Hyundai i20 Aktywny, utylitarny czterodroźnego

Hyundai i20 Aktywny, narzędzie z SUV kolorzeHyundai i20 Aktywny, narzędzie z SUV kolorzeHyundai i20 Aktywny, narzędzie z SUV kolorzeHyundai i20 Aktywny, narzędzie z SUV kolorze

Hyundai zwalnia nazwę aktywny w i20 odróżnić swoją wersję zwrotnica, opracowany z organizmu pięciodrzwiowej. Model o nazwie konkurować z samochodami cięcia Citroën C4 kaktus, Fiat 500L Trekking, Peugeot 2008 i Renault Captur między innymi. Zewnętrznie wyróżnia specjalne zderzaki, z okrągłe światła przeciwmgielne zintegrowane obfite przednią i tylną wielkości i posiadają sześciokątny krata, teraz odwrócony; zabezpieczenia Drzwi w czarnym plastiku; koła; boczne osłony; srebrne relingi dachowe; dopasowanie wlewu paliwa i spojler dachowy.

Wewnątrz i20 Hyundai Aktywny eksponaty metalowe pedały specyficzny tapicerki oraz wybór różnych szczegółów w orange „Tangerine” lub niebieskim „Poranek”.

ale Hyundai i20 Aktywny nie tylko ma kosmetycznych zmian. Tak więc, do jazdy po terenach nieutwardzonych łatwiej jest podniesiony wysokość jego Nadwozie do ziemi 20 mm, natomiast fotele są umieszczone nieco wyżej, aby lepiej kontrolować przepływ od kierownicy. I to zrobione dobrze, to nadal cieszy się dużą dynamikę podczas gdy postawa jest naturalna, z dobrą ergonomię wszystkich kontroli. Nie ma wszystkie koła wersje napędu, To nawet nie mają elektroniczne układy sterowania, takie jak w descensos- aby zwiększyć ich zasięg za pola.

Hyundai i20 Aktywny tylnyHyundai Aktywny 1.0 T-GDI, wielki mały silnik

W wersji aktywny, To premiery w całym zakresie Hyundai i20, I pięciodrzwiowego coupe uwzględniony nowy silnik tricilíndrico litrowy opracowany przez wydział Hyundaia w Niemczech spotkać europejskiego zapotrzebowania klientów. Należy do znanej rodziny z suwakami kappa, blokiem aluminium zwisających jego zwartość i lekkość. Zawiera kolektor wylotowy zintegrowany z głowicy z wtryskiem bezpośrednim, turbo ciągły i zmiennych faz rozrządu.

Silnik 1,0 T-GDI Jest on dostępny w dwóch poziomach mocy: 100 120 HP, z innego elektronicznego zarządzania w każdym. Nie jest zaskoczeniem, mają zarówno 17,5 mkg Maksymalny moment obrotowy przy 1500 obrotach na minutę, z tą różnicą, że najmniejsza osiąga maksymalną moc przy 4500 rpm vs. 6000 duże; nie jest to „wykastrowany” elektronicznie. Na biegu jałowym, wibracje typowe trzycylindrowy architektura zawarte są stosunkowo dobrze, choć nie w takim stopniu zaawansowania silnika Ford Ecoboost 1,0 lub 1,2 PureTech PSA. Jeśli zbliża się one na odpowiedź, z zaskakującą wydajność. To nie ma dużo mocy przy niskich obrotach, co wymaga pracy ze zmianami, ale wersja 120 KM czuje pełen średnie i wysokie. Się szybko okrążenia i wyprzedzanie rozciągliwość pozwala koła zębate do cięcia bez oznak omdlenia. Wszystko to z konsumpcją, w przypadku braku pomiaru w naszych regularnych wycieczek z precyzyjnym instrumentalnej naszym Centrum Technicznym, wydaje się więcej niż uzasadnione, nawet gdy bezlitośnie spieszy szanse na dysku.

Hyundai i20 AktywnyHyundai i20 Aktywny, również w Diesel

opcja diesel w Hyundai i20 Aktywny Jest określona przez 1.4 CRDi 90 KM związany z ręczną 6 szybkości transmisji, jak w 1,0 T-GDI 120, a 100 wykorzystuje jeden 5. Nie jest w każdym przypadku możliwość automatycznej skrzyni biegów.

obie wersje aktywny podobnie jak reszta rodziny Hyundai i20 z silnikiem 1.0 T-GDI są już w sprzedaży ze zniżką 1,607.50 euro dla benzyny i oleju napędowego do 2542.50. W tym celu, można odjąć kolejne 1400 euro, jeśli zdecydujesz się finansować działalność poprzez marki, które zwróciły się o ponad 60 procent klientów Hyundai. Jest on dostępny z poziomu wykończenia Klass, Techno i Styl, z ceną począwszy od 16,707 euro uwolnienie 1,0 T-GDI 100 Klass 20357 z 1,0 T-GDI 120 Style pomarańczowy; ze zniżką wprowadzające w cenie, ale nie fundusze.

szacunek do Hyundai i20 pięciodrzwiowy, aktywny stanowi wzrost w cenie 1000 euro, które można przypisać zarówno ich estetyczne różnice, tłumienie ... ale także do włączenia felg w Klass lub techno, rosnącej od 16 A17”.

Możesz być także zainteresowany

Ceny i zdjęcia nowego Hyundai i20 Aktywny

Hyundai i20 Sport

Fiat i20 1.4 Test CRDi