia zużycia i spełniać standardy emisji zanieczyszczeń Euro6, ale które uniemożliwiają uzyskanie dobrej równowagi i zmusić ich do uciekania się do dźwigni zmiany biegów częściej, nawet ograniczona do podróży w 90/100 km / h w 5 sekcjach raczej w sposób 6. 1.2 DIG-T jest bardziej wyrafinowany, mniej wibruje i biegnie prawie taka sama, ale nie jest tak oszczędny w zużyciu.

Przede wszystkim komfort

Pulsar zachowanie wyraźnie reaguje na podejściu, które przekazuje swoje ciało, Jest to przede wszystkim wygodny samochód, z dość miękką amortyzację, ale dobrze reaguje na ryzyko, a nawet sportowej jazdy bez samochodu ma takie podejście. Remisy wyciągnąć precyzyjne, przewidywalne i łatwe do kontrolowania reakcji gdy zostanie przekroczony limit przyczepność, przyczyniając się do znacznie stałość dopracowany.

Nissan PulsarUkład kierowniczy elektryczny przekazuje wystarczających informacji i dokładne, jak zmiany, nawet gdy napędzany bardzo szybko brakuje lepszy dotyk, natomiast Hamulce spotkać dostatkiem, choć w bardzo wymagających driving zmęczony dość łatwo i nie dystansuje znaczący aresztowania. Jak to się dzieje z Qashqaia, z którym dzieli wiele elementów, Oferuje on dobrą jakość jazdy i bardzo wyrafinowane walcówka, tylko uszkodzony przez poziomu hałasu i wibracji na poziomie powyżej 1,6 dCi, z którą rutynowo badanego tej zwrotnicy.

Wyposażone i niedrogie

Zakres jest zbudowana z czterech wykończeniach. DCi Visia podstawowe środki do wypłaty 17.450 euro, gdzie oferuje 6 poduszek powietrznych, ESP, klimatyzację, cztery elektrycznie sterowane szyby, tempomat, komputer pokładowy, Bluetooth i koła 16”. poruszać się Acenta bardziej wskazane rachunek wzrasta 950 zł Elementy takie jak klimatyzacja, centralny podłokietnik iz powrotem, czujniki światła i deszczu, elektrochromatycznymi wnętrz kluczowych lustro głośnomówiący i lampami przeciwmgielnymi. Do testu N-Tec dodać kolejne 1700 zł przez przednią antykolizyjnym, reflektory LED, 17 „koła, Nissan Connect (Smartphone Aplikacje do zarządzania, nawigacja, Google Wyślij do samochodu ...) i kamera cofania systemu. Górny koniec Tekna Blind Spot dodał powiadomienie zmiany pasa ruchu, czujnik ruchu, kamery 360, skórzana tapicerka, podgrzewane fotele i elektrycznie składane lusterka € 1700 więcej. Są tańsze kompaktowy tempo, ale to, co jest trudne do pokonania jest jego doskonała cena / sprzętu.

AIDS jazdy

Pod nazwą „Inteligentne Tarcza Protection” Oferuje on niektóre z najnowszych systemów napędowych pomocy. N-Tec zakończył Przedni układ antykolizyjny, który ostrzega kierowcę akustycznie, a nawet zatrzymuje się samoczynnie po wykryciu możliwy zakres rozproszenia kierowcy. Tekna wypełnić tę część z Blind Spot Assist, który ostrzega o obecności innego pojazdu, że nie możemy zauważyć w lusterku wstecznym, ostrzeżenie przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu i detektor ruchu, że powiadomi ruch innych pojazdów wokół parkowania pojazdu w pracy. Funkcja, która jest uzupełniona przez Camera 360 który odtwarza na ekranie konsoli środkowej napowietrznych widok z samochodu do zaparkowania prawie do milimetra bez jednego dotyku.

Po bezprecedensowym sukcesie swojego SUV Qashqai, która przejęła szczycie rankingu sprzedaży w ostatnich latach. Nissan z Pulsar kończy uporządkować swoją ofertę w segmencie C z tradycyjnym zwarta wyraźnego zobowiązania do oszczędności, prostoty i przestrzeni, aby sprostać klasyczny kategorię klienta; Nowy Qashqai, który dodaje się do praktycznego estetykę i uniwersalność jego korpusu łączącego i X-TRAIL, podejściem nieco-komercyjnymi Campero rzeczywistym większej wydajności, modułowości i możliwością posiadającą siedem place. Opcja dla każdego typu klienta. Będzie ona zwycięży.