Test: Peugeot 508 SW 2,0 BlueHDI 150 wabik

Test: Peugeot 508 SWTest: Peugeot 508 SWTest: Peugeot 508 SWTest: Peugeot 508 SW

banner PeugeotMimo że nie było dawno debiut w połowie 2011 roku, Peugeot postanowił zaktualizować 508 do walki w lepszych warunkach z nowymi rywalami, które stoją przed nami. Na zewnątrz, co jest uderzające jest jego nowa krata, który otwiera obraz stopniowo dostosowany do innych modeli tej marki Lion. również Zmiana kaptur, przedni zderzak co zwiększa całkowitą długość 1,6 cm i SW sedan prawie 4, ponieważ różni się również jego stronę tylną i latarnie które można teraz prowadził, tak jak w test- jednostki, podczas gdy tylne światła, które same są różne w salonie, w rodzinie są utrzymywane. Wewnątrz znajdziemy ekran dotykowy 7 cali (Standard z Active wykończenia), który zwalnia niektóre przyciski fizyczne, podczas gdy dokładnie utrzymuje skróty do nawigacji, audio, telefon i komputer pokładowy. Ponadto debiutuje nowy tapicerki, Aplikacje, które zwiększają sprzętu łączności i bezpieczeństwa, takich jak kontrola pojazdów w martwym punkcie lub kamera cofania, z dobrej definicji, ale słabym oświetleniu, jak zaczyna się zmierzch, który wyłącza stosowanie.

W mechaniczne, silnik benzynowy 1.6 THP Zatrzymaj bezpośredni wtrysk&początek zwiększa swoją moc do 165 KM, a 2,0 HDi są niebieskie 150 KM i ręczne 6 szybkości transmisji, Bohaterem testu i 180 KM z automatyczną konwerter momentu obrotowego.

Cleaner Diesel

Napęd posiada 2.0 BlueHDI czyszczenia spalin systemu AdBlue odpowiedzialna za redukcję tlenków azotu, które są napełniane w przeglądach 20000 km-. 150 KM Wyróżnia gładkości, niski poziom drgań oraz doskonałą elastyczność, z dobrze rozciągnięta czerwonej strefy, przy 4500 obrotach na minutę. Jest to dość wyrafinowane, ale w cyklu miejskim pojawia się jeszcze bardziej za doskonałą przystanku&Start, który wyłącza silnik bez nas sobie z tego dobrze zanim wysiedliśmy i restartuje szybko i sprawnie wypełnić minimalnej pieszczota pedał sprzęgła. System, który prowadzi krok przed resztą swoich rywali.

Peugeot 508 SW

Jednak to, co jest uderzające jest to BlueHDI jego zatwierdzony poziom emisji zanieczyszczeń, które 105 g / km, ma jeden z najniższych w swojej ewidencji kategorii. Coś, co wróży bardzo niskie zużycie, choć w praktyce nie są one tak, osiągając nieco ponad pół litra A4 Avant 2.0 TDI ultra miasta i 318d Touring BMW, które są najlepsze Oznacza obeznany w tej sekcji.

Przede wszystkim dużo komfortu

W dynamicznej płaszczyźnie możemy znaleźć bardzo wygodny samochód, ale także bronił ze strefą godności na zakrętach. Tak, Czują się nieco więcej bezwładność niż niektóre z jego konkurentów, ale Vira dość płaski i umożliwia szybkich zakrętach. Zawsze z bardzo przekonany postawy i tylną oś, która pozostaje nieustraszona w linii wyścigowej. jest dobrze amortyzowany, ponieważ absorbuje jakość i komfort, ale Jazda sport, off ciasnych zakrętach, Kierunek tendencję do „wygląd” nieco w bok nieco stępione w GT z podwójnym wahacze przedniego zawieszenia przegubu rozłączonym zamiast klasycznej McPherson pozostałe modele.

Peugeot 508 SW

Funkcjonalnie tak tam upgradable dane, wykazujące jego starszeństwo wobec przybyszów. Przykładami są: elektrohydrauliczny układ kierowniczy, który staje się bardzo ciężki, by bardzo szybko manewrować, lub prowadząc swoją zmianę, która wymaga, aby kierowca dokładnie oznaczyć czas i spokój.

Bardzo dobrze zrobione

Wewnątrz wita nas elegancki design, wysokiej jakości materiały i staranne traslucen ergonomia. Jego jedyną skazą, Kilka małych witryn do depozytu przedmiotów. W konsoli środkowej, gdzie znajduje się jeden raz kontrole ekranie przeglądarki praktyczną przestrzeń z pokrywą kurtyny na telefon-od średniej lub małej wielkości lub klawiszy otwiera, ale nie jednocześnie. Z kolei popielniczka jest niewielka, podobnie jak przestrzeń pod centralny podłokietnik; ukrytych połączeń 12V, AUX i USB.

Peugeot 508 SW

Livability niezmienione w porównaniu do poprzedniej wersji, z dobrym poziomie globalnym oraz zdolność do podróżowania cztery dorosłe osoby w pełnej ulgi. jego boot, z 525 litrów umożliwia dobrą zdolność jedynie 10 litrów najlepsze (Passata i C5). Ponadto, sieci, które pozwalają na ustalenie obiektów, aby przekroczyć granicę kurtyny klapy bagażnika, który jest nawinięty jeden touch-, oparć, który może być złożony z kontrolą w samym bagażniku, haki do wieszania toreb lub włazu do przez podłokietniku związanej z nośnikiem w celu wprowadzenia przedmiotów, takich jak narty znacznie zwiększają swoją różnorodność.

górny koniec

SW 508 z silnikiem 2,0 BlueHDI 150 KM dostępny tylko z wykończeniem Allure, który jest drugim najwyższym na 32,270 euro. Tak więc, jeśli chcemy mniej kosztowną wersję, będziemy opowiada się za 2,0 HDI 140 KM aktywny, także jedynym, który jest powiązany z tym mechanizmem, który odjąć 4100 euro i oprócz mniejszej mocy i średniego zużycia cztery dziesiąte wyżej brakuje klawisz trybu głośnomówiącego dla dostępu i uruchamiania, elektryczny hamulec postojowy, przeglądarka, HUD, przyciemniane tylne szyby oraz dach panoramiczny między innymi. Z pachną również najmniejsza 1,6 EHDI 115 KM (przy 29,620, czyli 2650 mniej) stwierdzono również BlueHDI 180 KM 2.0, który dodaje 2450 euro wraz z dodatkowymi 30 KM i automatyczną skrzynią biegów.

z Aktualny rabat, 508 zmniejsza szybkość cen w 3.000 euro. Z tej promocji staje się kuszącą ofertę, ale nie jest tak konkurencyjny jak w innych modelach lwa. Niemniej jednak, przed jego rywali jest dobrze przygotowana, zwłaszcza, że ​​jego wyposażenie standardowe jest rozległe, w tym wersji dostępowego, choć go znaleźć najlepszą wartość w Active.

Peugeot 508 SW

Spełniać dobre noty we wszystkich aparatados, dla jakości jest prawie na poziomie konkurentów premii a sprzęt może być bardzo kompletne, z wyboru w bardzo atrakcyjnych cenach. 2.0 BlueHDI 150 KM przekonuje jego wykorzystania, ale nie możemy zapominać, że konserwacja jest nieco wyższa, konieczności uzupełniania AdBlue co około 20.000 km, a zużycie paliwa, mimo że niska w praktyce nie dostać tego, co zostało obiecane, umieszczenie wielu jego przeciwników nieco poniżej i 2,0 HDI 140 KM ogłasza tylko 0,4 l / 100 km ponad połowę, przy znacznie niższych kosztach nabycia.