Test: Mercedes C 220 BlueTEC 7G-Tronic, jest ogólny limuzyna?

Mercedes C 220 BlueTEC 7G-TronicMercedes C 220 BlueTEC 7G-TronicMercedes C 220 BlueTEC 7G-TronicMercedes C 220 BlueTEC 7G-Tronic

Nie ulega wątpliwości, To jest 4-cylindrowym. Konwencjonalne dotykowy i akustyka 220 CDI, teraz przemianowany BlueTEC dla swoich nowych emisji technologii oczyszczania i dla bytu i Euro6, jest praktycznie jedynym ograniczeniem czuję nowy Mercedes Klasy C. Rozumiem, oczywiście, jak wyróżnikiem wśród dużej marki sedan. Nie Klasa E mocowanie również nie z zadowoleniem, to robi, ale dzisiaj, tutaj, jest jedyną opcją diesel. Ani benzyna 6-cylindrowy ... teraz są. Reszta jest już mierzona w krótkim, bardzo bliskiej odległości. Więc jeśli zawieszenie pneumatyczne Zawsze ekskluzywne segmenty górne (nawet zapomnieć o tym w Audi A4 i BMW serii 3) Dziś nowy Mercedes Klasy C można wyposażyć 1.600 zł, podnosząc komfort jazdy ze standardami nigdy podejrzanym w średniej sedan, i tak, nie ukrywają, gdzie dotąd był tylko w jego czasach Citroen C5 dzięki unikalnej hydropneumatycznego wizji.

następnie wprowadź nowy Mercedes C Klasa i zamknij drzwi uchylne, gniazdo (20 mm niższy niż przed rozpoczęciem również poczuć odmłodzenie teraz Mercedes) i postrzeganą jakość niektórych materiałów starannie wykończone. Mam problem, nie mam już twarzą rywalki Audi A4 i BMW serii 3 (z którym, nawiasem mówiąc, był przez lata w tym wątku), ale nawet znaleźć takie dobre wykonanie na bieżąco Mercedes Klasy E. Klimatyzacja nawet aktywny recyrkulacji przy wjeździe do tunelu, aby unikać wdychania szkodliwych gazów, natomiast pozycje na rzecz ochrony środowiska, można poprosić jonizatora oraz dyfuzor zapachu ... ambicją Mercedes klasy S. C.

Skala klasa S

Mercedes C 220 BlueTEC 7G-Tronic

Co nie ma wątpliwości warto i że nowa Mercedes klasa S był obecny w regeneracji wystaje klasy C, i zarówno w zakresie projektowania i technologii oraz, oczywiście, architektura. W rzeczywistości, zarówno akcji modularna platforma, Nowy Mercedes z silnikami wzdłużnymi, który kończy się nie tylko faworyzowanie klas niższych, ale zresztą odróżnia go jeszcze bardziej wejście od Mercedesa, wszystko już poniżej poprzecznej silnika i innych szczególnych zasadach. Nowy Mercedes Klasy C z pewnością jest wielkim beneficjentem.

Gdybym uważał, że nowoczesny „” semi Coupe Mercedes CLA popełnił w swoim czasie, teraz widzę i czuję Mercedes Klasa C jest na innym poziomie ... obecnie Klasa E faktycznie prawie zagrożone. On nawet nie zbliża się pod względem wielkości, po wzrosnąć do 10 cm długości przesiedlić nad tym CLA dzisiaj, i rozciągania walce również 8 cm. Począwszy zatem chodzi teraz Mercedes klasy C bardzo różne, z dużo większą pewnością siebie i opakowań i urządzeń kiedykolwiek widział w segmencie, która podkreśla nową stereoskopowy aparat ... również klasy S. Już standardowe, ze wszystkimi ważną rzeczą w komfortowych warunkach, oferuje system unikania kolizji zdolne do zatrzymania się samochodu mniej niż 50 km / h, a także powiadomienie zmęczenie 9 poduszek powietrznych, kontroli ciśnienia w oponach, reflektory LED, aktywną pokrywę silnika, czujniki światła i deszczu, a nawet praktyczne krzesło wykrywania na przednim siedzeniu pasażera w celu automatycznego odłączenia przedniej poduszki powietrznej.

Fundacja ta jest zatem znacznie wyższa niż zwykle dla Audi, BMW i Mercedes, sama i sama dzisiaj usprawiedliwić zawsze wyższa szybkość początkowa klasy C. Dodaje również opcje i może skonfigurować niemal science fiction klasy C: do 60 kilometrów na godzinę może obserwować samochód przed. Klasa C innowacyjne, ale bez, oczywiście, klasyczny klasa C. Postaw teraz ekskluzywną linię dla tradycyjnego okrągłego gwiazdą na masce, poruszających się po ich nieznacznej poprawie, ale nadal zawierał tylne siedzenia (Brak miejsca, ale Audi A4 albo BMW serii 3 w dalszym ciągu oferować szerokość więcej nóg i odległość), a przede wszystkim cieszyć się komfort na drodze. Komfort C.

wysokiej klasy

Zauważyć, że w tej nowej technologii i wnętrze Mercedes C klasa skacze dwa pokolenia: jako starymi liśćmi Audi A4 i BMW serii 3 ... już ogłosił remontów w 2015 roku. Ale również technika ... Klasy S. ręka znowu z powrotem do jego Platforma i wykorzystanie aluminium, prawie 50 procent całości. Wprawdzie w skali widzimy, nie mniej niż 100 kg ogłoszone przez Mercedes, ale jego większy rozmiar i ogromny sprzęt jest rozjaśnienie.

Ponieważ jest to również teraz Mercedes Klasa C wyrafinowany nowa przednia oś i 4-ramienna który odchodzi tradycyjne McPherson i na razie nie jeździć ani jego przeciwnicy ... nie klasa E. traci prawie pół metra w średnica toczenia, ale z bezpośredni seryjny i zmienne przełożenie układu kierowniczego, teraz objechać wcześniej: dlatego ich bardzo obniżone 2,1 obroty koła (poprzednio 2,75) może stanowić więcej niż ronda do swojej adaptacji. Tak więc, oprócz spieszyć 180 zakrętów stopnia, czujesz jeszcze lepszą zwrotność, oprócz wyższego wyrafinowania oś izoluje lepiej zawieszenie i układ kierowniczy, transmitiéndote zawsze większe filtrowanie wszelkich niedoskonałości asfalt.

Mercedes C 220 BlueTEC 7G-Tronic

Po naszym pierwszym kontaktem z nowego Mercedesa Klasy C, prawie 2 miesiące i doceniamy jego bezprecedensową jakość jazdy z dodatkowym zawieszeniem pneumatycznym, tak że widzimy dziś Gdzie gdzie ewolucja jest standardowo. Jest to pierwszy poziom komfortu fotografowania ale zdecydowaliśmy się tym razem do Konfiguracja pośrednią linię Avantgarde: Zawsze, jak poprzednio, z amortyzatorami tylko mechaniczną modyfikację jego wytarowana według wypukłości i rolki, i 15 mm opuszczane podwozie. Więcej niż wystarczająco.

Bez doskonałości zawieszeniem pneumatycznym, Mercedes C klasa oferuje dłużej jakość bieżnika, które nie Audi A4 lub BMW serii 3 i, mimo że nieco suchy kompresji z opcjonalnym obręczy 18 cali (około przedniej i tylnej opony 225/45 245/40), nie ogranicza komfortu, również daje bardzo dobrą zwrotnośćZatem wyklucza następujące sportowe zawieszenie z sztywniejsze kretyna.

Było jasne, że to Mercedes Klasa C, więc nie należy się spodziewać dynamiki i lekkości (tutaj tak, różnica 100 kg) z serii BMW 3: Mercedes kontynuuje uwalnianie więcej przedłużenie ciała. Ruch, z drugiej strony, zawsze okaże się informować z wyprzedzeniem i dużo progresywności wszystkich reakcjach. Bardzo bezpieczne, Dzisiaj nie będzie widać końca, albo w Audi A4, tyle stanem tej klasie C. Niewzruszony i aplomadísimo na drogach szybkiego ruchu, jest wtedy bardzo zjadliwy przez adres (choć tęsknię najbardziej zwrot w ekstremalnych linked) obejmującej hamowania i nieruchome raz już obsługiwany bez, w tym samym czasie, wymagają takiej wydajności jak ESP Audi A4. Harmonicznej C.

mini zużycie

Muchorefinamiento w nowej Klasy C Mercedes i że wracamy do początku, a nie ukryty jego cztery cylindry, tym nie jest też dzisiaj to 220 BlueTEC referencja akustyczny. Czujesz przyspieszenie matowieje coś zarówno zawieszenia koncert, walcówka i izolacji ... aż można zapomnieć, że nie będziemy w Audi A8 lub klasy S, a następnie dostać się na BMW 320d w którym postrzegasz nawet mniej finezji w Snatch i więcej wibracji.

Ogromne reakcji, Mercedes C 220 BlueTEC jest prawie tak szybko jak BMW 320d zawsze błyskawiczne pomimo swojej większej wagi. Z wielką naciśnięciem od 1.500 obr./min i bardzo stopniowo w wyciągnął stowarzyszenie z 7G-Tronic Plus automatyczna 7-biegowa jest również znakomity. Odrzucono podwójne sprzęgło 7G-DCT prowadzone przez klasy A oraz CLA 220 CDI nie żonaty przez gwałtownością z klasy C, konwerter momentu obrotowego ma zapewnić wymaganą miękkość tutaj.

Mercedes własny, To prawda, że ​​ta zmiana nie ma Sekwencyjna szybkość, lub rozciągnięty (nie pozwolono wzrosnąć prawie 4000 rpm ... lub tryb ręczny) lub przede wszystkim fantastyczny tryb napędu opóźnień bezwładności BMW ZF odniesienia (no, i Rolls-Royce, Jaguar, Land Rover ...), ale zaskoczony przez bardzo inteligentnego zarządzania gdzie oprócz poszukujących maksymalnej wydajności, również bierze korzyści Care: zobaczysz ile postęp zachowuje, na przykład, wznosi się nigdy nie opuści wiszące i przewidywać żadnego nagłego zapotrzebowania na przyspieszenie. Nie powiedzie się. Najlepszą rzeczą jest to, że nawet tak, konsumpcja C 220 BlueTEC są wspaniałe ... do pokonania w prawie pół litra TDI Multitronic A4 2,0 ​​i prawie 0,3 l / 100 km daleko pobicia BMW 320d. To dlatego, że brakowało sedan Mercedesa, który w końcu udowodnić, że cochazo dzisiaj napisany do segmentu bez wątpienia C.