Kia Rio 2017: interesujące Test 1,0 silnik T GDI

Kia Rio T GDI 1,0, testowaliśmy benzyną bardziej interesująceKia Rio T GDI 1,0, testowaliśmy benzyną bardziej interesująceKia Rio T GDI 1,0, testowaliśmy benzyną bardziej interesująceKia Rio T GDI 1,0, testowaliśmy benzyną bardziej interesujące

Kia Rio 2017 które już zostały oferując kluczowe dane na temat cen i wyposażenia Tutaj przemawia samochód segmentu B. Jest to kategoria, która jest powyżej samochodów bardziej miejskiego podejścia, które na przykład byłby Kia Picanto, ale składa się Modele z wysokim popytem (Ford Fiesta, Renault Clio, VW Polo ...), z których ludzie poruszają często codziennie przez dużych miast i okolic. I wiemy, jak jest ciśnienie środowiska w środowiskach miejskich, z bardzo oznaczonych silników wysokoprężnych i Zwiększone zapotrzebowanie na silniki benzynowe, gdzie silniki nakładają rozdrobnieniu turbodoładowanie.

Kia Rio 1,0 GDI T: trzycylindrowy 100 KM

W związku z tym zakres Kia Rio 2017 -whose Pierwsze dostawy klient zostanie dokonane na początku kwietnia do odgrywają ważną sojusznika do badań przesiewowych u Nowy silnik 1.0 T-GDI, mechaniczny Kompaktowy i lekki który został po raz pierwszy wprowadzony w ostatnim Kia CEE'D i powinien chwycić największą liczbę sprzedaży w Europie nowej Kia Rio. Ten silnik zaledwie 998 cm3, Jak w podobnych pędników ma tylko trzy cylindry, które wykorzystują zaawansowany system zasilania, w którym etap centrum odbioru bezpośredni wtrysk paliwa z dodatkową wydajność zapewnia Turbosprężarka o zmiennej geometrii.

Kia Rio T GDI 1,0Z tym podejściem, Kia Rio T GDI 1,0 ogłasza maksymalną moc 100 KM przy 4500 obr./min i maksymalny moment obrotowy 17,6 mkg od 1500 do 4000 obrotów na minutę. A prawda jest taka, że ​​od pierwszych metrach ta wersja pokazuje radość, z większym poczuciem pędu jak zbliżamy się do środowiska i 2,000 rpm dobra dawka progresywności aby zobaczyć wskaźnik licznika unosi 6.000 rpm. Oczywiście, kiedy wymagają przyspieszenia, a także z innymi silnikami trzycylindrowy, że decybeli wzrosnąć istotnie, ale Kia zasługą osiągnąwszy dźwięk, który nic nie jest denerwujące ucho, wręcz przeciwnie, jeśli jesteś jednym z tych kierowców, którzy lubią nosić dobre tempo chodzenia.

Kia Rio 1,0 GDI T: 4,3 l / 100 km, a skuteczna odpowiedź

Kia Rio 1,0 100 KM T przechodzi GDI 0 do 100 kilometrów na godzinę w 10,7 sekundy i osiągnie Prędkość maksymalna 188 km / h, podczas ogłaszania połączoną paliwa 4,3 do 4,5 l / 100 km emisje CO2 pomiędzy 99 i 102 g / km, w zależności od pakietu aerodynamicznego, który zawiera i zużytych opon, z od 15 do 17 cali.

Kia Rio T GDI 1,0W naszej wycieczki w portugalskim regionie Lizbony, zwłaszcza wokół Sintra, pierwszych wrażeń za kierownicą z Kia Rio Zostały one bardzo satysfakcjonujące, pokazując dość skuteczne zachowanie. Prace McPherson zawiesiny w przedniej i oś skrętna w jego tylnej jest to, że to przekonujące na różnych powierzchniach, w tym niektóre zalesione, wąskiej drodze z dość śliskim asfalcie. Rozwój zestawie jest czymś, firma, ale bez podważania wysoki poziom komfortu i sprawia wrażenie, że lekkość nowego silnika T-GDI korzyści Agility Rio poprzez krzywej mniejszą masę i bezwładność.

Kia Rio 1,0 GDI T: 120 KM również

Pomaga także dobra dokładność adres, ewolucja bardziej niezwykłe przed dotknięciem my postrzeganej w jakiejś starej Kia Rio i że mamy obecnie testowane przynosi finezji kierunkiem i przy udziale opony 205/45 na 17-calowych obręczy poziomie stabilności. Oczywiście, dobry pierwszy bilans dla nowego modelu południowokoreańskiej marki, która na koniec 2017 śledzi ewolucję nad Silnik 1,0 T-GDI, doda do oferty nową wersję 120 KM.