Przetestowaliśmy Renault Twingo GT: nie pozostawi obojętnym

Nasz test Renault Twingo GT na zdjęciachNasz test Renault Twingo GT na zdjęciachNasz test Renault Twingo GT na zdjęciachNasz test Renault Twingo GT na zdjęciach

Napędzany Renault Sport, Clio i Megane jako skuteczne R. S., akronimy GT zdefiniować Twingo sportowy. I to nie tylko w wyglądzie, z Wylot powietrza do tylnej lewej, dyfuzor, jego podwójny układ wydechowy, 17 „koła lub logo Renault Sport, chociaż pasemkami zmiany mechaniczne i ramę przynosi.

silnik benzynowy jazda to Renault Twingo GT jest tricilíndrico 0,9 TCe 90 do przechodzenia 109 KM. wzrost 19 KM nie może wydawać się dużo, ale stanowią one ponad 21 procent swojej mocy, co sugeruje, że praca polegała nie tylko dawania większe ciśnienie turbo. Nic dziwnego, że po wylocie powietrza na lewym skrzydle znaleźliśmy ogromny wentylator zdolne do obniżania temperatury powietrza w turbo rejestruje 12 procent, podczas gdy przepływ zwiększa jednego 23. Ponadto zwiększa prędkość obrotową turbosprężarki The pompa paliwa Wzrost upłynniające chłodzenie Jest on zoptymalizowany. Rezultatem jest bardzo silna reakcja, z wielkim uczucie przyspieszania i maksimum zabawy, choć ich numery są zbliżone do średniej energetycznemu. Poprawić moc rozciągnięte więcej, bo z napiętych sytuacji zmiana przychodzi bardzo szybkie cięcie. A jeśli korzyści znacząco wzrośnie, redukując w ciągu dwóch sekund od 0 do 100 km / h, tak też konsumpcja, ze wzrostem o 1,1 l / 100 km miasta i 0,7 autostrady (patrz koniec artykułu tabeli istotne dane techniczne i mierzony Highway Centrum Techniczne).

Renault Twingo GTw podwozie Renault Twingo GT, znaleźć nowe amortyzatory, sprężyny i jędrniejsze krótki, Grubsze i 17 „koła pałąk. Od pierwszych metrów czuje się bardzo wysportowany, ale brak jakości bacheo i pokazano trochę rebotón, że firma nie jest doskonały, co mniej dokładne. jego silnik trakcyjny i tylny Są to duży plus dla trakcji, ale poszukują bardzo konkretne reakcje. stabilności ESP jest bardzo natrętny -i, który został recalibrado- podczas wietrze poprzecznym porywy wpływają go dużo.

Renault Twingo GT: sportowy wnętrze i młodzieńczy

Jeśli Na zewnątrz Twingo GT posiada wiele elementów uderzające, wewnątrz zdarza się nieco to samo. Nie możemy patrzeć z dala od konkretnej tkaniny tapicerki / skóra, pedały aluminium, doorsills z Renault Sport logo i inne ekskluzywne akcenty ten kolor wersja GT.

Renault Twingo GTw jego kabina, również znaleźć kilka szczegółów, aby poprawić. wspornik smartphone częściowego przykrycia przyciski i system multimedialny ekran, podczas rękojeści dźwigni zmiany biegów zima Przekazuje bardzo zimno, a latem prawdopodobnie spalić.

Odnośnie do fotele Twingo GT, Są piękne w projektowaniu, ale nie szukają komfortu i ergonomii. Naszym zdaniem próg drzwi i podłogi są bardzo wysokie, ale pozwala zobaczyć ruch bardzo dobrze. Jak dla tylnych siedzeń, mają więcej miejsca, niż się wydaje.

Renault Twingo GT: nasz wniosek

Renault Twingo GT jest samochód miejski z wysoka moc emocjonalną i to przyciąga wiele uwagi ruch jednostajny że zazwyczaj otacza nas, co dla wielu będzie wystarczające usprawiedliwienie dla jego brak komfortu. Zużycie, lekko podniesiony łatwo zapomnieć nam jak zdecydujemy pedał przepustnicy i uraczyć nas swoim Odpowiedź kociej zwinności. szkoda His ESP nie jest odłączany.

Renault Twingo GT: Dane techniczne

POMIARYRenault Twingo GT
ACEL. 0-100 km / h9,8 s
Wyprzedzania 80-120 km / h 48,0 s
Głośność 100 kilometrów na godzinę70,6 dB
Głośność 120 kilometrów na godzinę72,6 dB
wagi1,026 kg
zużycie miasto6,7 l / 100 km
zużycie Highway6,2 l / 100 km
Średnie zużycie paliwa6,5 l / 100 km
szerokość przód131 cm
Rozstaw kół tylnych125 cm
wysokość z przodu93-100 cm
wysokość tył90 cm
na nogi66 cm
tułów195 litrów

Możesz być także zainteresowany

- Renault Twingo GT: opinie i rzeczywiste zużycie

- VW Up! TSI: ich rzeczywistego zużycia